Το 35λεπτο του… ονείρου για τον Άρη και η προσπάθεια για το νέο επίτευγμα

Παρασκευή, 1/3/2024 - 08:32
ΑΡΗΣ

Σαν… σίφουνας πέρασε από το «Αντώνης Παπαδόπουλος» ο Άρης, ο οποίος σε 35 λεπτά εκμεταλλεύτηκε όλες (!) τις ευκαιρίες που βρήκε απέναντι στην Ανόρθωση, σε παιχνίδι που διεξήχθη για την προημιτελική φάση του κυπέλλου. Οι «πράσινοι» πήραν άριστα σε δημιουργία και εκτέλεση, καθώς και τα τρία γκολ που πέτυχαν στο πρώτο μέρος, ήταν εξαιρετικά. Γρήγορες αντεπιθέσεις, γρήγορες εναλλαγές, σωστές επιλογές και η μπάλα στο πλεχτό.

Στο δεύτερο 45λεπτο, αν και η «Κυρία» προσπάθησε να κάνει τη μεγάλη ανατροπή, δεν κατάφερε να νικήσει την αμυντική λειτουργία του Άρη. Ένας παράγοντας που δέχθηκε έντονη κριτική κατά τη διάρκεια της τρέχουσας σεζόν. Αν εξαιρεθεί το τελευταίο 15λεπτο του αγώνα, κατά το οποίο οι γηπεδούχοι έβαλαν πίεση και ενώ το σκορ ήταν στο 3-1, οι παίκτες του Σπιλέφσκι έβγαλαν εις πέρας το σχέδιο του προπονητή τους.

Μάλιστα, με τον Λευκορώσο στον πάγκο, η ομάδα της Λεμεσού έγραψε ξανά ιστορία. Πέραν των επιτευγμάτων σε πρωτάθλημα και Ευρώπη, πλέον ο Άρης μετρά και την μόλις επτά παρουσίας στα ημιτελικά του κυπέλλου (αυτή είναι η όγδοη), με την τελευταία να σημειώνεται τη σεζόν 2009-2010! Οι «πράσινοι» έφτασαν στον τελικό το 1989, ωστόσο δεν κατάφεραν να κατακτήσουν το τρόπαιο. Πλέον, έχουν στόχο και αυτό τον θεσμό, αφού βρίσκονται ήδη στους «4». Παράλληλα, είναι και στο κόλπο του πρωταθλήματος. Η συνέχεια λοιπόν, χαρακτηρίζεται ως άκρως ενδιαφέρουσα για την ομάδα του Σπιλέφσκι.