Κύπρος

Η ημέρα που έσβησε ο "Ήλιος" και χάθηκαν 121 ψυχές (ΒΙΝΤΕΟ)

ΗΛΙΟΣ ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΟ

Της Δήμητρας Μακρυγιάννη
Ήταν η μέρα που ο ήλιος έσβησε και μαζί του πήρε εκατόν εικοσιέναν ανθρώπους.

Η 14η Αυγούστου θα ήταν η πρώτη μέρα καλοκαιρινών διακοπών για πολλές οικογένειες.

Λίγο μετά τις 9 το πρωί, οι 115 επιβάτες και το εξαμελές πλήρωμα του Boeing 737 της αεροπορικής εταιρείας ΗΛΙΟΣ, αναχώρησε από το αεροδρόμιο Λάρνακας με προορισμό την Πράγα, με ενδιάμεσο σταθμό το αεροδρόμιο Ελευθέριος Βενιζέλος στην Αθήνα.

Η ώρα είναι 10.37. Το αεροσκάφος της ΗΛΙΟΣ εισέρχεται στο FIR Αθηνών αλλά δεν υπάρχει καμία επικοινωνία με τους ελεγκτές εναέριας κυκλοφορίας. Σύντομα ενεργοποιείται το σχέδιο δράσης τέτοιων περιπτώσεων.

Στις 11.05 ακριβώς δύο μαχητικά F16 απογειώνονται προκειμένου να εντοπίσουν το αεροσκάφος της ΗΛΙΟΣ. Μετά από 13 λεπτά τα μαχητικά έρχονται σε οπτική επαφή με το ακυβέρνητο αεροσκάφος.

Τα καύσιμα του Boeing τελειώνουν. Η μοιραία πτήση έχει παραδοθεί στον θάνατο. Οι κινητήρες του αεροσκάφους σταματάνε να λειτουργούν.

Ηχητικό ντοκουμέντο
``Αθήνα αυτή τη στιγμή το αεροσκάφος δείχνει πως πάει για το έδαφος!``

``ΜΑΥ DAY MAY DAY...έχουμε πρόσκρουση πολιτικού αεροσκάφους...έχει προσκρούσει σε κορφή βουνού.``

121 ψυχές χάνονται. Η ορεινή περιοχή του Γραμματικού στην βόρεια Αττική γεμίζει με τα συντρίμια του αεροσκάφους της ΗΛΙΟΣ. Δεκάδες οικογένειες βυθίζονται στο πένθος.

Δεκατέσσερα χρόνια έχουν περάσει από εκείνο το μαύρο μεσημέρι. Όσοι έμειναν πίσω μετρούν πληγές, κουβαλάνε σταυρό που όλο και μεγαλώνει, ποτέ δε θα ξεχάσουν.

Δηλώσεις συγγενών

``Σαν να ήταν χτες...σήμερα λες και το ζω, είναι μες τη μνήμη σου 14 χρόνια!``

``Το να ξεχάσω δεν υπάρχει περίπτωση...εγώ είμαι ψυχικά άρρωστος από εκείνη την ημέρα.``

``Οι πληγές δεν γιατρεύονται ότι και να πω...δεν ξεχνιέται τούτο το πράγμα.``

``Δε θα ξανάρθουν, διαπιστώνουμε όσο περνάνε τα χρόνια ότι όντως είναι νεκροί.``

Κάθε χρόνο τέτοια μέρα, η κυπριακή κοινωνία θυμάται αυτούς που χάθηκαν τόσο άδικα και αναπάντεχα. Κανείς δεν πρόκειται να ξεχάσει, κανείς δεν μπορεί!

Επόμενο άρθρο

Τα δάκρυα της προσφυγιάς για την κατάληψη της Αμμοχώστου (ΒΙΝΤΕΟ)

45 χρόνια μετά οι καρδιές παραμένουν ραγισμένες και οι πληγές ανοιχτές
14/08/2019 - 20:38

ΣχετικέςΕιδήσεις

Κύπρος, 20 Αυγούστου 2019: Ένα νησί, δύο εποχές... (ΒΙΝΤΕΟ&ΦΩΤΟ)

Στη Λευκωσία καταρρακτώδεις βροχές, στον Πρωταρά ήλιος και θάλασσα
20/08/2019 - 15:15

Τελείται στο Γραμματικό το 14ο μνημόσυνο των θυμάτων της Ήλιος

Περίπου 60 συγγενείς των θυμάτων από την Κύπρο και άλλοι από Ελλάδα
14/08/2019 - 08:22

Η Σοφία και η Ελένη θυμούνται το μαύρο πρωινό της 14ης Αυγούστου (ΒΙΝΤΕΟ)

Δύο γυναίκες που έχασαν αγαπημένα τους πρόσωπα στην μοιραία πτήση της Helios
14/08/2019 - 08:02

Άσβεστος ο πόνος και ο θρήνος στο Παραλίμνι για τα θύματα της "Ήλιος" (ΦΩΤΟ)

Δεκαέξι ονόματα στη μαύρη λίστα όσων "ταξίδεψαν" στο θάνατο με το μοιραίο Boeing
11/08/2019 - 11:41

121 ονόματα γραμμένα σε πλάκες, στο παρεκκλήσι της Παναγίας Ελευθερώτριας (ΦΩΤΟ)

"Ξύπνησαν" μνήμες από το μαύρο πρωϊνό της 14ης Αυγούστου και τη συντριβή του "Ήλιος"
11/08/2019 - 11:13

Οδηγίες «SOS» για να μην καείτε στην.... παραλία

Όλα όσα πρέπει να γνωρίζεις για το ηλιακό έγκαυμα
21/07/2019 - 14:14

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Άμεσες ενέργειες Υπουργείου Υγείας για εισαγωγή φαρμάκου για τον μικρό Αντώνη

Τι αναφέρει σε γραπτή ανακοίνωση για πλήρη κάλυψη των εξόδων θεραπείας του παιδιού

Φέρνουν το φάρμακο για τον μικρό Αντώνη στην Κύπρο από το εξωτερικό (ΦΩΤΟ)

Χαρά εκφράζει ο ΠτΔ για την κάλυψη των εξόδων θεραπείας του παιδιού από το κράτος

Έρευνες σε θάλασσα και στεριά για εντοπισμό του 44χρονου που βούτηξε στον Μόλο

Με σκάφη και προσωπικό ψάχνουν σπιθαμή προς σπιθαμή σε κυματοθραύστες και παραλιακό μέτωπο
Ελλάδα

"Το έβλεπαν να πετά χαμηλά και φώναζαν για να το δείξουν στα παιδιά τους" (VID)

Συγκλονιστική μαρτυρία δημοσιογράφου για την μοιραία πτώση του ελικοπτέρου στον Πόρο

Πτήση θανάτου για τους επιβάτες του ελικοπτέρου που συνετρίβη στον Πόρο (ΒΙΝΤΕΟ)

Ανασύρθηκαν τρείς σοροί ενώ στο νησί έχει προκληθεί black out από την αποκοπή καλωδίων

Νεκροί από την πτώση ελικοπτέρου στη θαλάσσια περιοχή του Πόρου (ΦΩΤΟ)

Σε εξέλιξη έρευνες των ελληνικών αρχών για τον εντοπισμό σορών και τυχών επιζόντων
Διεθνή

Συρία: Αποφασισμένος ο Άσαντ να ελευθερώσει τα εδάφη από τρομοκράτες (ΧΑΡΤΗΣ)

«Μην παίζετε με τη φωτιά», το μήνυμα της Άγκυρας προς το καθεστώς

Απίστευτες εικόνες καταστροφής στις Κανάριες Νήσους (ΦΩΤΟ)

9000 ντόπιοι και τουρίστες εκκενώθηκαν από το Σάββατο

Aυτό είναι το μεγαλύτερο πλοίο-νοσοκομείο στον κόσμο

Έριξε άγκυρα στην Κολομβία για να δώσει φροντίδα σε μετανάστες

tv news

Δύο γυναίκες απέναντι στην αλήθεια...Μόνο μία θυσία θα φέρει την εξιλέωση...

«Γυναίκα Χωρίς Όνομα» Β' Κύκλος έρχεται στο νέο πρόγραμμα του Alpha (ΔΕΙΤΕ ΤΟ TRAILER)
Alpha TV Κύπρου

Όλοι έχουν μια ιστορία.... Ποιο είναι το τραγούδι της δικής σου;

Δήλωσε και εσύ συμμετοχή στο "Soundtrack Of Love..." Παρουσιάζει η Χριστιάνα Αριστοτέλους
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Τετ, 21/08/2019 - 11:30ΠΑΜΕ ΠΑΚΕΤΟ