Υπάρχει ζωή στον πλανήτη Ανόρθωση ! 4-3 η ''κυρία'' την Ομόνοια (BINTEO)

Σάββατο, 29/4/2017 - 17:55

Υπάρχει ζωή στον πλάνητη Ανόρθωση ! Οι μπλε κατάφεραν να αντιδράσουν μετά τον διασυρμό από τον Απόλλωνα, έδειξαν χαρακτήρα και επούλωσαν κάποιες από τις βαριές και βαθιές πληγές που άνοιξε ο πρώτος ημιτελικός στο Τσίρειο. Από την άλλη η Ομόνοια μετά από αυτή την ήττα μάλλον βλέπει το τρένο της Ευρώπης να χάνεται. Η ΑΕΛ έχει το πάνω χέρι καθώς τα τρία από τα τέσσερα παιχνίδια που απομένουν τα δίνει στην έδρα της και επιπρόσθετα την τελευταία αγωνιστική φιλοξενεί τους πράσινους. Αυτή την στιγμή το τριφύλλι έχει 57 βαθμούς ενώ οι Λεμεσιανοί έχουν 59 και ένα ματς λιγότερο, αυτό που θα δώσουν αύριο με αντίπαλο τον ΑΠΟΕΛ.

Μόλις στο τρίτο λεπτό η Ομόνοια έφτασε μια ανάσα από το να ανοίξει το σκορ. Ο Καλδερόν κλώτσησε τον Κύπρου που ερχόταν από πίσω για να κλέψει την μπάλα μέσα στην περιοχή και ο Μασσιάς έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Κόπριβετς όμως νίκησε τον Ντάρμπισαιρ και κράτησε το μηδέν , όπως το έπραξε και δυο λεπτά αργότερα καθώς είπε όχι στον Κύπρου που σούταρε στην κλειστή του γωνία.

Στο 11' νέο λάθος από την Ανόρθωση που ήταν φανερά επηρεασμένη από τον διασυρμό στο Τσίρειο, όμως ο Κλέιτον σούταρε χλιαρά και ο Κόπριβετς δεν ανησύχησε μπλοκάροντας εύκολα.Στο 14' η ανωτερότητα της Ομόνοιας καρποφόρησε, με τους φιλοξενούμενους να τιμωρούν αυτή τη φορά το λάθος των παικτών της ''κυρίας''. Ο Τουρέ πίεσε και έκλεψε από τον Ζοάο Βίκτορ, έδωσε στον Κλέιτον που αυτή τη φορά νίκησε τον Κόπριβετς και έκανε το 0-1.Κόντρα στην ροή του αγώνα η Ανόρθωση έφτασε στην ισοφάριση στο τριακοστό λεπτό. Η άμυνα της Ομόνοιας ''κοιμήθηκε'', ο Άλβες πάσαρε ιδανικά στον Μίτροβιτς που με σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή έκανε το 1-1.

Η Ομόνοια απάντησε σχεδόν αμέσως. Μια εξαιρετική ομαδική συνεργασία των φιλοξενούμενων με τελικό αποδέκτη τον Τουρέ έφερε το 1-2 στο 34', γκολ που ο Αφρικανός πανηγύρισε με κωλοτούμπες και ακροβατικά !H Aνόρθωση στην δεύτερη ευκαιρία που της παρουσιάστηκε πέτυχε ξανά γκολ, απέναντι στην τραγική άμυνα της Ομόνοιας, που φέτος μοιάζει στην κυριολεξία με ''Ελβετικό τυρί''. Τρύπες παντού δηλαδή... Φάουλ του Μίτροβιτς, γυριστή κεφαλιά του Ζοάο Βίκτορ και 2-2 σε ένα πρώτο ημίχρονο ... ροντέο !

Tα Ομονοιάτικα αμυντικά... δώρα δεν είχαν τελειώσει όμως. Ο Παναγιώτου γλίστρησε, έχασε τον Ολιβέιρα, που πήρε την μπάλα και νίκησε για τρίτη φορά τον Παναγή κάνοντας το 3-2. Ολική ανατροπή για την Ανόρθωση που πήγε με το προβάδισμα στα αποδυτήρια.Οι ... παιδικές ασθένειες χτύπησαν την Ομόνοια και στην επανάληψη. Η ασυνεννοησία του Παναγή με τον Καρλίτος έφεραν σε θέση για γκολ τον Ράγιος, που ανέλπιστα πήρε την μπάλα και σούταρε , ο Κατελάρης όμως πρόλαβε πριν η μπάλα περάσει την γραμμή της εστίας.

Οι πράσινοι έφτασαν κοντά στην ισοφάριση στο 65' με την κοντινή κεφαλιά του αμαρκάριστου Άρνασον, μετά από εκτέλεση κόρνερ, να περνά πάνω από τα δοκάρια του Κόπριβετς.Στο 72' ο Κωνσταντινίδης πήρε την θέση του Κύπρου και έπαιξε κατά συνθήκη στο δεξί άκρο της επίθεσης, καθώς ο Κύπριος παίκτης δεν μπορούσε να συνεχίσει.Στο επόμενο λεπτό το τριφύλλι έφτασε στην ισοφάριση. Όλη την δουλειά την έκανε ο Αζίζ από τα αριστερά, που απέφυγε δυο αντιπάλους, έβγαλε την παράλληλη σέντρα και ο Ντάρμπισαιρ με προβολή έκανε το 3-3 , φτάνοντας τα 23 γκολ στην φετινή χρονιά.

Στο 87' ο Μασιάς σφύριξε πέναλτι για χέρι του Μπρέεβελντ εντός περιοχής. Ο Άλβες δεν αστόχησε από τα έντεκα βήματα και διαμόρφωσε το 4-3 που έμελλε να είναι το τελικό σκορ.Οι φιλοξενούμενοι πάντως είχαν την ευκαιρία να κάνουν το 4-4, δυο φορές. Το μακρινό σούτ του Μπρέεβελντ βρήκε στο δοκάρι του Κόπριβετς στο ενενηκοστό λεπτό και στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Σλοβένος τερματοφύλακας των μπλε απέκρουσε το πλάσε του Ντάρμπισαιρ.

Οι δηλώσεις του Ρόνι Λέβι:

''Ήταν δύσκολη εβδομάδα. Ψυχολογικά και αγωνιστικά. Παίξαμε τρία ματς σε έξι μέρες με δυνατές ομάδες. Είχαμε και αρκετές απουσίες, αλλά και μικρό ρόστερ. Δεν είναι δικαιολογία αλλά γεγονός. Ήρθαμε μετά από μια μεγάλη ήττα με κακή ψυχολογία. Μας επηρέασε και ξεκινήσαμε πολύ άσχημα το παιχνίδι. Σέβομαι τους παίκτες μου κατάφεραν να αντιδράσουν μετά από αυτή τη βδομάδα. Δεν ήταν από τις καλύτερες μας εμφανίσεις, δεν είχαμε τη σπιρτάδα. Ήταν όμως ένα σημαντικό αποτέλεσμα, το κάναμε και αυτό μας αφήνει χαρούμενους. Αξίζει και στον κόσμο που είναι δίπλα μας και στις δύσκολες στιγμές αυτή η νίκη'', είπε ο Ισραηλινός τεχνικός.