«Ξύπνησε» στο τελευταίο μισάωρο και προκρίθηκε στους «32» του FA Cup η Άρσεναλ

Τρίτη, 10/1/2023 - 08:31

Η Άρσεναλ τα βρήκε σκούρα για 60 λεπτά στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Όξφορντ Γιουνάιτεντ της 3ης κατηγορίας, όμως στη συνέχεια… ξύπνησε, παίρνοντας τη νίκη με 3-0 και την πρόκριση στη φάση των «32» του Κυπέλλου Αγγλίας. Ανησυχία στις τάξεις των «κανονιέρηδων» για τον Σάκα, ο οποίος αποχώρησε τραυματίας στο 75ο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν για πρώτη φορά στο 10’, όταν ζήτησαν πέναλτι για χέρι εντός περιοχής, αλλά ο διαιτητής έδειξε «παίζετε», ενώ σε αυτή τη φάση της διοργάνωση δεν υπάρχει και VAR. Η Όξφορντ στάθηκε πολύ καλά και ήταν αλάνθαστη αμυντικά, ενώ έδειχνε ικανή να απειλήσει στην αντεπίθεση. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς κάποια τελική εντός εστίας.

Στο δεύτερο 45λεπτο η Άρσεναλ ξεκίνησε ανεβάζοντας ρυθμό και παίρνοντας τελικά το προβάδισμα στο 63’, όταν ο Βιέιρα σέντραρε ιδανικά με εκτέλεση φάουλ και ο Ελνένι άνοιξε το σκορ με κεφαλιά. Στο 70’ ο Βιέιρα «σέρβιρε» μία ακόμα ασίστ, με τον Ενκέτια να τελειώνει όμορφα τη φάση για το 2-0, ενώ ο νεαρός επιθετικός της Άρσεναλ βρήκε ξανά δίχτυα στο 76’, για το τελικό 3-0. Στην επόμενη φάση οι Λονδρέζοι θα έχου σαφώς δυσκολότερο έργο, αφού θα αντιμετωπίσουν τη Μάντσεστερ Σίτι.