«Ξέσπασε» στην ΑΕΛ ο Απόλλωνας μετά τον αποκλεισμό (BINTEO)

Σάββατο, 20/4/2024 - 21:27
ΑΠΟΛΛΩΝ

Ξέσπασε ο Απόλλωνας μετά τον αποκλεισμό!

Οι «κυανόλευκοι» επικράτησαν 4-1 της ΑΕΛ στο «Άλφαμεγα Stadium», για την 10η αγωνιστική των play out, σ’ ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι. Αυτή είναι η πρώτη ήττα για την ομάδα του Γαρπόζη μετά από εννέα παιχνίδια, ενώ για τους «κυανόλευκους» η πέμπτη διαδοχική νίκη.

Το σύνολο του Ματσίν έβαλε γερές βάσεις για τη νίκη από το πρώτο ημίχρονο, αφού ο Μαρκές άνοιξε το σκορ μόλις στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, ο Μπαγκένγκα έβαλε το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ, ενώ ο Μαρκές διαμόρφωσε το 3-0.

Εν ολίγοις, οι «γαλαζοκίτρινοι» παρουσίασαν αμυντική αδράνεια σε αρκετές στιγμές και οι γηπεδούχοι δεν λάθεψαν. Στο δεύτερο μέρος, ο Άδωνη έκανε το 4-0, ενώ το γκολ της… τιμής πέτυχε ο Μίντσεφ.

Όσον αφορά στη συνέχεια, ο Απόλλωνας θα φιλοξενηθεί από τον Εθνικό στο Δασάκι (23/4), ενώ η ΑΕΛ θα υποδεχθεί τη Νέα Σαλαμίνα (24/4).

Απόλλων (Πάμπλο Ματσίν): Λεουβενμπεργκ, Εκπολό, Άδωνη, Πέιμπερνς, Πέρετζ, Μαλεκκίδης (60′ Γιούρσεβιτς), Σπόλιαριτς (71′ Κοστάκε), Αρτεάν, Παναγιώτου, Μάρκες (71′ Ποντικός), Μπακένγκα (79′ Κλέιν).

ΑΕΛ (Αλέξης Γαρπόζης): Ανέστη, Φραντζής, Μεντόγεβιτς, Ανδρέου (46′), Παπαφώτης, Σρνιτς, Μορέιρα, Τσούκα (72′ Σιλβέστρος), Μακρής (72′ Μαρς), Θεμιστοκλέους (46′ Μίντσεφ), Τζάλμα (72′ Νεοφύτου).