Ξέσπασαν και διέλυσαν τους Σέλτικς οι Μπακς

Παρασκευή, 12/1/2024 - 08:05

Ποιος περίμενε τέτοια εξέλιξη στο ντέρμπι κορυφής της Ανατολής, με τους Μπακς να μετρούν τέσσερις ήττες στα πέντε τελευταία παιχνίδια και να προέρχονται από σειρά αποκαρδιωτικών εμφανίσεων; Κι όμως, η παρέα του Γιάννη Αντετοκούνμπο ξέσπασε και συνέτριψε με 135-102 τους Σέλτικς, ομάδα που έχει το καλύτερο ρεκόρ όχι μόνο στην Ανατολή, αλλά σε όλο το ΝΒΑ (29-9).

Το Μιλγουόκι κυριάρχησε από το πρώτο λεπτό, έκλεισε την πρώτη περίοδο με 41-23, το ημίχρονο στο +37 (75-38) και το τρίτο στο +41 (111-70), με τη διαφορά να φτάνει μέχρι και στους 43 πόντους. Μάλιστα, στο πρώτο ημίχρονο ένα σερί των Μπακς έφτασε το 25-0.

Ο Greek Freak δεν χρειάστηκε να αγωνιστεί πάνω από 26 λεπτά, αλλά στο διάστημα αυτό ήταν καθοριστικός με 24 πόντους (4/5 βολές, 10/13 δίποντα), 12 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 τάπα και 4 λάθη.

Ο Μπόμπι Πόρτις είχε 28 πόντους με 5/6 τρίποντα και 12 ριμπάουντ, ενώ 21 πόντους είχε ο Ντέμιαν Λίλαρντ. Στην τελευταία περίοδο έπαιξε για 9 λεπτά και ο Θανάσης Αντετοκούνμπο μετρώντας 6 πόντους (3/5 δίποντα), 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 τάπα και 2 λάθη για τους Μπακς που είχαν 18/42 τρίποντα.

Για τους Σέλτικς, που δεν μπήκαν ποτέ στο κλίμα του αγώνα, ο… Πέιτον Πρίτσαρντ ήταν πρώτος σκόρερ με 21 πόντους. Ο Τζέιλεν Μπράουν έμεινε στους 10 με 5/14 σουτ, ο Τζέισον Τέιτουμ είχε μόλις 7 σε 16 λεπτά, ενώ ο Τζρου Χόλιντεϊ στο πρώτο παιχνίδι κόντρα στους Μπακς από τη στιγμή που έγινε ανταλλαγή μέτρησε μόλις 6 πόντους με 2/9 σουτ.

Δωδεκάλεπτα: 41-23, 75-38, 111-70, 135-102

Νέα ήττα για Λέικερς, κέρδισαν χωρίς Ντόντσιτς τους Νικς οι Μάβερικς

Το πέμπτο από τα τελευταία επτά παιχνίδια τους έχασαν οι Λέικερς, που ηττήθηκαν με 127-109 από τους Σανς στο Staples Center και πλέον ισοβαθμούν με τους Γουόριορς στην δέκατη θέση της Δύσης. Ο Μπράντλεϊ Μπιλ με 37 και ο Ντέβιν Μπούκερ με 31 πόντους έκαναν σμπαράλια την άμυνα των γηπεδούχων, ενώ άλλους 18 πόντους είχε ο Κέβιν Ντουράντ. Ο Λεμπρόν Τζέιμς έμεινε στους 10 πόντους με 3/11 σουτ, ενώ ο Άντονι Ντέιβις είχε 13 πόντους.
Η απουσία του Λούκα Ντόντσιτς με διάστρεμμα, αλλά και αυτές των Έξουμ και Λάιβλι δεν στοίχισαν στους Μάβερικς, που επιβλήθηκαν 128-124 των Νικς με τον Κάιρι Ίρβινγκ να «οργιάζει» έχοντας 44 πόντους και 10 ασίστ. Τζούλιους Ραντλ και Τζέιλεν Μπράνσον με 32 και 30 πόντους αντίστοιχα ξεχώρισαν.

Οι Θάντερ έπιασαν στην κορυφή της Δύσης τους Τίμπεργουλβς (26-11) καθώς συνέτριψαν 139-77 με 31 πόντους του Σάι Γκίλτζους Αλεξάντερ και τον Τζος Γκίντι να κάνει τριπλ-νταμπλ με 13 πόντους, 12 ασίστ και 10 ριμπάουντ.