«Ξέραναν» τους Χιτ με τον Μίντλετον οι Μπακς

Κυριακή, 23/5/2021 - 09:08

Μεγάλο ντέρμπι από την αρχή του ήταν το ματς, με τις δύο ομάδες να ήταν μαζί. Οι Χιτ έκλεισαν προηγούμενοι 24-22 την πρώτη περίοδο, με τους Μπακς να κάνουν την ανατροπή και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το +3 (53-50).

Ίδια ήταν η εικόνα και στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Μιλγουόκι είχε ένα σταθερό μικρό προβάδισμα, το οποίο και διατήρησε μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου (80-78). Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι (90-90). Στη συνέχεια, τα «ελάφια» ξέφυγαν στο +4 (93-97), με την ομάδα του Μαϊάμι να ισοφαρίζει (97-97), στο 41’.

Στα 34,3’’ πριν τη λήξη, ο Γιάννης έχασε το λέι απ, αλλά πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και το φάουλ και με 1/2 βολές έδωσε το προβάδισμα στους Μπακς (98-97). Στην επόμενη επίθεση των Χιτ, ο Έλληνας φόργουορντ είχε καθοριστική παρέμβαση στην άμυνα και μετά κέρδισε νέες βολές στα 9’’, κάνοντας ξανά 1/2 από τη γραμμή για το 99-97. Ωστόσο, ο Μπάτλερ πήρε την τελευταία κατοχή και με δικό του λέι διαμόρφωσε το 99-99, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

Πόντο-πόντο πήγαιναν οι δυο τους και στο έξτρα πεντάλεπτο, μέχρι που ο Χολιντέι έστειλε στο +3 (107-104) τους Μπακς. Ο Ντράγκιτς ισοφάρισε με τρίποντο από τη γωνία, με τον Μίντλετον να δίνει το νέο προβάδισμα στα «ελάφια», στα 0,5’’, με το 109-107 να ήταν και το τελικό σκορ.

Τα δωδεκάλεπτα: 22-24, 53-50, 80-78, 99-99 κ.δ., 109-107 παρ.