Ξεπέρασε τον αποκλεισμό από το κύπελλο με νίκη επί της Μπέτις η Ατλέτικο

Κυριακή, 3/3/2024 - 19:18

Άφησε πίσω τον μεσοβδόμαδο και οδυνηρό αποκλεισμό της στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ισπανιας από την Μπιλμπάο, πανηγυρίζοντας τη νίκη με 2-1 επί της Μπέτις στο «Μετροπολιτάνο» η Ατλέτικο Μαδρίτης!

Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε προηγήθηκε με 2-0 στο πρώτο ημίχρονο χάρη σε ένα αυτογκόλ και στο 20ό φετινό γκολ του Μοράτα, καταφέρνοντας να διατηρήσει το προβάδισμά της, παρά την γκολάρα του Καρβάλιο με την οποία μείωσε η Μπέτις στο 62'. Έτσι, η Ατλέτικο αύξησε στους 5 βαθμούς τη διαφορά της από την 5η της βαθμολογίας Μπιλμπάο, η οποία θα κοντραριστεί το βράδυ (22:00) με την Μπαρσελόνα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση, καταφέρνοντας να ανοίξουν το σκορ στο 8ο κιόλας λεπτό. Σε μια φάση που ξεκίνησε από λάθος πάσα του Μπεγιερίν, ο Ντεπάι έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και μετά από συνεχόμενες κόντρες, ο Πετσέλα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, για το 1-0.

Η Ατλέτικο συνέχισε να κυριαρχεί, με τον Μοράτα να παίρνει πέναλτι από τον τερματοφύλακα της Μπέτις στο 25’, αλλά με τον Σίλβα να βγαίνει νικητής στη δεύτερη μονομαχία τους, αποκρούοντας την εκτέλεσή του. Ωστόσο, λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (44’), ο επιθετικός της Ατλέτικο πήρε… το αίμα του πίσω, σκοράροντας μετά από ασταθή επέμβαση του Σίλβα σε μακρινό σουτ του Ντε Πολ, δίνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του!

Σαφώς βελτιωμένη στο δεύτερο 45λεπτο η Μπέτις, έγινε πιο επιθετική και κατάφερε να μειώσει σε 2-1 με φανταστικό σουτ του Γουίλιαμ Καρβάλιο στο 62’, όμως δεν κατάφερε ποτέ να βρει το γκολ της ισοφάρισης, παρότι είχε δοκάρι με τον Ροντρίγκες στο 79’, με το 2-1 να μένει μέχρι τέλους.