Ξεκαθάρισαν δύο, μένουν άλλα δύο εισιτήρια για το Final 4 του χάντμπολ

Δευτέρα, 6/2/2023 - 10:15

Από τα πρώτα παιχνίδια της προημιτελικής φάσης του κυπέλλου ΟΠΑΠ Ανδρών στο Χάντμπολ έχουν ξεκαθαρίσει ήδη οι δύο από τις τέσσερις ομάδες που θα βρίσκονται στο Final 4 της διοργάνωσης.

Οι δυο εκκρεμότητες αφορούν στο, ούτως ή αλλιώς πιο αμφίρροπο ζευγάρι της φάσης αυτής, ανάμεσα στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο και τον ΑΠΟΕΛ, καθώς και στον αγώνα μεταξύ των δυο ομάδων που αγωνίζονται στην Β’ κατηγορία, Πανελληνίου και Απόλλων Αγίου Παύλου. Πρόκριση εξασφάλισαν από το πρώτο παιχνίδι ο Παρνασσός και η Sabbianco Ανόρθωση με τις ρεβάνς απέναντι σε ΘΟΪ Αυγόρου και ΑΟ ΚΝ Αγ. Τριμιθιάς αντίστοιχα να είναι πλέον τυπικού χαρακτήρα.

Στο γήπεδο του Ευρωπαϊκού Πανεπιστήμιου οι γηπεδούχοι κέρδισαν με 21-18 τον ΑΠΟΕΛ και πήραν μικρό προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς. Οι νικητές στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου είχαν μεγαλύτερη διαφορά (13-8), που μειώθηκε όμως στο δεύτερο μέρος κατά δύο γκολ.

Ανοιχτή παραμένει και η υπόθεση πρόκρισης ανάμεσα στον Πανελλήνιο και τον Απόλλων Αγίου Παύλου, με τον δεύτερο να έχει ισχνό προβάδισμα κερδίζοντας εκτός έδρας, στο Πλατύ Αγλαντζιάς, με το στενό σκορ 28-27. Ο Πανελλήνιος παρά την ήττα στην έδρα του ελπίζει, έχοντας καταφέρει στο δεύτερο ημίχρονο να μαζέψει τη διαφορά που δημιουργήθηκε στο πρώτο ημίχρονο (16-10).

Από εκεί και πέρα, στα άλλα δυο ζευγάρια που βρίσκονται ομάδες της Α’ κατηγορίας, τα φαβορί έκλεισαν θέση για την επόμενη φάση, με μεγάλα σκορ στα πρώτα παιχνίδια. Η Sabbianco Aνόρθωση επικράτησε εκτός έδρας του ΑΟ ΚΝ Αγ. Τριμιθιάς με 30-16 (ημίχρονο 16-8), ενώ ο Παρνασσός, επίσης εύκολα, πήρε κι αυτός διπλό κόντρα στο ΘΟΪ Αυγόρου με 27-3 (ημίχρονο 21-2).

Πρόκριση για Ε.Ν. Αθηένου

Την κυριαρχία της στο Γυναικείο Χάντμπολ το τελευταίο διάστημα επιβεβαίωσε η Ε.Ν. Αθηένου, η οποία μετά τις δύο σερί νίκες στο πρωτάθλημα κόντρα στα CyView Λατσιά, κέρδισε τον βασικό ανταγωνιστή της και στο κύπελλο και πλέον έχει ορθάνοικτο δρόμο για την κατάκτηση του τίτλου στην δεύτερη τη τάξει διοργάνωση για δεύτερη σερί χρονιά.

Η ομάδα της Αθηένου, μετά την ισοπαλία 34-34 στον πρώτο αγώνα, επικράτησε στη ρεβάνς με 34-22 (16-13) και πήρε πανηγυρικά την πρόκριση στο Final 4 της διοργάνωσης, όπου θα λάβουν μέρος επίσης οι Πανελλήνιος, ΑΟ Αραδίππου και ΑΟ ΚΝ Αγ. Τριμιθιάς.

Η Ε.Ν. Αθηένου, μετά την πρόκριση επί των CyView Λατσιά, θεωρείται πλέον το φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου στο θεσμό του κυπέλλου. Aν φθάσει στον τελικό θα το πετύχει για τέταρτη συνεχόμενη φορά, έχοντας σηκώσει την κούπα το 2020 και το 2022. Συνολικά μετρά τέσσερις κατακτήσεις, αφού το πήρε και το 2014 και το 2016.

Θυμίζουμε ότι το συγκρότημα της Αθηένου παραμένει αήττητο από τα τέλη Οκτωβρίου, οπότε και είχε χάσει στον αγώνα του Σούπερ Καπ από τα CyView Λατσιά. Στην τρέχουσα σεζόν, πέραν από τα παιχνίδια του κυπέλλου, σε οκτώ αναμετρήσεις πήρε τη νίκη και οδηγεί αήττητη την κούρσα του πρωταθλήματος μετά το πέρας των δυο πρώτων γύρων.