Τσάβι: «Είμαι τσαντισμένος, δεν μου αρέσει να χάνω»

Τετάρτη, 14/9/2022 - 10:40

Μετά το 5-1 κόντρα στη Βικτόρια Πλζεν στην πρεμιέρα των ομίλων του Champions League, η Μπαρσελόνα στραβοπάτησε στο Μόναχο, γνωρίζοντας την ήττα με 2-0 από την Μπάγερν.

Ο Τσάβι σχολίασε τα καλά στοιχεία της ομάδας του, ωστόσο δήλωσε τσαντισμένος στη συνέντευξη Τύπου, υποστηρίζοντας πως είναι δεν γίνεται να χαθεί ένα τέτοιο παιχνίδι.

Ο Καταλανός τεχνικός ήταν ενοχλημένος με την αντίδραση των παικτών του στο πρώτο γκολ που προήλθε από την κεφαλιά του Λικά Ερναντέζ και το δεύτερο που ξεκίνησε από αντεπίθεση.

Αναλυτικά όσα είπε:

«Ήμασταν καλύτεροι. Κάναμε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν μπορείς να χάσεις τέτοιο παιχνίδι. Ήταν ημέρα νίκης, όχι ισοπαλίας. Είμαι νευριασμένος, το ματς είχε ξεφύγει στο πρώτο τέταρτο του δεύτερου μέρους. Είμαι τσαντισμένος, δεν μου αρέσει να χάνω. Δεν μας αξίζει.

Ήμασταν καλύτεροι από την Μπάγερν. Δημιουργήσαμε πολλές ευκαιρίες. Οι μικρές λεπτομέρειες σε αγώνες Champions League κάνουμε τη διαφορά και τελικά πληρώνεις για αυτά τα λάθη.

Το μάθημα είναι να μην τα επαναλάβουμε. Δεν μπορεί να μας συμβεί από ένα κόρνερ, δεν μπορεί να συμβεί σε εμάς να μην ξέρουμε πώς να σταματήσουμε μια αντεπίθεση. Το έχουμε συζητήσει και το έχουμε δουλέψει.

Φεύγουμε με το 0-2 που δεν αντικατοπτρίζει όσα έγιναν στο γήπεδο. Το αποτέλεσμα είναι κακό, το πώς παίξαμε ήταν καλό. Τα λάθη πρέπει να ελαχιστοποιηθούν. Έλειπε η αποτελεσματικότητα. Είχαμε μια χρυσή ευκαιρία, έπρεπε να την εκμεταλλευτούμε».