Τρίτο ημίχρονο: Οι δηλώσεις μετά το Ομόνοια-Μίντιλαντ

Πέμπτη, 10/8/2023 - 23:14

Συγκρατημένα αισιόδοξοι παρουσιάστηκαν μετά τη νίκη επί της Μίντιλαντ οι Ιωάννης Κούσουλος και Αντρέας Δημητρίου. Τόσο ο Κύπριος ποδοσφαιριστής όσο και ο εκπρόσωπος Τύπου της Ομόνοιας, ανέφεραν πως αδιαπραγμάτευτος στόχος είναι η πρόκριση στα πλέι οφ του Conference League, κάτι που θα επιδιώξουν στη Δανία μετά το 1-0 στο ΓΣΠ. Τέλος, να τονίσουμε πως κανένας από τους φιλοξενούμενους δεν προέβη σε δηλώσεις, καθώς ο προπονητής της Μίντιλαντ επέλεξε να μην παραχωρήσει συνέντευξη Τύπου μετά την ήττα της ομάδας του.

Αναλυτικά:

Ιωάννης Κούσουλος: «Κάναμε το πρώτο βήμα. Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Ακολουθήσαμε πολύ καλά το πλάνο μας αν εξαιρέσουμε τα πρώτα λεπτά. Είναι σημαντικό ότι κερδίσαμε στο γήπεδο μας. Παλέψαμε, έχουμε καλή ψυχολογία. Θα προσπαθήσουμε να την κρατήσουμε. Αυτό θέλουμε από τον κόσμο, τον ευχαριστούμε».

Αντρέας Δημητρίου: «Έχουμε τον εκτός έδρας αγώνα όμως δεν παύει να ισχύει ότι καταγράψαμε μία νίκη απέναντι σε μία πολύ καλή ομάδα. Καταγράφεται στην ιστορία της Ομόνοιας. Δημιουργεί κάποια νέα δεδομένα. Πάμε σε μία δύσκολη έδρα. Έχουμε διεθνείς παίκτες που έπαιξαν σε παρόμιους αγώνες και θα πάμε εκεί για να διεδκιήσουμε την πρόκριση.

Είνα μία νίκη που αλλάζει τα δεδομένα. Από εκεί και πέρα πάμε εκτός έδρας, θ δεχθούμε πίεση. Είναι καλή ομάδα η Μίτζιλιάντ που δουλεύει καλά. Έχουν δημιουργήσει έναν μηχανισμό που τους επιτρέπει να είναι στο προσκήνιο. Είναι μία ομάδα παραδοσιακή στη χώρα της. Και η ΟΜΟΝΟΙΑ έχει τη δική της ταυτότητα, το δικό της χαρακτήρα και θα πάμε να παλέψουμε για να περάοσυμε.

Ήταν ακόμα μία εντυπωσιακή πράσταση του κ΄σομου. Είπε κι ο προπονητής ότι έδωσε βοήθεια στην ομαδα. Τον ευχαριστούμε. 15 χιλιάδες σε αυτή την περίοδο είναι εντυπωσιακός αριθμός. Πάμε για να προσπαθήσουμε να προκριθούμε».