Τρίτο ημίχρονο: Ο απόηχος και οι δηλώσεις μετά το ΑΕΚ - Απόλλων

Σάββατο, 10/2/2024 - 21:20

Πήρε τη νίκη στην Λάρνακα ο Απόλλωνας επί της ΑΕΚ με 2-1 και συνεχίζει να ελπίζει για είσοδο στο πρώτο γκρουπ. Η ομάδα της Λεμεσού κατάφερε να σκοράρει με τους Βαλμπουενά και Μπαγκένγκα, ενώ στο δεύτερο μέρος έμεινε… όρθια στην πίεση που άσκησαν οι γηπεδούχοι. Όσον αφορά στο σύνολο του Μπεν Σιμόν, γνώρισε την πρώτη ήττα μετά της 5 Νοεμβρίου και πλέον ψάχνει αντίδραση για να παραμείνει στα ψηλά. Πιο κάτω, οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών.

Αναλυτικά:

Πάμπλο Ματσίν (Απόλλων): «Αγωνιστήκαμε πολύ καλά στο πρώτο ημίχρονο, ήμασταν σαφώς ανώτεροι και μας άξιζε να πάμε στην ανάπαυλα μπροστά στο σκορ. Ισοφαριστήκαμε από ένα πέναλτι που δεν είναι πολύ καθαρό και ο διαιτητής έπρεπε να το δει πολλές φορές. Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ βελτιώθηκε όμως μπορέσαμε να τους αντιμετωπίσουμε και είχαμε και τις ευκαιρίες για ένα τρίτο τέρμα».

Ντάνιελ Πέρεθ (ΑΕΚ): «Δεν παίξαμε πολύ καλά σήμερα. Δεν είχαμε ενέργεια. Προσπαθήσαμε να ανταπεξέλθουμε στις απαιτήσεις του αγώνα, αλλά δεν τα καταφέραμε. Είναι κάτι που συμβαίνει στις μεγάλες ομάδες. Ποτέ δεν τα παρατάμε, πρέπει να συνεχίσουμε. Οι αλλαγές που κάναμε είναι γιατί έχουμε πολλά παιχνίδια και προσπαθούμε να επιλέγουμε την ανάλογη εντεκάδα. Έχουμε ένα καλό ρόστερ. Ο Πονς είναι ένας πολύ σημαντικός παίκτης, πήραμε την απόφαση να μην ξεκινήσει από την αρχή. Πιστέψαμε πως αυτή η εντεκάδα έπρεπε να ξεκινήσει. Όπως είπα και πριν, αυτά γίνονται. Θα δούμε τι πήγε λάθος, θα το διορθώσουμε και θα είμαστε καλύτεροι στη συνέχεια. Νομίζω πως καταφέραμε να κάνουμε κάποιες ευκαιρίες να σκοράρουμε. Δεν νομίζω να μας επηρέασε το πώς έπαιξε ο Απόλλωνας στην άμυνα. Προσπαθούμε να κάνουμε την καλύτερη προετοιμασία για τον αγώνα. Κάποιες φορές δεν λειτουργεί το πλάνο. Είναι δουλειά μας να αναλύσουμε το παιχνίδι και να βρούμε τις λύσεις. Δεν έχουμε πολύ χρόνο, έρχεται νέο παιχνίδι».