Τρίποντο για την... κυπριακή Σάουθεντ

Δευτέρα, 14/12/2020 - 18:49

Μόλις τον περασμένο Οκτώβριο είχε ανακοινώσει ότι αποσύρεται από την Εθνική Ομάδα της Κύπρου. Παραμένει, ωστόσο, «δικό» μας παιδί.

Και πώς να γινόταν, άλλωστε, αφού ο Τζέισον Δημητρίου φόρεσε 51 φορές τη φανέλα με το εθνόσημο, ενώ σε μερικά παιχνίδια φόρεσε το περιβραχιόνιο του αρχηγού. Θυμόμαστε, μάλιστα, ότι το μοναδικό του τέρμα με την Εθνική το είχε πετύχει σε μία από τις μεγαλύτερες νίκες της Κύπρου, όταν η χώρα μας είχε επιβληθεί με 2-1 του Ισραήλ εκτός έδρας.

Γιατί κάναμε ξεχωριστή αναφορά; Διότι ο Δημητρίου ήταν αυτός που ξεχώρισε από τους Κύπριους του εξωτερικού γι' αυτή την αγωνιστική. Ο 33χρονος αγωνίστηκε βασικός με τη φανέλα της Σάουθεντ Γιουνάιτεντ και έδωσε την ασίστ στο μοναδικό γκολ του παιχνιδιού κόντρα στη Σκάνθορπ. Με τους νικητές αγωνίζεται κι ένας ακόμη συμπατριώτης μας, επίσης γεννημένος και μεγαλωμένος στην Αγγλία. Πρόκειται για τον Χάρι Κυπριανού, που παίζει στη θέση του αριστερού οπισθοφύλακα. Ο 23χρονος ήταν για λίγο καιρό δανεικός στην Μπρόμλεϊ της National League, επέστρεψε και μετρά λεπτά συμμετοχής με τη Σάουθεντ.

Ας δούμε, ωστόσο, τι έκαναν και οι υπόλοιποι Κύπριοι που αγωνίζονται στο εξωτερικό.

Αγγλία

Νικόλας Ιωάννου (Νότιγχαμ Φόρεστ): Η Φόρεστ παραπαίει, αφού γνώρισε ακόμη μία ήττα, αυτή τη φορά από τη Μπρέντφορντ με 3-1 εντός έδρας. Ο Κύπριος μπακ δεν ήταν στην αποστολή.

Τζακ Ρόουλς (Μπέρτον Άλμπιον): Δεν ήταν στην αποστολή του εκτός έδρας παιχνιδιού με την Μίλτον Κέινς Ντονς (1-1).

Τζέισον Δημητρίου (Σάουθεντ Γιουν.): Έπαιξε βασικός και μάλιστα στο 80ό λεπτό έδωσε την ασίστ στον Ολαγίνκα, που πέτυχε το νικητήριο γκολ επί της Σκάνθορπ (1-0).

Χάρι Κυπριανού (Σάουθεντ Γιουν.): Ήταν στην αποστολή στο εντός έδρας ματς με τη Σκάνθορπ, όμως δεν χρησιμοποιήθηκε.

Ρούελ Σωτηρίου (Λέιτον Όριεντ): Πέρασε ως αλλαγή στο 90ό λεπτό στη νίκη με 2-1 επί της Νιούπορτ Κάουντι.

Έκτορ Κυπριανού (Λέιτον Όριεντ): Ήταν στην αποστολή του παιχνιδιού με τη Νιούπορτ, όμως δε χρησιμοποιήθηκε.

Νικ Τσαρούλλα (Κρόουλι Τάουν): Δεν ήταν στην αποστολή στην εντός έδρας νίκη με 4-2 επί της Μπάροου.

Άντριου Ελευθερίου (Ντάγκεναμ): Δεν ήταν στην αποστολή στην εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Όλτριντσαμ.

Αντώνης Βασιλείου (Μπάρνετ): Ήταν στον πάγκο στην εκτός έδρας συντριβή με 6-0 από την Τσέστερφιλντ.

Ιταλία

Γρηγόρης Κάστανος (Φροζινόνε): Αγωνίστηκε βασικός κόντρα στη Λέτσε του Παναγιώτη Ταχτσίδη στο εκτός έδρας 2-2. Πήρε κίτρινη κάρτα στο 57ο λεπτό και αποσύρθηκε στο 79ο.

Ανδρέας Καρώ (Σαλερνιτάνα): Δεν ήταν στηην αποστολή στην εκτός έδρας ήττα με 3-1 από τη Μπρέσια.

Αγάπιος Βρίκκης (Κατάνια): Ήταν στην αποστολή στην εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Βιτερμπέζε, όμως δε χρησιμοποιήθηκε.

Πορτογαλία

Μάρκους Έντουαρντς (Γκιμαράες): Ο Αγγλοκύπριος εξτρέμ μπήκε αλλαγή στο 78, όμως δεν κατάφερε να σώσει την ομάδα του από την ήττα με 1-0 από τη Σάντα Κλάρα για το Κύπελλο Πορτογαλίας.

Ολλανδία

Μιχάλης Ιωάννου (Ρόντα): Η Ρόντα παίζει απόψε (14/12, 22:00) απέναντι στην Χέλμοντ Σπορτ.

Βέλγιο

Κωνσταντίνος Λαΐφης (Σταντάρ Λιέγης): Αγωνίστηκε βασικός σε όλο το ματς κόντρα στη Γάνδη, με τη Σταντάρ να γνωρίζει την ήττα με 2-1 εκτός έδρας.

Ιωάννης Κωστή (Λάρισα): Έμεινε εκτός αποστολής από την ήττα με 1-0 από τον ΟΦΗ στο «Αλκαζάρ». Μετρά... μέρες στους «βυσσινί» ο Κύπριος χαφ, αφού ο μεγαλομέτοχος του συλλόγου, Αλέξης Κούγιας αποκάλυψε πως ο παίκτης θα γυρίσει στην ομάδα όπου ανήκει.

Νέστορας Μυτίδης (Λεβαδειακός): Οι ομάδες της Super League 2 άρχισαν από χθες (13/12) προπονήσεις, επομένως ο Κύπριος επιθετικός μετρά αντίστροφα για την επιστροφή του στη δράση.

Ραφαήλ Πιττάτζιης (Αιολικός): Λόγω του lockdown στην Ελλάδα έχουν «παγώσει» οι αγωνιστικές υποχρεώσεις του Αιολικού.

Σκωτία

Άλεξ Γκόγκιτς (Χιμπέρνιαν): Ήταν εκτός αποστολής από την ευρεία νίκη με 4-0 επί της Χάμιλτον εκτός έδρας.

Σλοβακία

Ντανίλο Σπόλιαριτς (Ζέμπλιν Μιχάλοβτσε): Πέρασε αλλαγή στο 86ο λεπτό αντί του Ελλαδίτη Γιώργου Νεοφυτίδη στην εκτός έδρας ισοπαλία με 2-2 με την Τρέντσιν.

Βουλγαρία

Παναγιώτης Λουκά (Τσάρσκο Σέλο): Πέρασε αλλαγή στο 63ο λεπτό στην εντός έδρας ισοπαλία με 2-2 κόντρα στη Λέφσκι Σόφιας.

Γιάννης Γερολέμου (Τσάρσκο Σέλο): Μπήκε στο ματς στο 81ο λεπτό κόντρα στη Λέφσκι Σόφιας.

Αυστραλία

Αντώνης Μαρτής (Μακάρθουρ): Ο νεαρός Κύπριος μέσος παραχωρήθηκε δανεικός στην Μακάρθουρ, η οποία θα παίξει φέτος για πρώτη φορά στην κορυφαία κατηγορία της Αυστραλίας του. Συμπαίκτης του, μάλιστα, είναι ο πρώην επιθετικός της Ομόνοιας, Ματ Ντάρμπισιρ. Το νέο πρωτάθλημα αρχίζει στις 27 Δεκεμβρίου.

Πηγή φωτό: Twitter Southend United