Τρίποντο για Κάστανο, ντεμπούτο για δύο

Δευτέρα, 15/2/2021 - 11:13

Σε κάποιες χώρες της Ευρώπης γίνεται μεγάλη χειμερινή διακοπή. Σλοβακία, Ρωσία, Ουκρανία και Βουλγαρία «παγώνουν» τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις κάπου στο Δεκέμβριο κι επανέρχονται στα μέσα Φεβρουαρίου.

Εμείς θα επικεντρωθούμε σε Σλοβακία και Βουλγαρία, μιας κι εκεί αγωνίζονται συμπατριώτες μας. Στην πρώτη έχουμε τον Ντανίλο Σπόλιαριτς που παίζει στη Ζέμπλιν Μιχάλοβτσε, ενώ στη δεύτερη τους Πιέρο Σωτηρίου και Παναγιώτη Λουκά σε Λουντογκόρετς και Τσάρσκο Σέλο αντίστοιχα. Ο δε Σωτηρίου έκανε το ντεμπούτο του στο Κύπελλο Βουλγαρίας και σήμερα αναμένεται να παίξει για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα με τη φανέλα της νέας του ομάδας.

Ντεμπούτο έκανε και ο Ιωάννης Κωστή, αλλά στην Ελλάδα και το Λεβαδειακό. Ωστόσο, δεν βγήκε σε καλό, μιας και η ομάδα της Βοιωτίας έχασε 2-0 στην Πάτρα από την Παναχαϊκή για το πρωτάθλημα της Super League 2.

Στα αξιοσημείωτα της εβδομάδας, η νίκη της Φροζινόνε του Κάστανου με 3-2 επί της Βίρτους Εντέλα, με τον Κύπριο μέσο να αγωνίζεται σε όλο το παιχνίδι.

Πάμε να δούμε αναλυτικά τι έκαναν οι συμπατριώτες μας στα πρωταθλήματα του εξωτερικού.

Αγγλία

Τζέισον Δημητρίου (Σάουθεντ Γιουν.): Στο τελευταίο ματς της Σάουθεντ στις 9 Φεβρουαρίου, ο Κύπριος μεσοαμυντικός ήταν βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Νιούπορτ Κάουντι.

Χάρι Κυπριανού (Σάουθεντ Γιουν.): Ήταν εκτός αποστολής από το ματς κόντρα στη Νιούπορτ Κάουντι.

Ρούελ Σωτηρίου, Έκτορ Κυπριανού (Λέιτον Όριεντ): Τα δύο τελευταία ματς της Λέιτον Όριεντ κόντρα σε Κάρλαϊλ και Χάρογκεϊτ αναβλήθηκαν.

Νικ Τσάρουλλα (Κρόουλι Τάουν): Το ματς της Κρόουλι κόντρα στην Κάρλαϊλ εκτός έδρας αναβλήθηκε.

Άντριου Ελευθερίου (Ντάγκεναμ): Το παιχνίδι της Ντάγκεναμ κόντρα στη Χάρτλπουλ αναβλήθηκε.

Αντώνης Βασιλείου (Μπάρνετ): Το ματς της Μπάρνετ στην έδρα της Σόιλχαλ αναβλήθηκε.

Ιταλία

Γρηγόρης Κάστανος (Φροζινόνε): Ο Κύπριος μέσος ήταν βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 3-2 στην έδρα της Βίρτους Εντέλα.

Αγάπιος Βρίκκης (Κατάνια): Έμεινε στον πάγκο στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Βίρτους Φρανκαβίλα.

Πορτογαλία

Ανδρέας Καρώ (Μαρίτιμο): Στο τελευταίο ματς της Μαρίτιμο, ο Κύπριος αμυντικός έμεινε στον πάγκο στην εντός έδρας ήττα με 2-1 από τη Σάντα Κλάρα.

Μάρκους Έντουαρντς (Γκιμαράες): Ο Αγγλοκύπριος εξτρέμ πέρασε αλλαγή στο 62ο λεπτό στην εντός έδρας ήττα με 3-1 από τη Ρίο Άβε.

Ολλανδία

Μιχάλης Ιωάννου (Ρόντα): Η Ρόντα αγωνίζεται σήμερα (15/2, 22:00) στην έδρα της Εξέλσιορ.

Βέλγιο

Κωνσταντίνος Λαΐφης (Σταντάρ Λιέγης): Ο Κύπριος αμυντικός ήταν βασικός στην εντός έδρας ισοπαλία με σκορ 1-1 κόντρα στην Αντβέρπ.

Νικόλας Ιωάννου (Άρης): Ήταν εκτός αποστολής από το εντός έδρας 0-0 κόντρα στον Παναιτωλικό, καθώς ήταν τιμωρημένος.

Ιωάννης Κωστή (Λεβαδειακός): Ο νεαρός Κύπριος μεσοεπιθετικός άρχισε βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 απο την Παναχαϊκή κι αντικαταστάθηκε με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου.

Νέστορας Μυτίδης (Λεβαδειακός): Δε χρησιμοποιήθηκε στο εκτός έδρας ματς κόντρα στην Παναχαϊκή.

Σκωτία

Άλεξ Γκόγκιτς (Χιμπέρνιαν): Το ματς της Χιμπέρνιαν στην έδρα της Ρος Κάουντι αναβλήθηκε.

Σλοβακία

Ντανίλο Σπόλιαριτς (Ζέμπλιν Μιχαλόβτσε): Το πρωτάθλημα της Σλοβακίας άρχισε ξανά και ο Κύπριος μέσος ήταν στον πάγκο στο εκτός έδρας 1-1 κόντρα στην Ποχρόνιε.

Βουλγαρία

Πιέρος Σωτηρίου (Λουντογκόρετς): Ο 28χρονος φορ έκανε το ντεμπούτο του με τη Λουντογκόρετς την περασμένη Πέμπτη (11/2), περνώντας ως αλλαγή στο 77ο λεπτό στην εκτός έδρας νίκη με 3-1 επί της Σβόγκε για το Κύπελλο. Σήμερα (15/2) αναμένεται να κάνει το ντεμπούτο του στο πρωτάθλημα κόντρα στην Έταρ.

Παναγιώτης Λουκά (Τσάρσκο Σέλο): Ο Κύπριος επιθετικός ήταν στο αρχικό σχήμα της ομάδας του στην ήττα με 2-1 από την ΤΣΣΚΑ Σόφιας εκτός έδρας, ωστόσο πέτυχε αυτογκόλ στο 23ο λεπτό κι αντικαταστάθηκε στο 66'.

Φινλανδία

Αγγελής Αγγελή (Μάριεχαμν): Άρχισε βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Ίντερ Τουρκού. Δέχθηκε κίτρινη κάρτα στο 71ο λεπτό και αντικαταστάθηκε στο 78'.

Αυστραλία

Αντώνης Μαρτής (Μακάρθουρ): Ο Κύπριος μέσος πέρασε ως αλλαγή στο 86ο λεπτό στην εντός έδρας νίκη με 4-0 επί της Άντελαϊντ Γιουνάιτεντ. Σε αυτό το ματς, ο Ματ Ντάρμπισιρ έκανε χατ τρικ.

Νότια Κορέα

Βαλεντίνος Σιέλης (Μπουσάν Ι-Παρκ): Το πρωτάθλημα της δεύτερης κατηγορίας της Νότιας Κορέας αναμένεται να αρχίσει στις 27 Φεβρουαρίου.