«Τρίποντα» για Κάστανο και Γκόγκιτς

Δευτέρα, 26/10/2020 - 18:23

Σχεδόν όλοι οι συμπατριώτες μας που αγωνίζονται στο εξωτερικό έχουν αγωνιστική δράση με τις ομάδες τους. Για την ακρίβεια, όλοι πλην δύο: του Νέστορα Μυτίδη και του Αντώνη Μαρτή. Ο πρώτος παίζει στο Λεβαδειακό, με τη Super League 2 να μην έχει αρχίσει ακόμη, ενώ ο δεύτερος παραχωρήθηκε δανεικός σε ομάδα της Αυστραλίας, με το πρωτάθλημα της χώρας να κάνει σέντρα στα τέλη Δεκεμβρίου.

Όσον αφορά τους υπόλοιπους; Είχαμε κάποιους που με τις ομάδες τους πήραν θετικά αποτελέσματα. Για παράδειγμα, ο Γρηγόρης Κάστανος πήρε με τη Φροζινόνε εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της πρώην ομάδας του, Πεσκάρα, με τον Κύπριο μέσο να αρχίζει βασικός και να βγαίνει στο 77ο λεπτό.

Ένας άλλος συμπατριώτης μας που πανηγύρισε νίκη με την ομάδα του ήταν ο Άλεξ Γκόγκιτς. Ο Κύπριος αμυντικός μέσος έπαιξε σε όλο το παιχνίδι κόντρα στην Κιλμάρνοκ, με την Χιμπέρνιαν να επικρατεί 1-0 εκτός έδρας.

Πάμε, όμως, να δούμε τι έκαναν και οι υπόλοιποι Κύπριοι που αγωνίζονται στο εξωτερικό.

Αγγλία

Νικόλας Ιωάννου (Νότιγχαμ Φόρεστ): Έπαιξε βασικός στο σπουδαίο παιχνίδι κόντρα στη Ντέρμπι Κάουντι, με τη Νότιγχαμ Φόρεστ να μένει εντέλει στο ισόπαλο 1-1.

Τζακ Ρόουλς (Μπέρτον Άλμπιον): Ήταν στην αποστολή στο εντός έδρας 1-1 με τη Γουίμπλεντον, ωστόσο δεν χρησιμοποιήθηκε.

Τζέισον Δημητρίου (Σάουθεντ Γιουν.): Βασικός στην ήττα με 2-0 από την Τράνμιρ Ρόβερς.

Ρούελ Σωτηρίου (Λέιτον Όριεντ): Ήταν βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Στίβενεϊτζ, όμως αντικαταστάθηκε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Έκτορ Κυπριανού (Λέιτον Όριεντ): Δεν ήταν στην αποστολή στο εκτός έδρας ματς με την Στίβενεϊτζ.

Χάρι Κυπριανού (Μπρόμλεϊ): Δόθηκε δανεικός στη Μπρόμλεϊ από τη Σάουθεντ Γιουνάιτεντ και μάλιστα έκανε ντεμπούτο το περασμένο Σάββατο (24/10), παίζοντας για 90 λεπτά στη νίκη με 1-0 επί της Σάτον για το Κύπελλο Αγγλίας.

Ιταλία

Ανδρέας Καρώ (Σαλερνιτάνα): Πέρασε αλλαγή στις καθυστερήσεις στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Άσκολι.

Πορτογαλία

Μάρκους Έντουαρντς (Γκιμαράες): Ο Αγγλοκύπριος εξτρέμ ήταν βασικός στο ματς κόντρα στη Μπράγκα εντός έδρας, όμως η ομάδα του ηττήθηκε με 1-0.

Ολλανδία

Μιχάλης Ιωάννου (Ρόντα): Πέρασε ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο στην ήττα της ομάδας του από την Καμπούρ με 3-0 εκτός έδρας.

Βέλγιο

Κωνσταντίνος Λαΐφης (Σταντάρ Λιέγης): Έμεινε εκτός αποστολής από το ματς κόντρα στη Σιντ Τρούιντεν, εκεί όπου η ομάδα του έχασε με 2-0 εκτός έδρας. Σύμφωνα με τα βελγικά Μέσα, ο Κύπριος αμυντικός ήταν άρρωστος, χωρίς ωστόσο να έχει κορωνοϊό.

Ιωάννης Κωστή (Λάρισα): Το ματς της Λάρισας με τον Άρη στο «Αλκαζάρ» αναβλήθηκε λόγω κρουσμάτων κορωνοϊού στην ομάδα της Θεσσαλονίκης, επομένως ο Κύπριος χαφ δεν αγωνίστηκε.

Νέστορας Μυτίδης (Λεβαδειακός): Το πρωτάθλημα της Super League 2 αρχίζει στις 7 Νοεμβρίου, επομένως ο Κύπριος επιθετικός δεν έχει ακόμη στα πόδια του επίσημα παιχνίδια.

Σλοβακία

Ντανίλο Σπόλιαριτς (Ζέμπλιν Μιχάλοβτσε): Έμεινε στον πάγκο στο εκτός έδρας 1-1 κόντρα στη Νίτρα.

Βουλγαρία

Παναγιώτης Λουκά (Τσάρσκο Σέλο): Έπαιξε στο πρώτο ημίχρονο του παιχνιδιού κόντρα στη Λοκομοτίβ Πλόντβιβ, με την ομάδα του να γνωρίζει εντός έδρας ήττα με 3-0.

Γιάννης Γερολέμου (Τσάρσκο Σέλο): Έμεινε εκτός αποστολής από το ματς κόντρα στη Λοκομοτίβ Πλόντβιβ.

Αυστραλία

Αντώνης Μαρτής (Μακάρθουρ): Ο νεαρός Κύπριος μέσος παραχωρήθηκε δανεικός στην Μακάρθουρ, η οποία θα παίξει φέτος για πρώτη φορά στην κορυφαία κατηγορία της Αυστραλίας του. Συμπαίκτης του, μάλιστα, θα είναι ο πρώην επιθετικός της Ομόνοιας, Ματ Ντάρμπισιρ. Το νέο πρωτάθλημα αρχίζει στις 27 Δεκεμβρίου.

Καζακστάν

Πιέρος Σωτηρίου (Αστάνα): Έμεινε εκτός αποστολής από το σημερινό (26/10) παιχνίδι κόντρα στην Οκζέτπες, με την Αστάνα να επικρατεί με 5-1.

Νότια Κορέα

Βαλεντίνος Σιέλης (Τζέτζου Γιουν.): Ήταν εκτός αποστολής από το νικηφόρο εντός έδρας ματς κόντρα στη Σουβόν (2-0).