«Τούμπαρε» την ΑΕΖ και... ελπίζει ακόμη η Δόξα (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 11/3/2024 - 18:56

Η Δόξα επικράτησε με 2-1 της ΑΕΖ στο «Κατωκοπιά-Επιστροφή», σε αγώνα του δεύτερου ομίλου και στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής στη β' φάση του πρωταθλήματος Cyta.

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, η ομάδα της Κατωκοπιάς κατάφερε να φέρει «τούμπα» το ματς και να πάρει ένα πολύ σημαντικό τρίποντο, με το οποίο διατήρησε τις ελπίδες για παραμονή στην κατηγορία.

Με άδεια χέρια φεύγει από την Περιστερώνα η ομάδα από το Ζακάκι, αφού δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το προβάδισμα και βλέπει τη «σωτηρία» να απομακρύνεται.

Ο Σλόγκαρ στο 2ο λεπτό ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ, με τον Ναμπί λίγο μετά να ευστοχεί σε πέναλτι στο 10' και να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα. Το τελικό 2-1 σημείωσε ο Τρούγιτς στο 88ο λεπτό.

Με αυτή τη νίκη, η Δόξα παρέμεινε στην 6η θέση με 21 βαθμούς πλέον και την επόμενη (5η) αγωνιστική φιλοξενείται την Παρασκευή (15/3, 19:00) από την ΑΕΛ στο «Άλφαμεγα Stadium».

Αντίθετα με την ήττα η ΑΕΖ έμεινε στην τελευταία θέση με 17 βαθμούς και το ερχόμενο Σάββατο (16/3, 19:00) κοντράρεται με τον Οθέλλο στο «Αμμόχωστος».

Δόξα (Γιώργος Πετράκης): Αντωνίου, Προβυδάκης, Πούριτς, Αντωνιάδης, Ε. Κυριάκου, Αλσέους (80′ Φοφανά), Χ. Κυριάκου (74′ Τραϊτσέφσκι), Ναμπι (80′ Χάνι), Βελκόφσκι, Ασαντέ (65′ Σαντίκ), Τρούγιτς.

ΑΕΖ (Βλάντιτσα Πέτροβιτς): Μιλοσάβλεβιτς, Σάμπο, Ε. Αντωνίου, Ρέινολτς (89′ Βάλντι), Παστελλής (89′ Χριστοφή), Ρόσα-Σάντος (69′ Κλε), Σαρφό, Ρουίθ, Σλόγκαρ (88′ Σιφναίος), Χατζηβασίλης (69′ Χρίστου), Ντιγκινί.