Τι κάνουν οι παραδοσιακά «μεγάλοι» στις πρεμιέρες τους

Κυριακή, 16/7/2023 - 09:30

Άρης και Πάφος τα τελευταία χρόνια «απειλούν» να... σπάσουν τις «παραδοσιακές» μεγάλες ομάδες, με τους Λεμεσιανούς τη λήξασα σεζόν μάλιστα να φτάνουν μέχρι τον τίτλο.

Τι κάνουν όμως στις πρεμιέρες τους οι «μεγάλοι» του πρωταθλήματος; Τη λήξασα σεζόν (2022/23) ο Απόλλωνας μπήκε με το... δεξί στο πρωτάθλημα, καθώς κέρδισε την Ένωση με 1-0. Νικηφόρα πέρασε και η Ανόρθωση, η οποία κέρδισε τον Ολυμπιακό με 2-1. Όσον αφορά στους ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ άρχισαν το πρωτάθλημα με ισοπαλία, ενώ η Ομόνοια έκανε κακό ξεκίνημα αφού ηττήθηκε από τον Ακρίτα με 1-0.

Δείτε αναλυτικά το σκορ και τους αντίπαλους των έξι παραδοσιακά μεγάλων ομάδων στην πρεμιέρα της σεζόν 2022/23:

• ΑΕΛ: Άρης – ΑΕΛ 2-1

ΑΠΟΕΛ και ΑΕΛ άρχισαν το πρωτάθλημα με ήττα τη σεζόν 2021/22. Όσον αφορά στην Ομόνοια κέρδισε με 1-0 την ΑΕΛ, το ίδιο έκαναν τόσο ο Απόλλωνας, όσο και η Ανόρθωση κερδίζοντας τον Εθνικό και την ΠΑΕΕΚ αντίστοιχα. Μόνο η ΑΕΚ δεν κατάφερε να κερδίσει ούτε να ηττηθεί στην πρεμιέρα τη συγκεκριμένη αγωνιστική περίοδο.

• ΑΕΛ: Ομόνοια – ΑΕΛ 1-0

Την αγωνιστική περίοδο 2020-21 οι έξι παραδοσιακά μεγάλες ομάδες δεν ηττήθηκαν. Συγκεκριμένα, οι Ομόνοια, ΑΠΟΕΛ και Απόλλωνας εξήλθαν ισόπαλες. Όσον αφορά στις ΑΕΚ, Ανόρθωση και ΑΕΛ μπήκαν με δεξί στο πρωτάθλημα του 2020/21.

• ΑΕΛ: Ολυμπιακός – ΑΕΛ 1-2

Η ισοπαλία ήταν το αποτέλεσμα που κυριάρχησε από τις παραδοσιακά μεγάλες ομάδες στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος 2019/20 και μάλιστα χωρίς καθόλου τέρματα. Συγκεκριμένα οι Απόλλωνας, ΑΕΚ, Ανόρθωση και ΑΕΛ δεν κατάφεραν ούτε να κερδίσουν αλλά ούτε και να χάσουν. Νικηφόρα πέρασαν οι Ομόνοια και ΑΠΟΕΛ.

• ΑΕΛ: ΑΕΛ – Ανόρθωση 0-0

Η πρεμιέρα των νικών ήταν η αγωνιστική περίοδος τη σεζόν 2018/19, καθώς όλες οι παραδοσιακά μεγάλες (Ομόνοια, ΑΠΟΕΛ, Απόλλωνας, ΑΕΚ, Ανόρθωση και ΑΕΛ) ομάδες κέρδισαν. Η μεγαλύτερη σε έκταση νίκη ήταν ο αγώνας του Απόλλωνα, ο οποίος κέρδισε με 5-0 την ΕΝΠ.

• ΑΕΛ: Έρμής – ΑΕΛ 0-1

Νικηφόρα πέρασαν οι τέσσερις από τις έξι μεγάλες ομάδες στην πρεμιέρα την αγωνιστική σεζόν 2017/18. Αυτές είναι οι Ομόνοια, ΑΠΟΕΛ, Απόλλωνας και ΑΕΛ. Η Ανόρθωση εξήλθε ισόπαλη 1-1 με τη Νέα Σαλαμίνα, ενώ η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα με 5-2 από την Ομόνοια.

• ΑΕΛ: ΑΕΛ – Άρης 1-0

Τέσσερις νίκες σημειώθηκαν στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος την αγωνιστική περίοδο 2016/17 από τις «μεγάλες» ομάδες. Συγκεκριμένα κατάφεραν να πάρουν τους τρεις βαθμούς οι Ομόνοια, Απόλλωνας, ΑΕΚ και ΑΕΛ. Όσον αφορά σστο ΑΠΟΕΛ και στην Ανόρθωση κατάφεραν να πάρουν τη νίκη.

• ΑΕΛ: ΑΕΛ – Αναγέννηση 1-0

Η νίκη ήταν το αποτέλεσμα που κυριάρχησε στην πρεμιέρα της σεζόν 2015/16 από τις λεγόμενες «big 6». Ομόνοια, ΑΠΟΕΛ, Απόλλωνας, ΑΕΚ και Ανόρθωση κατάφεραν να πάρουν τον πολυπόθητο τρίποντο, σε αντίθεση με την ΑΕΛ, η οποία ηττήθηκε με 2-0 από την Ανόρθωση.