Τεράστια νίκη για την ΑΕΚ-Μια από τα ίδια για τον ΑΠΟΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ&ΦΩΤΟ)

Σάββατο, 8/2/2020 - 20:59

Η ΑΕΚ επικράτησε εντός έδρας του ΑΠΟΕΛ με 1-0 με γκολ του Χέφελ στο 32΄. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι ιδιαίτερα στο πρώτου ημίχρονο και δίκαια πήραν την νίκη η οποία τους εδραιώνει με 29 βαθμούς.

Από την άλλη ο ΑΠΟΕΛ για ακόμη μια φορά έδειξε να έχει μεγάλο πρόβλημα στην δημιουργία φάσεων με αποτέλεσμα να μην μπορεί να σκοράρει και μοιραία δέχθηκε ακόμη μια ήττα στο πρωτάθλημα (4η συνολικά). Οι πρωταθλητές με την ήττα τους έχασαν την ευκαιρία να πλησιάσουν στην κορυφή μετά και την ήττα της Ανόρθωσης από τον Ολυμπιακό στην Λευκωσία.

Τα στιγμιότυπα του αγώνα

Το φιλμ του αγώνα

A΄ ημίχρονο:

Χωρίς κάποια μεγάλη στιγμή τα πρώτα λεπτά του αγώνα, με τις δυο ομάδες να έχουν τα πρώτα δεκαπέντε λεπτά από μια φάση η οποία κατέληξε εύκολα στα χέρια των δυο τερματοφυλάκων.

Στο 20΄ ο ΑΠΟΕΛ αναγκάστηκε να κάνει την πρώτη του αλλαγή με τον Τάμαρι να αποχωρεί ως τραυματίας από τον αγωνιστικό χώρο. Την θέση του πήρε ο Βιντιγκάλ.

Στο 27΄ κακώς δεν υποδείχθηκε πέναλτι σε χέρι του Γουίλερ μέσα στην περιοχή. Ο διαιτητής θεώρησε πως η μπάλα κτύπησε στο στήθος του νεαρού ακραίου αμυντικού.

Πέντε λεπτά αργότερα η ΑΕΚ κατάφερε να προηγηθεί με τον Χέφελ. Ο Τρισκόφσκι έκανε το σουτ έξω από την περιοχή η μπάλα κτύπησε στο δοκάρι, οι κεντρικοί αμυντικοί του ΑΠΟΕΛ αδράνησαν και ο Χέφελ από κοντά δεν είχε πρόβλημα να νικήσει τον Μπέλετς.

Μετά την επίτευξη του γκολ η ΑΕΚ κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο και δημιούργησε και άλλες ευκαιρίες για ένα δεύτερο γκολ. Χέφελ, Ναράνχο και Τρισκόφσκι πλησίασαν στο γκολ όμως το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Β΄ ημίχρονο:

Με το καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να ισοφαρίσει, όμως η κεφαλιά του Γιέβτοβιτς αποκρούστηκε από τον Τόνιο.

Στο 52΄ η κεφαλιά του Πάβλοβιτς κατέληξε έξω.

Ο ΑΠΟΕΛ προσπαθούσε χωρίς όμως να μπορεί να δημιουργήσει κάποια σημαντική ευκαιρία μπροστά από την εστία του Τόνιο.

Στο 67΄ οι «γαλαζοκίτρινοι» απείλησαν με τον Πάβλοβιτς ο οποίος έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε έξω.

Πολλές δυνατές μονομαχίες και πολλά νεύρα στο δεύτερο ημίχρονο, δεν παίχτηκε αρκετό ποδόσφαιρο.

ΑΕΚ: Τόνιο, Τρουγιόλς, Ακοράν, Τρισκόφσκι (90΄ Κίβενι), Χέφελ, Φερνάντεθ (34΄ Τέτε), Γκονζάλεθ, Ιωάννου, Σάστρε, Γκολομπάρτ, Ναράνχο

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Ντε Βινσέντι (77΄ Χαλένιους), Τάμαρι (20΄ Βιντιγκάλ), Μάτιτς, Πάβλοβιτς, Βούρος, Γένσεν, Μακρής (60΄ Μερκής), Γουίλερ, Ιωάννου, Γέβτοβιτς