Τελικό: Απόλλωνας - Ομόνοια (BINTΕΟ)

Τετάρτη, 2/1/2019 - 19:59

Ολοκληρώθηκε το πρώτο παιχνίδι της δεύτερης φάσης του κυπέλλου μεταξύ του Απόλλωνα και της Ομόνοιας. Οι Λεμεσιανοί αν και «καρδιοχτύπησαν» κατάφεραν να πάρουν τη νίκη και το προβάδισμα πρόκρισης για τους προημιτελικούς τους θεσμού με 1-0 χάρη στο γκολ του Μάγκλιτσα στο εντέκατο λεπτό της αναμέτρησης. Η Ομόνοια αν και αγωνίστηκε για ένα ημίχρονο με δέκα ποδοσφαιριστές (κόκκινη Γκαφούρ 45'), στάθηκε πολύ καλά στο γήπεδο και έχασε δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο για να βρει το «εκτός έδρας γκολ» το οποίο θα της έδινε άλλη ψυχολογία για τον επαναληπτικό.

02/01/2019
19:58
Τέλος στην αναμέτρηση
02/01/2019
19:58
90' Τεράστια ευκαιρία για τον Απόλλωνα

Στην αντεπίθεση ο Σκέμπρι βρέθηκε φάτσα με τον αντίπαλο τερματοφύλακα όμως το πλασέ του ήταν απογοητευτικό και πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Μεχίας.

02/01/2019
19:53
90' Ευκαιρία για την Ομόνοια

Δυνατό σουτ από τον Γκόμεθ, απέκρουσε με διπλή προσπάθεια ο Βάλε.

02/01/2019
19:48
90' Δέκα λεπτά καθυστερήσεις
02/01/2019
19:47
90' ΣΧΟΛΙΟ

Η διακοπή φαίνεται να ευνόησε την ομάδα της Λεμεσού η οποία μετά την επανέναρξη της αναμέτρησης πατάει καλύτερα και ψάχνει το δεύτερο γκολ.

02/01/2019
19:44
Στο γήπεδο και ο γνωστός Λεμεσιανός φίλος της Ομόνοιας «Τσιούπαρος»

ΤΣΙΟΥΠΑΡΟΣ

02/01/2019
19:41
83' Επαναρχίζει το παιχνίδι
02/01/2019
19:34
76' Διακοπή στην αναμέτρηση

Έσβησαν οι προβολείς του γηπέδου λόγω της βροχόπτωσης!

02/01/2019
19:33
75' Τεράστια ευκαιρία για τον Απόλλωνα

Κεφαλιά από τον ανενόχλητο Σκέμπρι, λίγο έξω η μπάλα.

02/01/2019
19:27
69' Αλλαγή για την Ομόνοια

Ο Ζίβετς παραχωρεί την θέση του στον Εντρένα.

02/01/2019
19:26
68' Σουτ για τον Απόλλωνα

Συρτό δυνατό σουτ από τον Ζελάγια όμως ο Μεχίας απομάκρυνε την μπάλα με τα πόδια.

02/01/2019
19:21
63' Νέα τεράστια ευκαιρία για την Ομόνοια

Συρτή μπαλιά από αριστερά για την Ομόνοια. Ο Ζίβετς άφησε έξυπνα για τον Ματ. Κακό πλασέ από τον Άγγλο που σταμάτησε στα σώματα και ο Σοάρες μόνος με τον Βάλε έστειλε τη μπάλα πάνω στον κίπερ του Απόλλωνα.

02/01/2019
19:16
58' Αλλαγή για τον Απόλλωνα

Στην θέση του Καραγιόλ πέρασε ο Εμίλιο Ζελάγια.

02/01/2019
19:15
57' Μοναδική ευκαιρία για την Ομόνοια

Ο Γκόμεθ έβγαλε την μπαλιά πίσω από την άμυνα του Απόλλωνα, ο Ίσμα Λόπεθ έστρωσε στον Ματ όμως το πλασέ του τελευταίου σταμάτησε στον Βάλε. Στη συνέχεια της φάσης ο Ίσμα προ κενού τέρματος πλάσαρε πάνω από τα δοκάρια του Απόλλωνα.

02/01/2019
19:13
55' ΣΧΟΛΙΟ

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα η Ομόνοια στέκεται καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο σε αυτά τα πρώτα λεπτά σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο. Κρατάει περισσότερο την μπάλα και προσπαθεί να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για το 1-1.

02/01/2019
19:06
48' Πρώτη τελική στο δεύτερο ημίχρονο

Σουτ από τον Πέδρο από πλάγια θέση χωρίς να μπορεί να βρει στόχο.

02/01/2019
19:03
46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου
02/01/2019
19:01
Με αλλαγή θα ξεκινήσει το δεύτερο μέρος η Ομόνοια

Ο Λόρα θα περάσει στο γήπεδο για να μετακινηθεί ο Βύντρα στο κέντρο της άμυνας. Ο Αλμπέρτο Λόρα θα πάρει τη θέση του Ραμίρεζ.

02/01/2019
18:45
Τέλος ημιχρόνου
02/01/2019
18:44
45' Κόκκινη κάρτα για την Ομόνοια

Ο Μάρκοβιτς ανατράπηκε από τον Γκαφούρ ο οποίος είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον Ψευδιώτη και άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες για το υπόλοιπο της αναμέτρησης.

02/01/2019
18:43
45' Ένα λεπτό επιπλέον για το πρώτο ημίχρονο
02/01/2019
18:40
41' Σουτ για τον Απόλλωνα

Φάουλ από τα αριστερά όπως κάνει επίθεση η ομάδα της Λεμεσού. Ο Κέβιν Μπρου αποφάσισε να το εκτελέσει απευθείας όμως ο Μεχίας δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα και μάζεψε εύκολα την μπάλα.

02/01/2019
18:32
33' Άλλη μια ευκαιρία για τον Απόλλωνα

Γύρισμα του Πέδρο στην περιοχή με τον Μάγκλιτσα να κάνει το πλασέ όμως η μπάλα σταμάτησε στα πόδια του Γκαφούρ.

02/01/2019
18:27
28' Μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους

Γύρισμα του Καραγιόλ στην περιοχή με τον Σαρδινέρο να κάνει το πλασέ όμως ο Μεχίας έσωσε την Ομόνοια και ο Λόπεθ έδιωξε ολοκληρωτικά τον κίνδυνο για την ομάδα του.

02/01/2019
18:22
23' Ευκαιρία για την Ομόνοια

Σε πλεονεκτική θέση ο Σάσα Ζίβετς ο οποίος έπιασε το σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή όμως ο Βάλε απομάκρυνε την μπάλα με το ένα χέρι.

02/01/2019
18:18
19' Eυκαιρία για τον Απόλλωνα

Γύρισμα του Πέδρο, πάει να σουτάρει ο Καραγιόλ όμως τον προλαβαίνει ο Βύντρα

02/01/2019
18:10
11' Γκολ για τον Απόλλωνα

Εξαιρετική κεφαλιά από τον Μάγκλιτσα μετά από σέντρα του Καραγιόλ και έκανε το 1-0 για την ομάδα του.

02/01/2019
18:04
5' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά
02/01/2019
18:00
1' Έναρξη της αναμέτρησης
02/01/2019
17:16
Περσινή πορεία στον θεσμό

Απόλλωνας: Έφτασε μέχρι τον τελικό όμως εκεί γνώρισε την ήττα από την ΑΕΚ με 2-1

Ομόνοια: Η ομάδα της Λευκωσίας και στην περσινή διοργάνωση αποκλείστηκε στον δεύτερο γύρο από την Δόξα με συνολικό σκορ 4-3. Το πρώτο παιχνίδι (ΓΣΠ) 2-3 νίκη για την Δόξα. Το δεύτερο παιχνίδι (Μακάρειο) ισοπαλία 1-1.