Τελικό: ΑΕΛ - Απόλλωνας

Σάββατο, 9/3/2019 - 18:57

Ολοκληρώθηκε το μεγάλο ντέρμπι της Λεμεσού με μεγάλο νικητή τον Απόλλωνα ο οποίος επικράτησε με 3-0 της ΑΕΛ χάρη στα γκολ των Σακέττι (22') και Ρομπρεζ (45', 77').

Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή ήταν καταιγιστική και δίκαια πανηγύρισε τη νίκη που την επανέφερε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Από την άλλη η ομάδα του Κέρκεζ ήταν κάκιστη σε άλλο ένα σημαντικό παιχνίδι και δεν φάνηκε άξια των προσδοκιών.

Ο Απόλλωνας πλέον περιμένει να μάθει το αποτέλεσμα της αυριανής (10/03) αναμέτρησης του ΑΠΟΕΛ με την ΑΕΚ. Το συγκεκριμένο παιχνίδι το περιμένει και η ΑΕΛ για να ξέρει αν την πλησιάζει ή την προσπερνάει η ΑΕΚ.

09/03/2019
18:57
Τέλος στην αναμέτρηση 3-0 νίκη για τον Απόλλωνα
09/03/2019
18:53
90' Τρία λεπτά καθυστερήσεις
09/03/2019
18:47
84' Κλείνει της αλλαγές του και ο Απόλλωνας

Στη θέση του Γιούστε ο Ντίλαν.

09/03/2019
18:43
80' Δεύτερη αλλαγή για τον Σωφρόνη

Στη θέση του Εμίλιο Ζελάγια ο Φοπαλά.

09/03/2019
18:42
79' Ευκαιρία για την ΑΕΛ

Σουτ του Αβραάμ έξω από τη μεγάλη περιοχή με τη μπάλα να περνά δίπλα από το δεξί καθετο δοκάρι του Βάλε.

09/03/2019
18:40
77' Γκολ για τον Απόλλωνα

«Καθαρίζει» την αναμέτρηση ο Απόλλωνας και πάλι με τον Βαλεντίν Ρομπέρζ ο οποίος έκανε το 3-0. Εντυπωσιακό βολέ από τον κεντρικό αμυντικό του Απόλλωνα από το ύψος της μεγάλης περιοχής ο οποίος νίκησε κατά κράτος τον Πρόσεκ.

09/03/2019
18:30
69' Κλείνει τις αλλαγές της η ΑΕΛ

Ο Αντόνια παραχώρησε τη θέση του στον Αντρέα Αβραάμ.

09/03/2019
18:30
68' Καλή ευκαιρία για την ΑΕΛ

Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντα Σίλβα με τη μπάλα να περνά ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

09/03/2019
18:27
64' Προϋποθέσεις για την ΑΕΛ

Σέντρα-σουτ του Χουράδο υπό την πίεση του Γιούστε χωρίς αποδέκτη στη μεγάλη περιοχή

09/03/2019
18:22
60' Δεύτερη αλλαγή για την ΑΕΛ

Ο Αγκάνοβιτς παραχώρησε τη θέση του στον Άλεξ Ντα Σίλβα.

09/03/2019
18:21
Όμορφες παρουσίες στις κερκίδες του Τσιρείου
09/03/2019
18:17
55' ΣΧΟΛΙΟ

Με περισσότερη όρεξη μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της ΑΕΛ. Προσπαθεί να βρει το γρήγορο γκολ που θα την ξανά βάλει στη διεκδίκηση του βαθμολογικού κέρδους από το παιχνίδι. Από την άλλη ο Απόλλωνας προσπαθεί να διαχειριστεί το υπέρ του αποτέλεσμα το οποίο τον στέλνει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

09/03/2019
18:07
46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου

Με αλλαγή για την ΑΕΛ καθώς ο Αντρέας Μακρής αντικαθιστά το Σχραντζ.

09/03/2019
17:49
Τέλος του πρώτου ημιχρόνου, 2-0 μπροστά ο Απόλλωνας
09/03/2019
17:47
45' Δύο λεπτά καθυστερήσεις
09/03/2019
17:46
45' Γκολ για τον Απόλλωνα

Ο Βαλεντίν Ρομπέρζ μετά από εκτέλεση κόρνερ βρέθηκε ολομόναχος στην άμυνα της ΑΕΛ και δεν δυσκολεύτηκε με κεφαλιά να κάνει το 2-0 για την ομάδα του, βρίσκοντας και αυτός για πρώτη φορά το δρόμο προς τα δίκτυα.

α

09/03/2019
17:42
42' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα

Με ατομική ενέργεια ο Ζελάγια ξεφεύγει από δύο αντίπαλους ωστόσο ο Παπουλής δεν μπορεί να νικήσει από το ύψος του πέναλτι τον Πρόσεκ

09/03/2019
17:35
34' Αναγκαστική αλλαγή για τον Απόλλωνα

Ο Φακούντο δεν μπόρεσε να συνεχίσει και έτσι παραχώρησε την θέση του στον Σκέμπρι.

α

09/03/2019
17:31
30' Μοναδική στιγμή για τον Απόλλωνα

Με προσωπική ενέργεια ο Περέιρα βγήκε «φάτσα» με τον Πολωνό τερματοφύλακα της ΑΕΛ όμως το πλασέ του ήταν κάκιστο και έτσι η μπάλα πέρασε έξω. Μοναδική στιγμή για τους «κυανόλευκους» να διπλασιάσουν τα τέρματα τους.

09/03/2019
17:28
27' Δοκάρι για τον Απόλλωνα

Έξω από την περιοχή του Πρόσεκ ο Φακούντο Περέιρα έπιασε το αριστερό φαλτσαριστό σουτ με την μπάλα να χτυπάει στο δεξί δοκάρι της ΑΕΛ και να φεύγει έξω.

09/03/2019
17:23
22' Γκολ για τον Απόλλωνα

Συνδυάζει την 100η του εμφάνιση με τη φανέλα του Απόλλωνα με το πρώτο του γκολ ο Εστεμπάν Σακέττι. Ο Αργεντινός έπιασε την «βολίδα» έξω από την περιοχή της ΑΕΛ και έστειλε την μπάλα να αναπαυθεί στα δίκτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Πρόσεκ.

Δύσκολη φάση πάντως για τον διαιτητή καθώς οι της ΑΕΛ φωνάζουν για οφσάιντ. Δεν είναι ξεκάθαρο αν επηρεάζεται ο Πρόσεκ από τους ποδοσφαιριστές του Απόλλωνα οι οποίοι είναι σε αντικανονική θέση.

α

09/03/2019
17:15
14' Πρώτο κόρνερ στην αναμέτρηση για τον Απόλλωνα

Με πάσα η εκτέλεση του Παπουλή στον Πέδρο. Ο τελευταίος έκανε τη σέντρα με τον Ζελάγια να πιάνει την κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Πρόσεκ.

09/03/2019
17:11
10' ΣΧΟΛΙΟ

Χωρίς την μεγάλη ευκαιρία ακόμη στην αναμέτρηση. Η ομάδα του Σοφρόνη Αυγουστή δείχνει ξεκάθαρη πρόθεση να κρατήσει τη μπάλα και το καταφέρνει με σχετική ευκολία απέναντι σε μια ΑΕΛ που δείχνει διάθεση για αμυντικό παιχνίδι.

09/03/2019
17:01
1' Έναρξη της αναμέτρησης
09/03/2019
16:58
Είσοδος των δύο ομάδων

Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες, όλα έτοιμα για την έναρξη της μεγάλης αναμέτρησης στη Λεμεσό.