«Τείνει να γίνει μόδα όποια ομάδα δεν κερδίζει την Ανόρθωση»

Δευτέρα, 9/11/2020 - 12:39

Απόλυτη ικανοποίηση επικρατεί στην Ανόρθωση μετά τη νίκη επί της ΑΕΚ (1-0) με το σπάνιας ομορφιάς γκολ του Κώστα Αρτυματά που έστειλε την «Κυρία» στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η ομάδα της Αμμοχώστου ολοκλήρωσε με τον καλύτερο τρόπο το δύσκολο πρόγραμμα των τελευταίων δύο βδομάδων με πέντε παιχνίδια σε πρωτάθλημα και κύπελλο.

Μιλώντας στον Super Sport FM ο εκπρόσωπος Τύπου της «Κυρίας» απάντησε στα παράπονα της ΑΕΚ για τη διαιτησία σημειώνοντας πως «τείνει να γίνει μόδα όποια ομάδα χάνει από την Ανόρθωση να διαμαρτύρεται για τη διαιτησία.

Αναλυτικά οι δηλώσεις

Για το παιχνίδι και τη νίκη με την ΑΕΚ: «Έτσι όπως ήρθε το παιχνίδι το περιμέναμε. Παίζαμε απέναντι σε έναν δυνατό και δύσκολο αντίπαλο και το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Κυριαρχεί τεράστια ικανοποίηση στην ομάδα. Μπήκαμε με αποφασιστικότητα, είχαμε το δοκάρι με τον Αρτυματά, αλλά στην συνέχεια του έκανε το χατίρι η μπάλα, στο κορυφαίο γκολ της καριέρας του. Βρήκαμε άλλη μια ευκαιρία με τον Χριστοφή για το 2-0 και γενικότερα ήμασταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη το παιχνίδι ήταν περισσότερο στο χώρο του κέντρου με δυνατές μονομαχίες με την ΑΕΚ να προσπαθεί να ισοφαρίσει και την ομάδα μας να προσπαθεί για δεύτερο γκολ. Διατηρήσαμε το προβάδισμα και πήραμε μια σημαντική νίκη. Εκμεταλλευτήκαμε τα αποτελέσματα της αγωνιστικής. Ούτε κατά παραγγελία να ήταν τα αποτελέσματα»

Για τη συνέχεια: «Ήταν σημαντικό το γεγονός ότι σε 15 μέρες παίξαμε πέντε ματς και ο συντελεστής ήταν θετικός. Αν εξαιρέσουμε την ισοπαλία με την Καρμιώτισσα στα υπόλοιπα παιχνίδια πήραμε την ουσία, είμαστε στην κορυφή και στους “8” του Κυπέλλου. Τώρα θα ξεκουραστούν οι ποδοσφαιριστές, θα γεμίσουν μπαταρίες και θα πάνε και οι διεθνείς στις Εθνικές και ιδιαίτερα οι Γεωργιανοί που έχουν μπροστά τους το ματς της ζωής τους. Αν τα καταφέρει να προκριθεί η Γεωργία στο Γιούρο θα είναι για πρώτη φορά στην ιστορία της».

Για τις φωνές της ΑΕΚ για την διαιτησία: «Εντέχνως οι δηλώσεις των αντιπάλων ξεφεύγουν από την ουσία. Νικήσαμε δίκαια με τον αντίπαλο να μην κάνει φάσεις εντός εστίας και τείνει να γίνει μόδα όποια ομάδα δεν κερδίζει την Ανόρθωση να έχει παράπονα για την διαιτησία. Αυτό δεν θα το δεχθούμε. Εντέχνως μειώνεται η νίκη μας. Ίσως να είναι η τρίτη ή τέταρτη φορά που ομάδα που έπαιξε εναντίον της Ανόρθωσης μέμφεται για την διαιτησία. Αν υπήρχε παράβαση στην φάση του Σπιρόφσκι και του Σελίν αυτή έγινε από τον παίκτη της ΑΕΚ. Στην άλλη φάση υπήρχε σπρώξιμο και από τους δύο και καλά έκανε από την στιγμή που δεν έδωσε επιθετικό φάουλ να μην δώσει ούτε πέναλτι. Η ουσία του ματς ήταν ότι η ομάδα μας ήταν καλύτερη».

Για τα αγωνιστικά δεδομένα: «Ο Κβιλιτάϊα αντιμετώπισε ένα πρόβλημα τραυματισμού και γι αυτό δεν ήταν στην 11άδα. Θα επιλέξει ο προπονητής σε πιο από τα δύο επόμενα παιχνίδια θα εκτίσει την ποινή του ο Βργκοτς. Τώρα δόθηκε τριήμερο ρεπό».