Νέες απώλειες για την ΑΕΚ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 4/1/2020 - 18:50

Νέες απώλειες για την ΑΕΚ στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής καθώς η ομάδα του Ηλία Χαραλάμπους έμεινε στο 0-0 με τον Ολυμπιακό εντός έδρας.

Η ομάδα της Λάρνακας είχε την υπεροχή στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης όμως δεν κατάφερε να βρει το «δρόμο» προς τα δίκτυα. Από την άλλη, ο Ολυμπιακός ήταν καλά κλεισμένος στην άμυνα και προσπάθησε να δημιουργήσει προβλήματα στην αντεπίθεση.

Με αυτή την ισοπαλία έφτασε τους 19 βαθμούς και έμεινε στην έκτη θέση του βαθμολογικού πίνακα ενώ ο Ολυμπιακός έφτασε τους 16 βαθμούς και παρέμεινε στην όγδοη θέση.

Την ερχόμενη αγωνιστική η ΑΕΚ πάει στο Δασάκι για να αντιμετωπίσει τον Εθνικό στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής ενώ ο Ολυμπιακός φιλοξενεί στο Μακάρειο τον Απόλλωνα.

Τρομερή ευκαιρία για την ΑΕΚ στο 19ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Τέτε μόνο απέναντι στον Μπάιζα, ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού έσωσε την εστία των «μαυροπράσινων».

0

Στο ίδιο λεπτό είχαμε εξαιρετική κάθετη πάσα του Κάσες ο οποίος έβγαλε σε θέση βολής τον Τέτε, ο οποίος έχασε μοναδική ευκαιρία.

Η πρώτη αξιόλογη προϋπόθεση στο παιχνίδι για τον Ολυμπιακό ήρθε στο 24ο λεπτό. Ο Ζαχαρίου δεν κατάφερε να κάνει καλό κοντρόλ και να βρεθεί σε πλεονεκτική θέση απέναντι στον Τόνιο, ο οποίος βγήκε και μάζεψε την μπάλα.

Σουτ του Σάστρε εκτός περιοχής, μετά από ωραία ενέργεια του Γιάννου και ασίστ του Τέτε, ο Μπάιζα ήταν στη σωστή θέση και μάζεψε την μπάλα στο 28ο λεπτό.

Η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος καταγράφηκε στο 61ο λεπτό και ήταν για τους φιλοξενούμενους. Ο Μπιλάλ έκανε την σέντρα με τον Σαμπίνια να πιάνει την κεφαλιά όμως ο Τόνιο έδιωξε σε κόρνερ.

Η καλύτερη ευκαιρία του Ολυμπιακού στο παιχνίδι ήρθε στο 64ο λεπτό όταν ο Ακόστα μόνος απέναντι στον Τόνιο έκανε το πλασέ και ο Ισπανός τερματοφύλακας έδιωξε σε κόρνερ με υπερένταση.

Στη συνέχεια του παιχνιδιού η ΑΕΚ ανέβασε «στροφές» και έψαξε το γκολ όμως ο Ολυμπιακός κλείστηκε καλά πίσω και έψαξε το γκολ στην αντεπίθεση.

Στην πρώτη επαφή του με την μπάλα στο 79ο λεπτό ο Κίβενι πήγε να γίνει απειλητικός μετά από ωραία πάσα του Φιόλιτς, όμως ο Σαμπίνια λειτούργησε εξαιρετικά και έδιωξε σε κόρνερ.

Υπέροχη ενέργεια του Ζαχαρίου στο 80ο λεπτό από αριστερά, έδωσε παράλληλη πάσα στον Ψάλτη, ο οποίος σούταρε ψηλά και άστοχα την μπάλα.

Καλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό στις καθυστερήσεις, με το Κα να τρέχει ταχύτατα από αριστερά να κάνει το πλασέ, αλλά η μπάλα έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Τόνιο.

ΑΕΚ (Ηλίας Χαραλάμπους): Τόνιο, Τάντι, Μοϊσόφ, Τέτε, Χέφελ, Γκονζάλεζ, Ιωάννου (Φιόλιτς 59'), Πλάνας, Σάστρε (Κίβενι 78'), Κάσες (Γκαρσία 69'), Γιάννου

Ολυμπιακός (Πάμπος Χριστοδούλου): Μπάιζα, Ψάλτης, Σαμπίνια, Κίκο, Ακόστα, Οικονομίδης, Ζαχαρίου (Κα 90'), Σωτηρίου, Μπιλάλ (Ενόχ 76'), Ντουβεντρού (Σοάρες 90'), Αγιτέ

Ηλίας Χαραλάμπους (ΑΕΚ): «Χρόνια Πολλά σε όλο τον κόσμο. Γνωρίζαμε ότι είχαμε να αντιμετωπίσαμε μία πολύ καλή ομάδα, που πήρε βαθμούς από μεγάλες ομάδες. Μπήκαμε καλά στα πρώτα 20-25 λεπτά, αλλά μετά το μισάωρο δεν πατούσαμε τόσο καλά. Στο δεύτερο ημίχρονο πήγαμε να ρισκάρουμε λίγο, γιατί ο στόχος μας ήταν οι τρεις βαθμοί, είχαμε ευκαιρίες, αλλά δεν μπορέσαμε να σκοράρουμε, ενώ είχε και ο Ολυμπιακός τις δικές του ευκαιρίες. Αυτό είναι το ποδόσφαιρο, δεν έχω κανένα παράπονο από τα παιδιά. Εύχομαι καλή συνέχεια στον κύριο Πάμπο προσωπικά, αλλά και στην ομάδα του».

Πάμπος Χριστοδούλου (Ολυμπιακός): «Καλή χρονιά σε όλο τον κόσμο. Ήταν ένα παιχνίδι με εναλλασσόμενη την υπεροχή, ένα παιχνίδι από δυο πολύ καλές ομάδες. Το πρώτο ημίχρονο κύλησε και για τις δυο ομάδες με κάποιες μικροευκαιρίες. Οι περισσότερες ευκαιρίες έγιναν στο 2ο ημίχρονο. Δυστυχώς για μας χάναμε πολλές πάσες στο κέντρο και δεν είχαμε καθαρό μυαλό και δώσαμε την ευκαιρία στην ΑΕΚ η οποία μπορούσε να σκοράρει. Μετά το πρώτο δεκαπεντάλεπτο της επανάληψης ισορροπήσαμε και είχαμε τις ευκαιρίες μας. Ήταν ένα παιχνίδι που μπορούσαν να το κερδίσουν και οι δυο ομάδες. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την προσπάθεια και να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στον κόσμο που μας ακολούθησε».

Παναγιώτης Ζαχαρίου (Ολυμπιακός): «Ήταν ένα ισορροπημένο παιχνίδι. Ξέραμε πως θα παίζαμε με δύσκολο αντίπαλο που παίζει με τη μπάλα κάτω. Θα χρειαζόμασταν πολλά τρεξίματα και νομίζω στο τέλος μπορούσαμε να κερδίσουμε. Πρέπει να συνεχίσουμε να δουλεύουμε γιατί έχουμε καλή ομάδα και μπορούμε να παίρνουμε τα αποτελέσματα».

Για το γεγονός πως δύσκολα χάνει ο Ολυμπιακός: «Δεν περιμένουμε τον αντίπαλο, παίζουμε επιθετικά. Δε φοβόμαστε κανένα και για αυτό το ματς ήταν πάνω κάτω σήμερα. Πρέπει να δούμε πλέον τον ΑΠΟΕΛ».

Για τους Κύπριους που παίζουν στον Ολυμπιακό: «Δίνει ευκαιρίες σε Κύπριους η ομάδα μου, υπάρχει ταλέντο που μπορεί να αξιοποιηθεί. Δεν πιστεύω πως έχουν να ζηλέψουν από τους ξένους οι Κύπριοι. Με σωστή δουλειά μπορούν να τους ανταγωνιστούν».