Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής στη Β' Κατηγορία

Κυριακή, 4/10/2020 - 18:26

Στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής, ο Οθέλλος Αθηαίνου νίκησε εκτός έδρας με 3-2 την ΕΝΥ Διγενής Ύψωνα και μετά την ήττα της Ομόνοιας Ψευδά από τον Διγενή Μόρφου (0-1), ανέβηκε στην κορυφή με 11 βαθμούς. Παρόλο που είχε προηγηθεί με 2-0 η ομάδα της Αθηαίνου, ο Διγενής έφερε το ματς στα ίσα, με τον Σιαθά στο 83ο λεπτό να χαρίζει εν τέλει τη χρυσή νίκη.

Η ΠΑΕΕΚ, την ίδια ώρα, χάρη στο γκολ που πέτυχε ο Χαραλάμπους στο 33΄, επικράτησε εντός έδρας του Κούρρη και ανέβηκε στη δεύτερη θέση, αφήνοντας παραλλήλως τον αντίπαλό της στον πάτο, με μόλις δύο βαθμούς. Από εκεί και πέρα, η Αλκή «κόλλησε» στη Χλώρακα, χάνοντας δύο υπερπολύτιμους βαθμούς απέναντι στον μαχητικό Ακρίτα.

Σπουδαία νίκη πέτυχε ο ΑΣΙΛ, ο οποίος παρά τις πολλές απουσίες λόγω κορωνοϊού, επικράτησε με 1-0 της ΑΕΖ. Το χρυσό γκολ πέτυχε ο Χουάν Τομάς, γνωστός από το επιτυχημένο πέρασμά του στην ΑΕΚ Λάρνακας. Βαθειά βαθμολογική ανάσα πήρε η Αναγέννηση. Η ομάδα της Δερύνειας κατέβαλε την αντίσταση του Αχυρώνα με 2-1, με το γκολ της νίκης να επιτυγχάνεται στο 90ό λεπτό. Βαθμολογικό άλμα πραγματοποίησε ο Ονήσιλλος καθώς επικράτησε με 2-1 του ΘΟΪ.