Συνεχίζει να… καίγεται η Λέστερ, οδυνηρή ήττα στην έδρα της Φούλαμ

Δευτέρα, 8/5/2023 - 19:19

Προδόθηκε ξανά από την άμυνά της και συνεχίζει να... καίγεται στη μάχη της παραμονής η Λέστερ!

Παρότι έδιναν ένα από τα σημαντικότερα παιχνίδια τους στη φετινή σεζόν, οι πρωταθλητές του 2016 παρουσιάστηκαν κατώτεροι της περίστασης στην έδρα της Φούλαμ, γνωρίζοντας την ήττα με 5-3 και συνεχίζοντας έτσι να αγωνιούν στη μάχη της παραμονής.

Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το 10ο κιόλας λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Γουίλιαν άνοιξε το σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ από πολύ πλάγια θέση, μετά από λανθασμένη εκτίμηση της φάσης από τον τερματοφύλακα των «αλεπούδων», Άιβερσεν.

Η Λέστερ παραλίγο να απαντήσει άμεσα, αλλά ο Μπαρνς δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με προβολή, μετά από συρτή σέντρα του Μάντισον, ενώ οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 18', μετά από όμορφη κάθετη του Γουίλσον και ιδανικό τελείωμα του Βινίσιους.

Στη συνέχεια η Λέστερ πίεσε και έχασε ευκαιρίες για γκολ, αλλά η Φούλαμ ήταν εκείνη που έκανε το 3-0 στο 44', με φανταστική ατομική ενέργεια και πλασέ του Κέρνεϊ. Ο ίδιος ήταν που έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των Λονδρέζων, με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 51', ενώ ο Μπαρνς μείωσε για τους φιλοξενούμενους 8 λεπτά αργότερα (59').

Ο Βάρντι έχασε πέναλτι στο 66' και ο Γουίλιαν σκόραρε ξανά για το 5-1 της Φούλαμ, με υπέροχο σουτ στο 70, πριν η Λέστερ κάνει την τελική της αντεπίθεση στο τελευταίο 20λεπτό. Ο Μάντισον εκτέλεσε εύστοχα πέναλτι που πήρε ο ίδιος στο 81', ο Μπαρνς έκανε το 5-3 στο 89', αλλά ήταν πλέον πολύ αργά για τη Λέστερ, η οποία στις εναπομείνασες αγωνιστικές έχει να αντιμετωπίσει κατά σειρά Λίβερπουλ (εντός), Νιούκαστλ (εκτός) και Γουέστ Χαμ (εντός).