Συμβιβασμός με... κερδισμένο τον Άρη στην «Αρένα» (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 6/5/2023 - 20:54

Παραμένει κορυφή!

Ο Άρης έμεινε ισόπαλος με 1-1 κόντρα στην ΑΕΚ, για την 7η αγωνιστική των play-off του πρώτου γκρουπ, στο πρωτάθλημα Cyta και πήρε έναν βαθμό.

Σε ένα ματς με πολλές ευκαιρίες και καλό ρυθμό, η «ελαφριά ταξιαρχία» άνοιξε το σκορ στο 40ο λεπτό, με τον Κακόριν.

Οι γηπεδούχοι αν και είχαν και αυτοί καλές στιγμές, δυσκολεύτηκαν να τις ολοκληρώσουν και πήγαν στα αποδυτήρια πίσω στο σκορ.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα της Λάρνακας ανέβασε την απόδοση της και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 50ο λεπτό, από αυτογκόλ του σκόρερ των αντιπάλων.

Ύστερα οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες εξαιτίας της αποβολής του Γκαρσία στο 77ο λεπτό και αναγκάστηκαν να οπισθοχωρήσουν, με την πρωτοπόρο του πρωταθλήματος να πιέζει χωρίς να βρίσκει γκολ.

Με παίκτη λιγότερη ολοκλήρωσαν τον αγώνα και οι φιλοξενούμενοι, με τον Πηλέα να δέχεται την δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 90ο λεπτό.

Στην επόμενη (8η) αγωνιστική, η ΑΕΚ φιλοξενείται την Κυριακή (14/05, 19:00), στο ΓΣΠ από τον ΑΠΟΕΛ και ο Άρης υποδέχεται την ίδια μέρα και ώρα, στο «Άλφαμεγα Stadium» τον Απόλλωνα.

ΑΕΚ (Χοσέ Λουίς Όλτρα): Πίριτς, Τόμοβιτς, Λέδες, Τρισκόφσκι (80′ Κάσας), Φαράζ (85′ Νίκολιτς), Γκαρσία, Μιλίτσεβιτς, Ροσάλες (85′ Γιάκολις), Πονς, Ναούμ (60′ Λόπες), Γκιούρτσο (80′ Γκρόμοφ)

Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι): Βανά, Πηλέας, Μποακί, Γκομίς (72′ Στεπίνσκι), Γιαγκό, Μαγιαμπέλα (58′ Μπένγκτσον), Στρούσκι (58′ Μπράουν), Μπρόρσον, Σόκε (80′ Γιαμπλόνσκι), Μπαμπίκα (80′ Σπόλιαριτς), Κακόριν

• Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης εδώ

Χοσέ Λουίς Όλτρα (ΑΕΚ): «Είμαι απογοητευμένος από το αποτέλεσμα όχι από την απόδοση των παιχτών μου. Παίξαμε ίσως 13-14 παιχνίδια περισσότερα από τον αντίπαλο μέσα στη σεζόν. Είμαστε σε μια φάση που χωρίς αυτοπεποίθηση και τύχη δεν μπορούμε να κερδίσουμε.

Νιώθω ότι ίσως να αξίζαμε περισσότερα. Ο Βανά ήταν φοβερός, με δύο εξαιρετικές αποκρούσεις, ήταν ο καλύτερος παίκτης του γηπέδου. Αν κερδίζαμε θα βάζαμε πίεση στον αντίπαλο, δεν τα καταφέραμε αλλά θα παλέψουμε μέχρι τέλους».

Για το αν η απόδοση της ΑΕΚ ήταν παρόμοι και σε άλλα κρίσιμα παιχνίδια ίσως να βρισκόταν πιο ψηλά: «Είναι πιθανό σενάριο αλλά δεν το γνωρίζουμε. Σήμερα παίζαμε με μια πολύ καλή ομάδα με ποιοτικούς παίχτες. Ήμασταν καλοί στην άμυνα, ήρθε και η αποβολή όταν πιέζαμε για τη νίκη. Υπάρχουν ακόμη παιχνίδια θα είμαστε ανταγωνιστικοί και συνεχίζουμε μέχρι τέλους».

1

Αλεξέι Σπιλέφσκι (Άρης): «Νιώθω ότι χάσαμε δύο βαθμούς. Δεν μου άρεσε η εμφάνιση στο δεύτερο μέρος. Περίμενα περισσότερα, όπως κάναμε στο πρώτο μέρος. Εντάξει δεχτήκαμε το αυτογκόλ, συμβαίνει. Έχουμε νεαρούς παίχτες, υπάρχει πίεση λόγω έλλειψης εμπειρίας επειδή είμαστε πρώτοι. Έχουμε δύο εντός έδρας αγώνες, να αλλάξουμε κάποια πράγματα και να πάρουμε τις νίκες. Θεωρώ ότι ήταν ένα δίκαιο αποτέλεσμα».

Για την πίεση και του ίδιοι αλλά και των ποδοσφαιριστών: «Να συνεχίσουμε και να μάθουμε να ζούμε από αυτό. Οι οπαδοί με προκαλούσαν σε ολόκληρο το παιχνίδι, πρέπει να είσαι επαγγελματίας και συγκεντρωμένος

Για το ότι «κλείδωσε» την Ευρώπη: «Σκέφτομαι τι πρέπει να κάνουμε για να βελτιωθούμε. Δεν σκέφτομαι πολύ το τι πετύχαμε. Το συναίσθημα που υπάρχει τώρα είναι η στεναχώρια».

1

Κυριάκος Δημητρίου (ΑΕΚ): «Νομίζω με άλλον εκτός από τον Άλβες θα ήταν διαφορετική η εξέλιξη. Μας μένει η πίκρα γιατί παίξαμε το καλύτερό μας ποδόσφαιρο στην Β' φάση. Πληρώσαμε το λάθος μας και μείναμε πίσω. Μετά από δύο λεπτά έκανε τρομερή επέμβαση ο Άλβες. Στο 2ο μέρος κάναμε μεγάλη προσπάθεια, πιέσαμε και τους κλείσαμε. Είχαμε τύχη στην ισοφάριση αλλά πουθενά άλλού. Εκεί που περιμέναμε πως θα πιέζαμε για το 2ο γκολ, ήρθε η αποβολή. Και πραγματικά έγινε μεγάλη προσπάθεια. Δεν ήταν το αποτέλεσμα που θέλαμε, δεν έχουμε παράπονο. Συνεχίζουμε, έμειναν τρία ματς και είμαστε σε μια φάση που έχουμε απόσταση από την κορυφή και δεν εξασφαλίσαμε την Ευρώπη.

Ευχαριστούμε τον κόσμο, μας στήριξε στο ματς. Να γυρίσει, να έχουμε τις λεπτομέρειες με το μέρος μας. Δεν τις έχουμε το τελευταίο διάστημα.

Τα πάντα είναι ανοιχτά. Θα πάει μέχρι το τέλος. Απολογισμό θα κάνουμε με το φινάλε. Δεν χάσαμε, δεν κερδίσαμε κάτι αυτή την στιγμή. Να τελειώσουν τα τρία ματς. Να συνεχίσουμε από εκεί που μείναμε σήμερα. Δεν τα καταφέραμε, ελπίζω να τα καταφέρουμε την επόμενη αγωνιστική. Καλή συνέχεια στον Άρη».

Κώστας Παπαδόπουλος (Άρης): «Να απολογηθώ στον κόσμο γιατί χρησιμοποίησα λέξη που δεν ήταν σωστή. Δεν είπε προπηλακίστηκε ο Σπιλέφσκι αλλά προκλήθηκε, εγώ το μετέφρασα λάθος και απολογούμαι. Όπως είπε ο κόουτς φεύγουμε από εδώ με αίσθηση πικρίας. Όχι γιατί είναι δεδομένο πως κερδίζεις εδώ, ξέρουμε πόσο καλή ομάδα είναι η ΑΕΚ. Καταφέραμε όμως να προηγηθούμε και μας στεναχωρεί πως δεν κρατήσαμε το προβάδισμα αυτό. Έχουμε διασφαλίσει την Ευρώπη, είναι κάτι που μας ικανοποιεί αλλά αφού είμαστε πρώτοι θέλουμε και άλλα. Θέλαμε να κερδίσουμε, αποτελεί όμως από μόνο του αυτό τεράστιο επίτευγμα για τον Άρη.

Ευχαριστώ τον κόσμο μας. Δεν είμαστε μαθημένοι να έχουμε τόσο κόσμο σε εκτός έδρας ματς. Και αυτοί προσπαθούν να συμβαδίσουν με αυτό που κάνει η ομάδα».

Βάνα Άλβες (Άρης): «Είμαι περήφανος. Δεν είναι εύκολο να παίζεις εδώ. Μάθαμε το αποτέλεσμα στην Πάφο, είμαστε και πάλι πρώτοι. Είμαι ευχαριστημένος γιατί παλέψαμε για τη νίκη, πάντα παίζουμε για τη νίκη αλλά δεν παίζουμε μόνοι. Έκανα τα πάντα για να βοηθήσω την ομάδα. Να ευχηθώ χρόνια πολλά στον πατέρα μου. Κλειδώσαμε την Ευρώπη και είναι πολύ σημαντικό για τον Άρη, για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά. Ευχαριστώ τον κόσμο, τους νιώσαμε δίπλα μας. Απομένουν τρία παιχνίδια, βλέπουμε παιχνίδι με παιχνίδι, δεν είναι εύκολο το πρωτάθλημα. Όλα είναι πιθανά, είμαστε σε καλό δρόμο. Δεν αγχωνόμαστε για τις απουσίες, έχουμε απίστευτο γκρουπ. Μεγάλος ο ανταγωνισμός»