«Στροφή» στην Ευρώπη για την ΑΕΚ

Σάββατο, 11/2/2023 - 11:30

Την δεύτερη απώλεια βαθμών της μέσα στην «Αρένα» γνώρισε εχθές (10/02) η ΑΕΚ, η οποία σε ένα επεισοδιακό ματς με τον Ακρίτα κατάφερε να γλιτώσει την ήττα, με τον Τρισκόφσκι να ισοφαρίζει σε 1-1 στο 89ο λεπτό.

Σίγουρα οι «κιτρινοπράσινοι» δεν έμειναν ευχαριστημένοι από την επίδοση τους, αφού «πέταξαν» δύο πολύτιμους βαθμούς, τρεις αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση της πρώτης φάσης του πρωταθλήματος, καλούνται όμως να κοιτάξουν μπροστά.

Οι Λαρνακείς πραγματοποίησαν ένα αρκετά κακό πρώτο ημίχρονο, με τη νεοφώτιστη ομάδα να ανοίγει το σκορ στο 21ο λεπτό με τον Τόρες και ύστερα να επικεντρώνεται στα μετόπισθεν κλείνοντας καλά τους χώρους.

Στην ανάπαυλα ανέβασαν την επίδοση τους, όμως και πάλι δυσκολεύτηκαν να μπουν με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή, με τον αρχηγό της ομάδας να περνάει ως αλλαγή στο 62ο λεπτό και να τους... ξελασπώνει.

Η εμφάνιση δεν άρεσε ούτε στον Όλτρα, ο οποίος δήλωσε εκνευρισμένος, όμως τόνισε πως πρέπει η ομάδα της Λάρνακας να επικεντρωθεί στο επόμενο παιχνίδι, το οποίο είναι κόντρα στη Ντνίπρο (16/02, 22:00), για την φάση των «16» του Conference League.

Η ΑΕΚ ακόμη και εάν έχασε.. έδαφος εγχώρια, έχει σημαντικό ματς στην Ευρώπη και καλείται να αφήσει πίσω της την «γκέλα», κρατώντας το θετικό, δηλαδή ότι γλίτωσε την ήττα, ώστε να παρουσιαστεί, τόσο αγωνιστικά, όσο και ψυχολογικά έτοιμη.