Στρατηγός στη Βουδαπέστη ο Ολυμπιακός, έφυγε για τους «16»

Πέμπτη, 22/2/2024 - 23:54
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (ΑΡ)

Στους «16» του Conference League μέσω Βουδαπέστης ο Ολυμπιακός! Με μία ακόμα εξαιρετική εμφάνιση από τότε που ανέλαβε την ομάδα ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ, οι Πειραιώτες νίκησαν 1-0 τη Φερεντσβάρος και με συνολικό σκόρ 2-0 προκρίθηκαν στην επόμενη φάση του θεσμού.

«Χρυσός» σκόρερ ξανά ο Αγιούμπ Ελ Κααμπί, που πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης με εύστοχο χτύπημα πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος στο 45’.

Την Παρασκευή (23/02) στις 14:00 η κλήρωση, με τους «ερυθρόλευκους» να μαθαίνουν αντίπαλο στην επόμενη φάση.

Το ματς

Οι Ούγγροι μπήκαν αναμενόμενα πιο δυνατά στο ματς, ωστόσο μετά από ένα δεκάλεπτο ανούσιας υπεροχής, είδαν τους «ερυθρόλευκους» να κερδίζουν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο.

Οι Πειραιώτες κέρδισαν αλλεπάλληλα κόρνερ, με τους Ελ Κααμπί (25’, 30’) και Ρέτσο (26’) να απειλούν με κεφαλιές, ενώ στο 34ο λεπτό ο Ζακάριασεν σούταρε άουτ μετά από λάθος στην άμυνα του Ολυμπιακού.

Ο Πασχαλάκης μπλόκαρε το μακρινό σουτ του Κόντρο στο 37’ και κάπου εκεί η ομάδα του Μεντιλίμπαρ ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της, χάνοντας δύο ανεπανάληπτες ευκαιρίες μέσα σε ένα δίλεπτο!

Πρώτα ο Φορτούνης (38’) σούταρε άουτ σε τετ α τετ μετά από απίστευτη κάθετη του Όρτα και εν συνεχεία ο Ποντένσε (39’) εκμεταλλεύτηκε λάθος στην άμυνα των Μαγυάρων αλλά σούταρε ψηλά άουτ από πλεονεκτική θέση.

Παρ’ όλα αυτά, το γκολ ήρθε στο 45’. Ο Μαέ έκανε χέρι μέσα στην περιοχή, με τον Τουρπέν να βλέπει τη φάση στο VAR και να... παίρνει πίσω το φάουλ που είχε δώσει στον Ποντένσε δείχνοντας τη λευκή βούλα.

Ο Ελ Κααμπί εκτέλεσε άψογα και έτσι ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα.