«Στραπάτσο» στο Παραλίμνι για την ΑΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

Παρασκευή, 15/1/2021 - 19:58

«Φρέναρε» την ΑΕΛ η Ένωση!

Η ομάδα του Παραλιμνίου επικράτησε με 1-0 στο «Τάσος Μάρκου», στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 20ης αγωνιστικής, παίρνοντας μια πολύ μεγάλη νίκη.

Οι «βυσσινί» έκαναν και πάλι την έκπληξη καταφέρνοντας να κερδίσουν ακόμη μια μεγάλη ομάδα, μετά τις νίκες κόντρα σε ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ.

Μακριά από τον καλό τους εαυτό οι «λέοντες» που ηττήθηκαν μετά από καιρό και τον Ριέρα να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 16ο λεπτό, αστοχόντας στην εκτέλεση πέναλτι.

Χαμένο πέναλτι είχαν και οι γηπεδούχοι με τον Φελίπε στο 71', ωστόσο ένα λεπτό μετά και στην εκτέλεση του κόρνερ ήρθε το γκολ του Μαϊσουράντζε για το 1-0 και το οποίο έμεινε μέχρι το φινάλε.

Πίεσε στη συνέχεια για να πάρει κάτι από το ματς η ομάδα της Λεμεσού, ωστόσο δεν βρήκε στόχο και έχασε την ευκαιρία να πιάσει, έστω και προσωρινά, την κορυφή.

Με αυτή τη νέα μεγάλη επιτυχία η Ένωση ανέβηκε στην 11η θέση και στους 16 βαθμούς και την ερχόμενη Τετάρτη (20/1, 15:30) φιλοξενείται από τον Ολυμπιακό στο «Μακάρειο» στο εξ αναβολής παιχνίδι της 15ης αγωνιστικής.

Αντίθετα η ΑΕΛ έμεινε στην 2η θέση και τους 38 πόντους, ωστόσο ενδέχεται να πέσει στη βαθμολογία και την επόμενη (21η) αγωνιστική υποδέχεται την Παρασκευή (22/1, 16:00) τη Δόξα στο Τσίρειο.

Στο 13' ο Μπάλαζιτς ανέτρεψε τον Μπάμπιτς και ο Χριστοφόρου έδειξε την άσπρη βούλα, με το πέναλτι να επικυρώνεται και μέσω VAR.

Στην εκτέλεση ήταν ο Ριέρα, όμως ο Γκατσέφσκι έπεσε σωστά στη δεξιά του γωνία και απέκρουσε σε κόρνερ.

1

Πέντε λεπτά μετά, ο Τόρες δοκίμασε το σουτ λίγο έξω από την περιοχή, με τον Γκατσέφσκι να διώχνει σε κόρνερ.

Στο 38ο λεπτό ο Μπάμπιτς κέρδισε μετά από λάθος του Μπάλαζιτς και από πολύ κοντά αστόχησε με το πλασέ του να περνάει έξω.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, στις καθυστερήσεις, ο Παπαφώτης δοκίμασε ένα σουτ εκτός περιοχής, με τη μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια.

Στο 62' η πρώτη τελική του δευτέρου μέρους, με τον Θεοδώρου να επιχειρεί απευθείας εκτέλεση φάουλ από καλή θέση και να στέλνει τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Πέντε λεπτά μετά ο Ράσο τράβηξε τον Ενγκό στην περιοχή και ο διαιτητής Χριστοφόρου έδειξε πέναλτι με τη χρήση του VAR.

Στην εκτέλεση ο Φελίπε, με τον Βοζίνια να πέφτει σωστά και να αποκρούει κι αυτός το πέναλτι, διώχνοντας σε κόρνερ.

Στο 72ο λεπτό τελικά η Ένωση κατάφερε να σκοράρει. Στην εκτέλεση του κόρνερ ο Βοζίνια έδιωξε και ο Μαϊσουράντζε έπιασε με τη μια το βολέ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

1

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Μαέ επιχείρσε να απειλήσει με απευθείας εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα κόντραρε και πέρασε σε κόρνερ.

Στην εκτέλεση ο Γκατσέφσκι στην προσπάθεια του να μπλοκάρει, η μπάλα του έφυγε και πρόλαβε προ της γραμμής να την πιάσει ξανά.

Στο 87' ο Τόρες έπιασε ένα καλό σουτ, εντός περιοχής, ωστόσο η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Τρία λεπτά μετά και μετά από φάση διαρκείας η μπάλα έφτασε στον Ντανίλο, το σουτ του οποίου πέρασε έξω.

Αυτή ήταν και η τελευταία στιγμή του αγώνα, με την Ένωση να κρατάει μέχρι τέλος το προβάδισμα.

Ένωση (Κάρλος Φερέρ): Γκαντσέφσκι, Μουλαζίμης, Μπάλαζιτς, Μπαρμπόσα, Κυριάκου, Λουσέρο, Κοσμά, Φελίπε, Μαυρουδής (63′ Μαϊσουράντζε), Θεοδώρου (87′ Παναγή), Μαρκόφσκι (58′ Ενγκό).

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Αντωνίου, Τεϊσέιρα, Ράσο, Σάντος (89′ Δ. Αβράαμ), Ριέρα (62′ Αντάμοβιτς), Ζνρταφκόσκι, Παπαφώτης (62′ Μάιντεβατς), Τόρες, Ντανίλο, Μπάμπιτς (62′ Μαέ).

0

Κάρλος Φερέρ (Ένωση): «Πρώτα θέλω να συγχαρώ τους ποδοσφαιριστές μου για αυτή τη νίκη. Ξέραμε ότι θα έχουμε δύσκολο παιχνίδι, αντιμετωπίζαμε μια από τις καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος. Θέλαμε να το πάρουμε με τον δικό μας τρόπο παιχνιδιού. Το παιχνίδι ήταν όπως το περιμέναμε, δεν είχαμε τη κατοχή, όμως ακολουθήσαμε την τακτική μου και καταφέραμε να κερδίσουμε. Είμαι πολύ χαρούμενος για τη νίκη. Πρέπει να συνεχίσουμε να δουλεύουμε. Μερικές φορές δεν είναι όλα τόσα εύκολα έχουμε και εμείς τις δυσκολίες μας. Επίσης θέλω να ευχαριστήσω τις ακαδημίες μας που μας έδωσαν δύο ποδοσφαιριστές. Τον Φώτη και τον Μαυρουδή. Για μας είναι πολύ χρήσιμοι αυτή τη στιγμή».

Για τη σημασία αυτής της επιτυχίας και το ντεμπούτο του Ενγκό: «Ο Ενγκό δεν είναι ένας ποδοσφαιριστής 100% έτοιμος, σίγουρα θέλει τον χρόνο του όμως σήμερα είναι αυτός που κέρδισε το πέναλτι και στη συνέχεια το κόρνερ που έφεραν και το γκολ. Με την Καρμιώτισσα δεχθήκαμε το γκολ στο τελευταίο λεπτό αυτό είναι το ποδόσφαιρο και σήμερα θα μπορούσε να συμβεί κάτι τέτοιο αλλά δεν έγινε. Όσον αφορά τον αντίπαλο, όπως είπα και πριν, είμαι πολύ χαρούμενος που κερδίσαμε σήμερα».

Ντούσαν Κέρκεζ (ΑΕΛ): «Συγχαρητήρια στην Ένωση για τους τρεις βαθμούς. Όπως έλεγα είναι δύσκολη έδρα, αλλά δεν μπορώ να έχω κανένα παράπονο από τους παίκτες μου. Έκαναν όσα ζήτησα. Χάσαμε πέναλτι, χάσαμε ευκαιρίες. Είναι δύσκολο να βρεις ευκαιρίες όταν μια ομάδα παίζει 90 λεπτά πίσω από το κέντρο, αλλά εμείς είχαμε ευκαιρίες και μας έλειπε το γκολ. Αυτό είναι το ποδόσφαιρο, όταν δεν σκοράρεις πάντα μπορεί να χάσεις. Συνεχίζουμε τη σκληρή δουλειά. Αλήθεια δεν έχω παράπονο από τους παίκτες, συνεχίζουμε. Αυτό είναι ένα καλό σχολείο για εμάς».

Για τη δυστοκία: «Μπορεί να είναι και η τύχη, δεν ξέρω, μπορεί και το καθαρό μυαλό. Το σημαντικό είναι ότι είχαμε ευκαιρίες. Η συνέχεια είναι η ίδια, δεν αλλάζει κάτι. Έχουμε πολλά παιχνίδια. Και να κερδίζαμε δεν θα άλλαζε κάτι. Ψηλά το κεφάλι, σκληρή δουλειά και θα έρθουν οι νίκες».