Στον τελικό με δεύτερη νίκη η Γιουβέντους (video)

Τρίτη, 9/5/2017 - 23:42

Η Γιουβέντους δεν θα μπορούσε να χάσει το ραντεβού με την ιστορία, ειδικά μετά και από τη νίκη της με 2-0 μέσα στο Μονακό. Οι «μπιανκονέρι» κέρδισαν τους Μονεγάσκους και στο ματς του Τορίνο με 2-1 και θα βρεθούν στον μεγάλο τελικό του Κάρντιφ στις 3 Ιουνίου. Περιμένει αντίπαλο η «Μεγάλη Κυρία» που εκτός θαύματος θα είναι η Ρεάλ, οπότε θα υπάρξει επανάληψη του τελικού του 1998.

Η Μονακό τα έπαιξε όλα για όλα από την αρχή και στο 5ο λεπτό είχε δοκάρι με τον Εμπαπέ σε μια φάση όμως που δεν μέτρησε καθώς ο Γάλλος ήταν σε θέση οφσάιντ ενώ στο 7’ ο Φαλκάο έπιασε από πολύ μακριά ένα σουτ με την μπάλα να περνά λίγο άουτ κι ενώ ο Μπουφόν κάλυπτε. Και στο 10’ ο Κεντίρα υπέστη κάποιο μυϊκό τραυματισμό και ο Αλέγκρι αναγκάστηκε να τον αλλάξει με τον Μαρκίζιο. Μάλιστα και η Μονακό είχα χάσει από την προθέρμανση τον Ντιράρ με τον Μεντί να παίρνει τη θέση του.

Η Γιουβέντους ισορρόπησε μετά το δεκάλεπτο και είχε ένα σουτ στο 15’ με τον Ντιμπάλα, ο οποίος από καλή θέση αστόχησε και στο 22’ οι Ιταλοί άγγιξαν το γκολ. Ο Ιγκουαΐν βγήκε τετ α τετ με τον Σούμπασιτς και τον κρέμασε, αλλά ο Γκλικ έδιωξε με το κεφάλι στη γραμμή. Ένα λεπτό μετά, ο Ιγκουαΐν πέρασε όμορφα στον Μάντζουκιτς που σούταρε από κοντά αλλά ο Σούμπασιτς έσωσε δύσκολα, ενώ στο 27’ ο Κροάτης φορ πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να περνά λίγο έξω. Η Γιουβέντους συνέχισε να ανεβαίνει και στο 29’ ο Ντιμπάλα μπήκε στην περιοχή αλλά ο Ράτζι τον έκοψε σωτήρια.

Και τελικά στο 33ο λεπτό ήρθε το γκολ για την «Μεγάλη Κυρία». Σε μια φάση που ξεκίνησε από τον Μπουφόν, η μπάλα πέρασε σχεδόν απ’ όλους τους παίκτες του Αλέγκρι και ο Άλβες έβγαλε από δεξιά τρομερή σέντρα. Ο Μάντζουκιτς πήρε την κεφαλιά στο 2ο δοκάρι με τον Σούμπασιτς να αποκρούει αρχικά, αλλά ο Κροάτης με κοντινό πλασέ στην επαναφορά έκανε το 1-0. Στο 26’ ακυρώθηκε σωστά, γκολ του Ιγκουαΐν και στο επόμενο λεπτό, ο Μάντζουκιτς έβγαλε εξαιρετική μπαλιά στον Ιγκουαΐν αλλά ο Αργεντινός δεν μπόρεσε να νικήσει τον Σούμπασιτς.

Στο 42’ ο Μεντί έκανε τρομερή ενέργεια και σέντρα από αριστερά και ο Κιελίνι πρόλαβε σωτήρια προ του Εμπαπέ και στο 43’ ο Σίλβα πέρασε κάθετα στον Εμπαπέ που γύρισε από κοντά αλλά αστόχησε. Στην κόντρα, ο Ντιμπάλα βρέθηκε απέναντι στον Σούμπασιτς και πλάσαρε αλλά ο κίπερ της Μονακό έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ με το πόδι. Και από το κόρνερ, ο Σούμπασιτς έδιωξε με γροθιές και ο Άλβες με μονοκόμματο σουτ εκτός περιοχής έκανε το 2-0.

Η Μονακό τα είχε παρατήσει στην επανάληψη και στο 55ο λεπτό, o Ιγκουαΐν πέρασε όμορφα στον Κουαδράδο, που μόνος με τον Σούμπασιτς καθυστέρησε  και ο Τζέμερσον τον πρόλαβε με απίθανο τάκλιν. Στο 67’ ο Εμπαπέ μπήκε από αριστερά στην περιοχή και πλάσαρε με το δεξί αλλά ο Μπουφόν έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ και τελικά στο 69’ η Μονακό έφτασε στο γκολ.

Ο Μουτίνιο μπήκε όμορφα από αριστερά στην περιοχή κι έκανε το γύρισμα και ο Εμπαπέ εξ επαφής με προβολή μείωσε σε 1-2. Από εκεί και πέρα το ματς ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τη Γιουβέντους να παίρνει τη νίκη.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Μπουφόν, Άλβες, Μπονούτσι, Μπαρτζάλι (85’ Μπενατιά), Κιελίνι, Σάντρο, Κεντίρα (10’ Μαρκίζιο), Πιάνιτς, Μάντζουκιτς, Ντιμπάλα (54’ Κουαδράδο), Ιγκουαΐν

ΜΟΝΑΚΟ: Σούμπασιτς, Τζέμερσον, Μεντί (54’ Φαμπίνιο), Μουτίνιο, Φαλκάο, Μπακαγιόκο (78’ Ζερμέν), Σίλβα (69’ Λεμάρ), Σιντιμπέ, Ράτζι, Γκλικ, Εμπαπέ.

Δείτε στο βίντεο το φοβερό γκολ του Άλβες.