Στο ρελαντί στα ημιτελικά Γιούβε και Μονακό

Τετάρτη, 19/4/2017 - 23:46

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ-ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: 0-0 (0-3)

Η Μπαρτσελόνα πίεσε, το Καμπ Νού "έβραζε" όμως η δυναμική και διαβασμένη Γιουβέντους δεν λύγισε και προκρίθηκε. Η ομάδα του Αλέγκρι ακολούθησε το αμυντικό της πλάνο και έκλεισε τους χώρους εκνευρίζοντας τους Καταλανούς που είχαν πολύ κακά τελειώματα. Πανάξια πρόκριση για τους "μπιανκονέρι". Παράπονα από τη διαιτησία του Κάιπερς έχουν οι "μπλαουγκράνα" που ανέχτηκε το υπερβολικά δυναμικό, σε κάποιες περιπτώσεις, παιχνίδι των Ιταλών και δεν έδωσε και ένα πέναλτι στο τέλος.

Οι Ιταλοί πήγαν το ματς εκεί που ήθελαν στα πρώτα λεπτά. Με πίεση και διπλή ζώνη άμυνας δεν επέτρεπαν στην Μπαρτσελόνα να βρει χώρους ενώ στο 13' είχαν και την πρώτη ευκαιρία. Μετά από κόντρα η μπάλα πήγε στον Ιγκουαΐν που σούταρε αλλά δεν βρήκε στόχο. Η Μπάρτσα απάντησε δύο λεπτά μετά όταν συνδυάστηκε ωραία με την εκτέλεση όμως του Ράκιτιτς να είναι απογοητευτική. Στο 17' ο Μέσι έκανε την μπαλιά για τον Άλμπα που με προβολή δεν κατάφερε να βρει την μπάλα. Δύο λεπτά μετά ήρθε η μεγάλη ευκαιρία των "μπλαουγκράνα" όταν ο Μέσι από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα δίπλα από το δοκάρι. OΑργεντίνος στο 31' έκανε το σουτ με τον Μπουφόν να διώχνει και στην επαναφορά ήταν άστοχος. Οκτώ λεπτά μετά ο Ιγκουαΐν έκανε το πλασέ στην κίνηση με τον Τερ Στέγκεν να μπλοκάρει.

Στην επανάληψη μόλις στο 49' η Γιουβέντους είχε μεγάλη ευκαιρία όταν ο Κουαδράδο βρέθηκε μόνος του σε πολύ καλή θέση αλλά σούταρε άουτ. Στο επόμενο λεπτό ο Νεϊμάρ ελευθερώθηκε εύκολα αλλά αντί να κόψει στον Σουάρες εκτέλεσε μόνος του και έστειλε την μπάλα εκτός. Στο 52' ήταν ο Μέσι που έκανε το σουτ αλλά και πάλι δεν βρήκε στόχο. Το παιχνίδι είχε εξαιρετικό ρυθμό και στην επόμενη φάση η Γιούβε απείλησε με τον Κουαδράδο. Στο 56' ο Μέσι σημάδεψε σωστά όμως η μπάλα βρήκε στο Κιελίνι και έφυγε κόρνερ. Πέντε λεπτά ο Νεϊμάρ ελευθερώθηκε και πάλι ωραία αλλά εκτέλεσε και πάλι άσχημα. Η Γιούβε στο 62' λίγο έλειψε να σκοράρει από κόντρα με την μπάλα να βρίσκει την πάνω πλευρά του οριζόντιου δοκαριού. Ο Μέσι στο 66', με εξουδετερωμένο τον Μπουφόν, πλάσαρε πάνω από τα δοκάρια ενώ λίγο μετά (68') ο Σέρτζι Ρομπέρτο έστειλε την μπάλα να "γλύψει" το δοκάρι. Το ματς γινόταν πλέον στο μισό γήπεδο και στο 80' ο Μασεράνο με προβολή εξ επαφής δεν κατάφερε να νικήσει τον Μπουφόν. Η Γιουβέντους στο 85' είχε μεγάλη φάση με τον Λεμινά που πλάσαρε και η μπάλα κόντραρε για να καταλήξει κόρνερ. Στο 89' ο Σάντρο έκοψε την μπάλα με το χέρι μέσα στην περιοχή αλλά ο Κάιπερς δεν έδωσε το πέναλτι.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Πικέ, Σέρτζι Ρομπέρτο (78'Μασεράνο), Ουμτιτί, Άλμπα, Μπούσκετς, Ινιέστα, Ράκιτιτς (58'Αλκάθερ), Μέσι, Νεϊμάρ, Σουάρες.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Μπουφόν, Κιελίνι, Άλβες, Σάντρο, Κεντίρα, Κουαδράδο (83'Λεμινά), Μπονούτσι, Πιάνιτς, Ντιμπάλα (74'Μπαρτζάλι), Μάντζουκιτς, Ιγκουαΐν (88'Ασαμόα)

ΜΟΝΑΚΟ-ΜΠ.ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: 3-1 (3-2)

Αυτή η Μονακό έχει πραγματικά όλο το μέλλον μπροστά της. Με μέσο όρο ενδεκάδας τα 24,6 χρόνια, οι Μονεγάσκοι κέρδισαν με 3-1 την Ντόρτμουντ και σε συνδυασμό με τη νίκη τους με 3-2 στο πρώτο ματς, πέρασαν στα ημιτελικά.

Μόλις στο 1ο λεπτό ο Ρόις έκανε το σουτ με τον Γκλικ να βάζει την κόντρα, ενώ στο 4’ οι Μονεγάσκοι έφτασαν από νωρίς στο γκολ. Ο Μεντί έκανε το σουτ από μακριά, ο Μπίρκι έδιωξε ασταθώς και ο Μπαπέ από κοντά με πλασέ έγραψε το 1-0. Στο 7’ ο Μεντί έκανε το γύρισμα από αριστερά αλλά ο Γκίντερ πρόλαβε προ του Φαλκάο ενώ στο 10’ ο Ρόις έκανε το σουτ από τα ύψος της περιοχής με τον Σούμπασιτς να μπλοκάρει. Το ματς είχε τρελό ρυθμό και στο 12’ όπως και στο 13’ η Μονακό απείλησε με κεφαλιές του Φαλκάο και του Μπερνάρντο Σίλβα και στο 14’ η όμορφη εκτέλεσή φάουλ του Σαχίν, τράνταξε το δοκάρι των Γάλλων.

Και στο 18’, οι παίκτες του Ζαρντίμ έκρυψαν την μπάλα στα αριστερά, ο Λεμάρ έβγαλε τη σέντρα και ο Φαλκάο με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 2-0.  Στο 22ο λεπτό ο Μουτίνιο έβγαλε επικίνδυνη σέντρα με την μπάλα να περνά απ' όλους ενώ στο 24’ μετά από κόρνερ του Λεμάρ παραλίγο ο Ντουρμ να πετύχει αυτογκόλ. Η εικόνα της Ντόρτμουντ δεν ήταν καθόλου καλή με αποτέλεσμα ο Τούχελ να αλλάξει τον Ντουρμ με τον Ντεμπελέ μόλις στο 26ο λεπτό. Στη συνέχεια και για το επόμενο δεκάλεπτο ο ρυθμός του ματς έπεσε και στο 39’ οι Ντεμπελέ και Ρόις συνδυάστηκαν όμορφα, ο Γερμανός άνοιξε στον Ομπαμεγιάνγκ αλλά ο Σούμπασιτς βγήκε και μάζεψε. Και στο 40’, ο Καγκάβα άνοιξε έξυπνα στον Γκερέιρο, όμως το πλασέ του δεύτερου κόντραρε στο σώμα του Τουρέ.

Η Ντόρτμουντ μπήκε πιο δυνατά στην επανάληψη και στο 48ο λεπτό έφτασε στο γκολ. Ο Ντεμπελέ μπήκε από δεξιά κι έκανε το γύρισμα με τον Ρόις να γράφει το 2-1 με πλασέ από την περιοχή. Με τη σέντρα, ο Μπαπέ έκανε το σουτ και ο Μπίρκι έδιωξε σε κόρνερ και από το κόρνερ, ο Τουρέ πήρε την κεφαλιά με τον Ελβετό κίπερ να ξανά λέει όχι. Από το 3ο σερί κόρνερ, ο Φαλκάο έπιασε την κεφαλιά αλλά αστόχησε κι έτσι έληξε η πολιορκία των Μονεγάσκων στα καρέ του Μπίρκι. Στο 58’ ο Γκερέιρο εκτέλεσε το κόρνερ με τους Ομπαμεγιάνγκ και Σμέλτσερ να μην βρίσκουν από κοντά την μπάλα, ενώ στο 61’ ο Λεμάρ σέντραρε από αριστερά αλλά ο Φαλκάο πιεζόμενος από τον Παπασταθόπουλο, αστόχησε. Στο 65ο λεπτό, ο Φαλκάο άδειασε τον Γκίντερ, όμως το ψηλοκρεμαστό πλασέ του μπροστά στον Μπίρκι πέρασε άουτ και στην κόντρα ο Σούμπασιτς είπε όχι σε σουτ του Σμέλτσερ. Στο 69’ ο Μπαπέ άλλαξε ε τον Τουρέ και βρέθηκε μπροστά στον Μπίρκι, έκανε τα πλασέ αλλά ο κίπερ της Ντόρτμουντ έδιωξε εντυπωσιακά. Στο 74’ ο Ρόις έκανε το σουτ με τον Σούμπασιτς να λέει όχι με διπλή προσπάθεια και στην κόντρα ήταν η σειρά του Μπίρκι να διώξει όμορφα το σουτ του Λεμάρ από πλάγια θέση. Στο 76’ ο Μπακαγιόκο πήρε την κεφαλιά μετά από κόρνερ αλλά αστόχησε και στο 79’ ο Λεμάρ έδωσε όμορφα στον Μπαπέ που έχασε το κοντρόλ. Και στο 81’ η Μονακό έφυγε στην κόντρα, ο Λεμάρ από αριστερά πέρασε στον Ζερμέν που στην πρώτη του επαφή με την μπάλα (είχε 21’’ στο ματς) στο ματς έκανε το 3-1 με πλασέ.

Στο 85’ ο Σούμπασιτς είπε όχι σε σουτ του Ομπαμεγιάνγκ και στο επόμενο λεπτό ο Παπασταθόπουλος έκοψε σωτήρια τον Μπερνάρντο Σίλβα.

ΜΟΝΑΚΟ: Σούμπασιτς, Τζέμερσον, Τουρέ, Γκλικ, Μεντί, Μουτίνιο, Φαλκάο (67’ Ντιράρ), Σίλβα (90’ Ράτζι), Μπακαγιόκο, Λεμάρ, Μπαπέ (81’ Ζερμέν)

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Μπίρκι, Παπασταθόπουλος, Σαχίν (46’ Σμελτσερ), Ντουρμ (26’ Ντεμπελέ), Βάιγκλ, Πίστσεκ, Καγκάβα, Γκίντερ, Γκερέιρο (72’ Πούλισιτς), Ρόις, Ομπαμεγιάνγκ