Στην ΑΕΛ ο πρώτος τίτλος της χρονιάς

Παρασκευή, 4/10/2024 - 09:02

Η Sole Mare By The Sea ΑΕΛ κατέκτησε το ΟΠΑΠ Super Cup Γυναικών, επικρατώντας της Sigma Bakeries Αναγέννησης με σκορ 67-50, προσθέτοντας ακόμα έναν τίτλο στην πλούσια τροπαιοθήκη της. Αυτή ήταν η ενδέκατη κατάκτηση του Super Cup στην ιστορία της ΑΕΛ. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε η Πέτρα Όρλοβιτς, που είχε εξαιρετική παρουσία με 22 πόντους, 9 ριμπάουντ και 1 ασίστ, οδηγώντας την ομάδα της σε μια καθοριστική νίκη.

Η Αναγέννηση μπήκε δυνατά στον αγώνα, επιδεικνύοντας πάθος και ένταση, και κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα έως το 17’, όταν η ΑΕΛ ισοφάρισε με βολή της Morehouse (21-21). Στο ίδιο λεπτό, η ΑΕΛ πέρασε μπροστά για πρώτη φορά με 23-21.

Η ομάδα της Γερμασόγειας αντέδρασε άμεσα και πήρε ξανά το προβάδισμα με 25-23, διατηρώντας την πίεση. Το προβάδισμα της Αναγέννησης παρέμενε μέχρι το 29’, όταν το λέι απ της Όρλοβιτς γύρισε το παιχνίδι υπέρ της ΑΕΛ με 41-39.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ΑΕΛ ανέβασε ρυθμό και έπαιξε πιο επιθετικά, ανοίγοντας σημαντικά τη διαφορά στο σκορ. Η οργανωμένη άμυνα και η αποφασιστικότητα στην επίθεση επέτρεψαν στην ΑΕΛ να επικρατήσει τελικά με 67-50, κατακτώντας το ενδέκατο ΟΠΑΠ Super Cup στην ιστορία της.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-17, 25-31, 43-39, 67-50

Sole Mare By The Sea ΑΕΛ (Άνθια Παπαδούρη & Μιχάλης Κουνούνης)

Morehouse 19, Παπαδούρη 4, Mandic 2, Όρλοβιτς 22, Ράτσα 4, Κωνσταντίνου, Στυλιανίδη 12 (2), Γεωργίου, Μαυρουδή, Αντωνίου, Δ. Παπαλλά, Οικονομίδου 4.

Sigma Bakeries Αναγέννησης (Ηρακλής Πιττάκας)

Kounkou 16 (4), Τσενακλίεβα 18 (1), Νικολακοπούλου 2, Κυριάκου 2, Markovic 12, Α. Πάγκαλος, Τρύφωνος, Σοφοκλέους, Ελευθεριάδου, Σούμπρα, Παυλίδου.