Αθλητικά

Στεφανίδη: «Ούτε καν οι γονείς μου δεν ξέρουν πόσο δύσκολα περάσαμε...»

ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΣΤΕΦΑΝΙΔΗ (ΚΥΠΕ)

Την τελευταία διετία η Κατερίνα Στεφανίδη πέρασε τόσο δύσκολα, που ούτε καν οι γονείς δεν το γνωρίζουν, όπως αποκάλυψε σε δηλώσεις της στην κάμερα της ΕΟΕ. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια του επί κοντώ μίλησε επίσης από καρδιάς για την μάχη της στο Τόκιο αλλά και την χαρά που θέλει να επιστρέψει στην καθημερινότητά της.

Αναλυτικά όσα είπε στην κάμερα της ΕΟΕ:

«Δεν μπορώ να μην χαμογελάω. Παρόλο που το χρυσό μετάλλιο κρίθηκε σε ένα ύψος που το είχα και ήμουν έτοιμη, έδωσα τον πιο δύσκολο αγώνα της ζωής μου. Έκανα τρεις προσπάθειες στα 4,50, τρεις στα 4,70 και δύο στα 4,80. Φάνηκε πόσο το θέλαμε το μετάλλιο, κάναμε επιλογές που δεν έχουμε κάνει ποτέ. Πήγαμε σε μεγαλύτερα κοντάρια, μετά σε μικρότερα, είναι κάτι που δεν έχω κάνει ποτέ 20 χρόνια που αγωνίζομαι.

Ήμουν η μόνη κοπέλα στον τελικό που έφτασε το φετινό της ρεκόρ και δείχνει ότι παρόλο που δεν φτάσαμε εκεί που περιμέναμε. Ήμουν προετοιμασμένη, όμως οι άλλες κοπέλες πέρασαν το 4,90. Μπορεί στην Ελλάδα οτιδήποτε άλλο εκτός από το χρυσό να ακούγεται αποτυχία και αυτό φέρνει διαφορετική αντιμετώπιση. Κοιτάς μέσα στον αγώνα να μην αποτύχεις από το να πετύχεις. Προσπαθούμε να το δούμε ως κάτι θετικό αυτό.

Η πίεση έφυγε από πάνω και είναι άλλες οι αθλήτριες στα μετάλλια. Θέλουμε να πάμε πίσω 5-6 χρόνια όπου κάναμε επί κοντώ για να το ευχαριστηθούμε. Δεν το έχω μοιραστεί με πολύ κόσμο αλλά τα τελευταία δύο χρόνια έχουμε περάσει πολύ δύσκολα. Ούτε καν οι γονείς μου δεν το ξέρουν αυτό. Χαίρομαι όμως που ήρθαμε εδώ και παλέψαμε».

Πηγή φωτό: ΚΥΠΕ

Επόμενο άρθρο

Τόκιο 2020: Εξαιρετικός ο αγωνιστικός απολογισμός για την Κυπριακή αποστολή

Μπορούσαμε για το μετάλλιο - η πλειοψηφία των αθλητών σε καλύτερες θέσεις από το Ρίο
06/08/2021 - 09:07

ΣχετικέςΕιδήσεις

Πέδρι: «Η Μπαρσελόνα είναι η ομάδα της καρδιάς μου» (ΒΙΝΤΕΟ)

Η παρουσίαση του νεαρού άσου των «μπλαουγκράνα» μετά την ανανέωση του συμβολαίου του
15/10/2021 - 16:16

O πρόεδρος της Στεάουα απαγόρευσε στους παίκτες να εμβολιαστούν

«Όταν βλέπω έναν εμβολιασμένο κρατάω δύο μέτρα απόσταση», ανέφερε μεταξύ άλλων
15/10/2021 - 15:33

Καταλά: «Δεν μας ενδιαφέρει ποιοι παίζουν την Κυριακή» (ΒΙΝΤΕΟ)

Ο προπονητής της ΑΕΚ αδιαφορεί για τα δύο μεγάλα ματς και επικεντρώνεται στο δικό τους
15/10/2021 - 13:13

Η απαιτούμενη συγκέντρωση στην Ομόνοια και... τα «κλειδιά» για τον Μπασιρού

Ο στόχος να μην αποπροσανατολιστεί η ομάδα και όσα δήλωσε ο Κομοριανός μέσος
15/10/2021 - 12:12

Μπαρτομέου: «Με εμένα δεν θα έφευγε ο Μέσι, διοικήσαμε σωστά τη Μπαρσελόνα»

Δηλώσεις που θα... συζητηθούν από τον πρώην πρόεδρο των «μπλαουγκράνα»
15/10/2021 - 09:51

Στέρλινγκ: «Θα ήθελα να φύγω από τη Μάντσεστερ Σίτι, αν έχω την ευκαιρία»

Ανοιχτός στην προοπτική αποχώρησης του από τους «πολίτες» ο Άγγλος επιθετικός
15/10/2021 - 09:42

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Τρομοκρατική επίθεση η δολοφονία του βουλευτή σερ Ντέιβιντ Έιμες

Το προφίλ του 25χρονου που έκοψε τον νήμα της ζωής του 69χρονου

Προσπάθησε να περάσει στα κατεχόμενα και τον "στέλνουν" στη φυλακή

Εναντίον του 30χρονου εκδόθηκε προσωρινό κυπριακό ένταλμα σύλληψης

"Εξοπλίζεται" με δύο Airtractor και συντονιστικό αεροσκάφος το Τμήμα Δασών

Προκύρηξη προσφορών για την αγορά ακόμη δυο αεροπλάνων πυρόσβεσης
Ελλάδα

Συγκλονιστικό βίντεο-ντοκουμέντο: Η διάσωση οικογένειας από ορμητικό χείμαρρο

Πυροσβέστης δέθηκε με σχοινί κι απεγκλώβισε τα πέντε άτομα που βρισκόταν εντός της σπιτιού

Στο έλεος του «Μπάλλου» η Βόρεια Ελλάδα:Απεγκλωβίστηκαν κάτοικοι, ποτάμια δρόμοι

Μήνυμα από το 112 σε Θεσσαλονίκη και Χαλκιδική για αποφυγή άσκοπων μετακινήσεων

ΒΙΝΤΕΟ: Εδώ εντοπίστηκε νεκρός ο άτυχος βοσκός που "έσβησε" μέσα στο ρέμα

Συγκλονίζει το προσωπικό δράμα που βίωνε με το χαμό της συζύγου και του παιδιού του
Διεθνή

Το τέλος της θρυλικής ιερόδουλης και διπλής πράκτορα Μάτα Χάρι (BINTEO)

Το τέλος του τραγικού ελληνικού εμφυλίου και η απαρχή της ιστορικής κρίσης των πυραύλων

Προσπάθησε να σκοτώσει ακόμα και τους γονείς του ο τοξοβόλος που σκόρπισε θάνατο

Είχε ασπαστεί το Ισλαμικό Κράτος, με βιντεάκια δήλωνε την πίστη του το Ισλαμ

Γερμανία: Ανοίγει ο δρόμος για σχηματισμό κυβέρνησης "φωτεινού σηματοδότη"

Συμφωνία SPD-Πρασίνων-FDP για επίσημες διαπραγματεύσεις

tv news

Η εγκυμοσύνη της Στέλλας αποκαλύπτεται και οι εξελίξεις θα είναι ραγδαίες…

«Σασμός» Δείτε εδώ όλες τις εξελίξεις της νέας ερωτικής δραματικής σειράς του Alpha Κύπρου
Alpha TV Κύπρου

Η Μυρτάλη προσπαθεί να ξεφύγει από τα χέρια του βασανιστή της...

«Η Γη Της Ελιάς» Δείτε εδώ τις περιλήψεις των νέων ανατρεπτικών επεισοδίων
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Σάβ, 16/10/2021 - 08:15Η ΦΑΜΙΛΙΑ