Σπουδαία νίκη με ανατροπή για Αλκή (BINTEO)

Δευτέρα, 18/12/2017 - 20:57

Σπουδαίας σημασίας νίκη για την Αλκή που κέρδισε με 2-1 την Πάφο, στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta τη Δευτέρα (18/12) στο «DaNoi Αμμόχωστος – Επιστροφή». Ο Φαμπρίσιο τα δύο γκολ για τους γηπεδούχους, ο Σικόρσκι έδωσε προσωρινά προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

Χωρίς κάποια ομάδα να επιβάλλεται της άλλης ξεκάθαρα και εν τη… απουσία καλής φάσης, κύλησε το πρώτο δεκαπεντάλεπτο στο «DaNoi Αμμόχωστος – Επιστροφή», με την Πάφο να μην πληρώνει κάποια λάθη έκανε έξω απ’ την περιοχή της, στα οποία υπήρχαν προϋποθέσεις για την Αλκή. Η πρώτη καλή φάση στο ματς ήταν και… γκολ, για την Πάφο στο 23’, με τον Σικόρσκι να εκμεταλλεύεται απόλυτα το λάθος του Ιτούα που προσπάθησε να πασάρει στον τερματοφύλακα του όμως δεν τα κατάφερε και ο επιθετικός της Πάφου πλασάρε ιδανικά και νίκησε τον Πάρντο από το ύψος της περιοχής. Το γκολ λειτούργησε ευεργετικά για την φιλοξενούμενη ομάδα, που και στροφές ανέβασε και μέτρα κέρδισε στον αγωνιστικό χώρο. Στο 36’ πλησίασε αρκετά και στο δεύτερο γκολ, με τον Μπρουλς να εκτελεί απευθείας φάουλ και ο Πάρντο απέκρουσε εντυπωσιακά. Η Αλκή όμως απάντησε με το ίδιο «νόμισμα» στην Πάφο, αφού στην πρώτη της ευκαιρία, «είδε δίχτυα» στο 39’. Ο Φραγκέσκου εκτέλεσε φάουλ έξω από την περιοχή, ο Φαμπρίσιο βρέθηκε μόνος απέναντι στον Κόπριβετς και αλλοιώνοντας απλώς την πορεία της μπάλας, την είδε να καταλήγει στα δίκτυα. Με μια απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπιλάλ στις καθυστερήσεις που πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι τελείωσε το Α’ ημίχρονο.

Η εναλλασσόμενη υπεροχή συνεχίστηκε και στο Β’ ημίχρονο με πιο ανοικτό παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να έχουν όμως κάποιες φάσεις στα πρώτα λεπτά, με σουτ κυρίως. Τεράστια ευκαιρία για την Αλκή στο 68’, όταν ο Ντουβεντρού έκανε τη σέντρα-σουτ από αριστερά, η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια ο Αντρέου πλάσαρε από κοντά τον Κόπριβετς, που εντυπωσιακά του είπε «στοπ». Στο 72’ ωστόσο ο Φαμπρίσιο δεν λάθεψε και έκανε την ανατροπή για την ομάδα του. Ο Ντουβεντρού μπήκε στην περιοχή, πάσαρε στον πρώτο σκόρερ της Αλκής και με πλασέ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίκτυα. Οι φάσεις, αλλά και η υπεροχή της Αλκής συνεχίστηκε μέχρι τέλους, που με αυτή τη νίκη πλησίασε την αντίπαλο της και την Ομόνοια στους 2 βαθμούς.

Αλκή (Α. Πελάου): Πάρντο - Φραγκέσκου, Ντιακιτέ, Ιτούα, Χαρή - Ενγκομό, Αντρέου -Σεμέδο (90’+3 Τριμπό) Ντουβεντρού , Μπιλάλ (87’ Χαραλάμπους) – Φαμπρίσιο (89’ Βασίλιεφ)

Πάφος (Λ. Έλσνερ): Κόπριβετς – Γκάμποβς, Ντομίνγκες, Χόριτς, Γιάνζα - Φυλακτού, Μοστέφα - Ντεούλ, Μπρουλς, Καμαρά - Σικόρσκι