Special Olympics: «Βροχή» τα μετάλλια για την Κύπρο

Τετάρτη, 21/6/2023 - 08:50
SPECIAL OLYMPICS 2023 ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΚΥΠΡΟΣ

Οι αθλητές και οι αθλήτριες μας συνεχίζουν να δίνουν τον καλύτερο τους εαυτό και να ανταμείβονται για την προσπάθειά τους στους Ειδικούς Ολυμπιακούς Αγώνες 2023, που λαμβάνουν χώρο στο Βερολίνο.

Χθες Τρίτη «20/06) είχαμε τα ακόλουθα αποτελέσματα:

Στη Ρυθμική Γυμναστική, η αθλήτρια Νίκη Θεοδώρου, πήρε χρυσό μετάλλιο στο στεφάνι, αργυρό στο σχοινάκι, 4η θέση στις κορίνες και 6η θέση στην κορδέλα. Στο ίδιο άθλημα, η αθλήτρια Λουκία Γεωργίου, πήρε χρυσό μετάλλιο στο σχοινάκι, αργυρό στις κορίνες και χάλκινο στην κορδέλα και το στεφάνι.

Στο Bocce ο αθλητής Ορθόδοξος Λουκά πήρε την τιμητική 6η θέση, στην πρώτη του συμμετοχή σε Παγκόσμιους Αγώνες.

Στην Κολύμβηση, στα 50 μ. πρόσθιο, η αθλήτρια Χριστίνα Μιχαήλ κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Στο Bowling, οι αθλητές μας: Άντρη Κακούσιη, Πέτρος Καλαμαρά, Βασίλης Χριστοδούλου και Μυροφόρα Νάπολη, σημείωσαν μεγάλη επιτυχία κατακτώντας το αργυρό μετάλλιο στο Ομαδικό.

Στην Επιτραπέζια Αντισφαίριση και συγκεκριμένα στο Διπλό το ζευγάρι Στυλιανή, Χρίστος έκαναν 2 νίκες επί της ομάδας της Κίνας και της ομάδας του Σουρινάμ.

Συνέχεια σήμερα (21/06) στους αγώνες, με τελικούς στα αθλήματα του Bowling, της Ποδηλασίας, της Κολύμβησης, του Bocce και του Στίβου.