Σοβαρεύτηκε και γλίτωσε τα χειρότερα η ΑΕΚ

Πέμπτη, 4/2/2021 - 21:33

Στην επόμενη φάση του Κυπέλλου -αν και προσπάθησε πολύ να θέσει σε κίνδυνο μια φαινομενικά εξασφαλισμένη πρόκριση- βρέθηκε η ΑΕΚ.

Κάνοντας ένα κάκιστο πρώτο ημίχρονο, η «Ένωση» πήγε να μπλέξει από τον εξαιρετικό Απόλλωνα, αλλά δεν το πλήρωσε εντέλει με κάτι περισσότερο από μια ήττα γοήτρου (2-1).

Τα γκολ των Ντάουντα (16’) και Λαγού (27’) έφτιαξαν προϋποθέσεις θρίλερ σαν αυτό που είχαν ζήσει οι «κιτρινόμαυροι» στη Ριζούπολη για το πρωτάθλημα, ωστόσο η ισοφάριση ενδιάμεσα από τον Ολιβέιρα (20’) σφράγισε το εισιτήριο για τα προημιτελικά (σε συνδυασμό με το 2-0 του πρώτου αγώνα).

Ντεμπούτο για τον Νταντσένκο (που έπαιξε ένα ημίχρονο ως εξτρέμ και έδειξε πράγματα μονάχα στην εκτέλεση των στημένων) και ενθαρρυντική εμφάνιση για τον Ραντόνια.

Με προβλήματα τραυματισμών -το μέγεθος των οποίων θα φανεί προσεχώς- αποκόμισαν οι Σάκχοφ και Γαλανόπουλος.