Σερί ήταν και πάει για την Μπάγερν

Τετάρτη, 5/4/2017 - 08:52

Τέλος στο σερί της Μπάγερν, που μετρούσε 20 ματς χωρίς ήττα, έβαλε η Χόφενχαϊμ. Η ομάδα του Νάγκελσμαν για ακόμη ένα παιχνίδι έπιασε τρομερή απόδοση και έφτασε σε μεγάλη νίκη επί των Βαυαρών στη «Neckar Arena» με σκορ 1-0.

Οι παίκτες του Κάρλο Αντσελότι ήταν κάκιστοι στο πρώτο ημίχρονο, με μόλις μία τελική προς την αντίπαλη εστία. Οι γηπεδούχοι μασούσαν σίδερα κι εκτός από το τέρμα του Κράμαριτς (21’) είχαν ευκαιρίες και για άλλα τέρματα. Στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπάγερν άργησε αλλά ξύπνησε, όμως παρά τις ευκαιρίες που είχε κυρίως στο φινάλε του ματς δεν μπόρεσε να σώσει τουλάχιστον τον βαθμό.

Πάντως, οι Βαυαροί παραμένουν στην κορυφή και φουλ άνετοι αφού απέχουν 13 βαθμούς από την 2η Λιεψία που παίζει αύριο με την Μάιντς. Η Χόφενχαϊμ, από την μεριά της, έκανε ακόμη ένα τεράστιο βήμα για το ευρωπαϊκό όνειρο. Πλέον βρίσκεται 3η θέση με 51 βαθμούς.

Στο -1 από την ομάδα του Νάγκελσμαν διατηρήθηκε η Ντόρτμουντ, που νίκησε πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 3-0 το Αμβούργο στο «Signal Iduna Park». O Σωκράτης Παπασταθόπουλος απουσίαζε αφού ήταν τιμωρημένος, όμως η επίθεση των Βεστφαλών έβγαλε τα κάστανα από την φωτιά. Ο Κάστρο άνοιξε το σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 13', όμως οι παίκτες του Τούχελ δεν μπόρεσαν να καθαρίσουν τη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι ρίσκαραν στο φινάλε και το πλήρωσαν, αφού η Ντόρτμουντ βρήκε ακόμη δύο τέρματα με τους Καγκάβα και Ομπαμεγιάνγκ.

Τεράστιο βήμα για έξοδο στην Ευρώπη έκανε η Κολωνία. Οι «τράγοι» μπορεί να μην ήταν καλύτεροι από την Άιντραχτ όμως το γκολ του Γιόγιτς (53’) ήταν αρκετό για να φτάσουν στη νίκη (1-0).

Την ίδια ώρα μειώθηκαν δραματικά οι ελπίδες της Σάλκε να προλάβει το τρένο. Οι «βασιλικοί μπλε» τα έκαναν μαντάρα στην Βρέμη και η Βέρντερ με την τρίτη συνεχόμενη νίκη της (3-0) αγγίζει την παραμονή.