Σαν σήμερα: Ο Μέσι άνοιξε λογαριασμό (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Παρασκευή, 1/5/2020 - 15:46

Τον έχουμε δει να σκοράρει με πολλούς και διάφορους τρόπους. Για την ακρίβεια, έχουμε δει να το πράττει 724 φορές στην καριέρα του, τόσο με τη φανέλα της Μπαρσελόνα, όσο και με αυτή της εθνικής ομάδας της Αργεντινής.

Η αρχή, όμως, έγινε πριν από ακριβώς 15 χρόνια. Ανήμερα Πρωτομαγιάς του 2005, ο 17χρονος τότε Λιονέλ Μέσι, με το νούμερο 30 στην πλάτη, βρήκε δίχτυα για πρώτη φορά με τους «μπλαουγκράνα». Ήταν σε ένα ματς πρωταθλήματος κόντρα στην Αλμπαθέτε, όταν ο Αργεντινός άσος περνούσε ως αλλαγή στο 87ο λεπτό αντί του Σαμουέλ Ετό. Δύο λεπτά αργότερα, ο Ροναλντίνιο πασάρει στον Μέσι κι αυτός στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα, όμως το γκολ του ακυρώνεται ως οφσάιντ. Ωστόσο, εκείνη την ημέρα ήταν γραφτό να βάλει γκολ ο Αργεντινός. Έτσι, στο 91ο λεπτό ο Ροναλντίνιο βγάζει και πάλι ασίστ κι αυτή τη φορά ο νεαρός Λέο «κρεμάει» τον τερματοφύλακα, Ραούλ Βαλμπουένα και πετυχαίνει ένα υπέροχο γκολ.

Η Μπαρσελόνα θυμήθηκε εκείνη την ημέρα κι ανέβασε μια υπέροχη φωτογραφία, με τον Μέσι του σήμερα να κρατάει στην πλάτη του τον 17χρονο εαυτό του και τους Ροναλντίνιο, Πουγιόλ, Τσάβι και Ινιέστα να χειροκροτούν.

barcamessi

Το αξιοσημείωτο, ωστόσο, με την περίπτωση του Αργεντινού, είναι ότι σαν σήμερα πριν από ακριβώς ένα χρόνο, πετύχαινε το 600ό του τέρμα με τη φανέλα της Μπαρσελόνα, στο 3-0 επί της Λίβερπουλ. Αν και, όπως αποδείχθηκε, δεν ήταν αρκετό, αφού στον επαναληπτικό του «Άνφιλντ» οι «μπλαουγκράνα» ηττήθηκαν 4-0 κι έχασαν την πρόκριση στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ.