Ψυχωμένη αντίδραση από την ΑΕΚ

Σάββατο, 29/9/2018 - 23:43

Μετά από δέκα χρόνια, η ΑΕΚ ήθελε να πάρει νίκη στο Ηράκλειο απέναντι στον ΟΦΗ. Μετά από την ήττα από τον ΠΑΟΚ, είχε ανάγκη να βγάλει αντίδραση. Πριν από τα ματς με Μπενφίκα και Ολυμπιακό, η ΑΕΚ χρειαζόταν και ψυχολογική τόνωση.

Και με εξαιρετικά πειστική εμφάνιση και χαρακτήρα πρωταθλήτριας, η Ένωση πήρε ακριβώς ότι ήθελε στο Ηράκλειο. Κέρδισε με χαρακτηριστική άνεση τον ΟΦΗ με 3-0, αφού είχε πάρει ήδη προβάδισμα με 2-0 από το πρώτο ημίχρονο.

Με αποτελεσματική επιθετική λειτουργία η ΑΕΚ και πολύ καλούς τον Μπακασέτα, τον Μάνταλο και τον Πόνσε, εκμεταλλεύτηκε αυτή την φορά όλα τα λάθη του αντιπάλου. Ενώ ήταν καθοριστική η φάση του 30λεπτού με το λάθος και την αποβολή του Κομεσίδη και το γκολ του Γκάλο. Πλήγμα για την ΑΕΚ ο τραυματισμός του Λόπες στο δεύτερο ημίχρονο.