Πρωτάθλημα Cyta: Οι προβολείς στην Αρένα

Κυριακή, 5/11/2017 - 09:45

Η δεύτερη μέρα της 11ης αγωνιστικής περιλαμβάνει σπουδαία αναμέτρηση, ανάμεσα στην πρωτοπόρο ΑΕΚ και τον Ευρωπαίο Απόλλωνα, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση.

Η ομάδα της Λάρνακας θέλει να διευρύνει το καρέ νικών που έχει στο πρωτάθλημα, ενώ η Λεμεσιανή ομάδα θέλει την πρώτη της νίκη σε ματς κόντρα στους μεγάλους, αφού έμεινε στην ισοπαλία με ΑΕΛ και Ανόρθωση.

Η νεοφώτιστη Πάφος F.C. , ευχάριστη έκπληξη του Πρωταθλήματος, έχει μαζέψει μέχρι στιγμής 16 βαθμούς σε 9 αγώνες και την Κυριακή ταξιδέυει στο ΓΣΠ για να αντιμετωπίσει το ΑΠΟΕΛ που έχει πέντε βαθμούς λιγότερους σε 7 αγώνες.

Η ΑΕΛ υποδέχεται την Αλκή στις 17:00, με στόχο την τρίτη σερί νίκη, ενώ αμφίρροπη αναμένεται η αναμέτρηση ανάμεσα σε Νέα Σαλαμίνα και Ερμή.

Τι έγινε το Σάββατο 4/11
Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Καμαρά που πέτυχε τρία τέρματα, η Ανόρθωση νίκησε τον Ολυμπιακό με 5-1 στο "Αντώνης Παπαδόπουλος" και με 23 βαθμούς  πέρασε στην πρώτη θέση με ένα βαθμό περισσότερο από την ΑΕΚ που έχει αγώνα λιγότερο.

Ο Ολυμπιακός έμεινε στους 11 βαθμούς.

Ο Ντουγκλάο άνοιξε το σκορ στο 34ο λεπτό για να πετύχει το 2-0 ο Ράγιος στο 51'. Ο Τόρες μείωσε σε 2-1 στο 68' και στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Καμαρά. Με τρία τέρματα στο 70', στο 75' και στο 88' διαμόρφωσε το τελικό 5-1 χαρίζοντας στην ομάδα του μια μεγάλη νίκη.

Στο Μακάρειο Στάδιο, η Δόξα Κατωκοπιάς νίκησε με 4-2 τον Εθνικός Άχνας και βελτίωσε ακόμη περισσότερο τη βαθμολογική της συγκομιδή.

Η Δόξα ανέβηκε στους 16 βαθμούς ενώ ο Εθνικός έμεινε τελευταίος με 5.

Ο Στόιτσεφ άνοιξε το σκορ για τον Εθνικό στο 27ο λεπτό. Στο ξεκίνημα του Β' ημιχρόνου από τέρματα των Ζατλ (47') και Σαντίκ (52') η Δόξα πήρε προβάδισμα στο σκορ για να ισοφαρίσει ο Παπαγεωργίου για τον Εθνικό στο 72' με πολύ όμορφο σουτ.

Ο Στέφανος Μουκτάρης έδωσε προβάδισμα στη Δόξα σκοράροντας στο 76ο λεπό με κεφαλιά για να διαμορφώσει το τελικό 4-2 ο Σαντίκ στο 82΄.

Στο Τσίρειο Στάδιο, Άρης και Ομόνοια πέτυχαν από δύο τέρματα και πήραν από ένα βαθμό. Ο Ντάρμπισαϊρ άνοιξε το σκορ με πέναλτι στο 36' και ο Φράγκος ισοφάρισε 1-1 στο 39'. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής πέτυχε το 2-1 για τον Άρη στο 59'. Το τελικό 2-2 διαμόρφωσε ο Μαρκάσα στο 69'.