Πρωταγωνιστές οι νεαροί και νίκη για την ΑΕΛ (video)

Κυριακή, 21/5/2017 - 20:54

Η ΑΕΛ επικράτησε με 3-2 της Ομόνοιας τελειώνοντας με τον καλύτερο τρόπο την χρονιά. Για τους «πράσινους» τέλειωσε με ακόμη μια  ήττα η φετινή κάκιστη χρονιά.

Α΄ Ημίχρονο:

Χωρίς κάτι το αξιόλογο μέχρι και το 36΄, η Ομόνοια μπορεί να είχε την ελαφριά υπεροχή όμως δεν κατάφερε να σκοράρει. Αυτό το έκανε η ΑΕΛ στο 36΄ με τον Σάσι. Ο Ηλία πήρε την μπάλα από τα αριστερά, πέρασε Φραγκέσκου και Άρνασον έκανε το παράλληλο γύρισμα και ο Σάσι εύκολα πλάσαρε κάνοντας το 1-0

Στο 42΄ οι γαλαζοκίτρινοι της Λεμεσού πλησίασαν και σε δεύτερο γκολ. Ο Σοάρες εκτέλεσε το κόρνερ από δεξιά ο Μιτρεά πήρε την κεφαλιά, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι να καταλήξει στην εστία της Ομόνοιας.

Β΄ Ημίχρονο:

Η Ομόνοια ισοφάρισε με το καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο, αφού στο 52΄ μετά από σουτ του Φλορέσκου έξω από την περιοχή, ο Άρνασον εκμεταλλεύτηκε την ασταθή απόκρουση του Γεωργίου και έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Το γκολ  του Ισλανδού βοήθησε την Ομόνοια να ανεβάσει στροφές με αποτέλεσμα στην συνέχεια να χάσει μέσα σε ένα δίλεπτο στο 58΄ και 59΄ δυο κλασσικές ευκαιρίες με τους Παναγιώτου και Αζίζ.

Η ΑΕΛ χρειάστηκε ένα δικό της καλό τρίλεπτο για να «καθαρίσει» το παιχνίδι, αφού στο 82΄ και 83΄ σκόραρε δυο γκολ διαμορφώνοντας το 3-1. Πρώτα ήταν ο Γερολαίμου στο 81΄ ο οποίος με πανέμορφο πλασέ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, ενώ δυο λεπτά αργότερα ο Σοάρες εκμεταλλευόμενος τα λάθη στην άμυνα της Ομόνοιας σούταρε και έκανε το 3-1.

Η Ομόνοια θα καταφέρει να μειώσει στο 91΄ με τον Κατσιαντώνη ο οποίος μετά από κόρνερ πήρε ανενόχλητος την κεφαλιά και μειώνοντας σε 3-2.

ΑΕΛ: Γεωργίου, Χ. Κυριάκου, Α. Κυριάκου, Λαφράνς, Μιτρέα (77'Βασιλείου), Σοάρες, Νεοφύτου (58'Γερολαίμου), Σαβανέ, Σ. Παντελή (70'Μέσκα), Σάσι, Ηλία.

Ομόνοια: Χριστοδούλου, Παναγιώτου, Άρνασον, Φραγκέσκου, Καρλίτος, Μαργκάσα (75'Φιάκας), Φλορέσκου, Φυλακτού, Βασιλείου (46'Χαντζάρας), Αζίζ, Κατσαντώνης.