Προκρίθηκε διασύροντας τον αντίπαλο της η Δόξα

Τετάρτη, 4/12/2019 - 16:29

Τρεις μέρες μετά το σπουδαίο «διπλό» επί της Πάφου στο Πρωτάθλημα, η Δόξα επέστρεψε στο «Στέλιος Κυριακίδης» και πέτυχε ακόμη μια νίκη. Αυτή τη φορά η ομάδα της Κατωκοπιάς επικράτησε κόντρα στον Ακρίτα Χλώρακας στο πλαίσιο της Α’ φάσης του Κυπέλλου Coca-Cola και προκρίθηκε στους «16» της διοργάνωσης.

Τις δύο ομάδες χωρίζει μια κατηγορία και η διαφορά δυναμικότητας μεταξύ τους αποτυπώνεται στο τελικό σκορ. Η Δόξα επιβλήθηκε με 7-0, «καθαρίζοντας» το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο όπου πέτυχε τρία γκολ.

Προβάδισμα μόλις στο 6ο λεπτό πήραν οι φιλοξενούμενοι, με τον Παπαφώτη να ευστοχεί σε εκτέλεση πέναλτι. Ακολούθησαν δύο τέρματα από τον Καρλίτος σε διάστημα τριών λεπτών, διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του στο 34’ και βρίσκοντας πάλι δίχτυα στο 36’.

Το πρώτο και το δεύτερο γκολ στην επανάληψη επιτεύχθηκαν από το σημείο του πέναλτι, με σκόρερ τους Ιτάλο στο 56’ και Μιχαήλ στο 81’. Σκόρερ χρίστηκε και ο Μουχτάρης στο 85’, ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 6-0, με τον Ιτάλο ένα λεπτό αργότερα να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.

Αύριο το πρωί θα πραγματοποιηθεί η κλήρωση της φάσης των «16», εκεί όπου η πρόκριση βγαίνει μέσα από διπλές αναμετρήσεις. Οι ομάδες που θα βρίσκονται στην κληρωτίδα είναι: ΑΕΛ, ΑΠΟΕΛ, Νέα Σαλαμίνα, Ανόρθωση, Ομόνοια Λευκωσίας, ΑΕΚ Λάρνακας, Απόλλων, Δόξα, Εθνικός Άχνας, ΕΝΠ, Ολυμπιακός, Πάφος FC, Διγενής Μόρφου, Ερμής Αραδίππου, Καρμιώτισσα Πολεμιδιών, Αλκή Ορόκλινης.

Να θυμίσουμε ότι ο μεγάλος τελικός της διοργάνωσης θα μεταδοθεί ζωντανά και αποκλειστικά από τον Alpha Κύπρου.

Ακρίτας Χλώρακας (Μάριος Χαραλάμπους): Κίζεφ, Τάνο, Αράμπα, Χριστόδουλου, Σερφά, Τζόνσον(60′ Λουκαΐδης), Ντιαρά, Ρ. Μιχαήλ(10′ Α. Μιχαήλ), Ταουίλ, Βασιλείου, Βάσου.

Δόξα (Έντουαρντ Ερανοσιάν): Παρασκευά, Μουκτάρης, Φιντέλις, Ίταλο, Παπαφώτης(46′ Μιχαήλ), Καρλίτος(46′ Ζε Βαλέντε), Τραϊτσέφκσι, Μέσκα(46′ Χαραλάμπους), Μιντίκκης, Καρλάο, Χριστοφή