Πρόκριση δια... περιπάτου για τον Απόλλωνα

Τετάρτη, 4/12/2019 - 16:35

Χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα ο Απόλλωνα επικράτησε του συμπολίτη Άρη με 5-1 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του κυπέλλου.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή δεν κατάφερε να βρει δίκτυα έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια στο ισόπαλο 0-0. Μάλιστα, οι «γαλάζιοι» είδαν τον Σαρδινέρο να αποχωρεί από την αναμέτρηση ως τραυματίας στο 29ο λεπτό.

Με το «καλημέρα» όμως στο δεύτερο ημίχρονο ο Ζελάγια άνοιξε το σκορ στο 47ο λεπτό και ο Φώτης Παπουλής έδωσε συνέχεια με χατ τρικ μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα (55', 64', 66') ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 4-0. Το «κερασάκι» στην τούρτα έβαλε και πάλι ο Ζελάγια ο οποίος βρήκε δίκτυα στο 76ο λεπτό.Το γκολ της τιμής για τον Άρη ήρθε δύο λεπτά πριν την ολοκλήρωση του 90λεπτου με τον Γκλεόφιλο.

Για πρώτη φορά βασικοί με τη φανέλα του Απόλλωνα αγωνίστηκαν οι Δημητρίου και Αντωνιάδης. Πλέον, η προσοχή όλων στον Απόλλωνα εστιάζεται στην αναμέτρηση της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος κόντρα στην ΑΕΚ εντός έδρας.

Αύριο (05/12) θα πραγματοποιηθεί η κλήρωση για τις «16» τους θεσμού ενώ να θυμίσουμε ότι ο μεγάλος τελικός θα μεταδοθεί ζωντανά και αποκλειστικά από τον Alpha Κύπρου

Απόλλωνας (Σωφρόνης Αυγουστή): Δημητρίου, Πέδρο (Περέιρα 52'), Σελίμοβιτς, Αντωνιάδης, Βασιλείου, Μάρκοβιτς, Σακέττι, Σαρδινέρο (Ζελάγια 30'), Πίττας, Παπουλής, Γκακπέ (Σάλαϊ 56')

Άρης (Λιάσος Λουκά): Σωφρονίου (Δημητρίου 56'), Παστελλής, Λόπες, Μπάρμπαρο, Ρ. Μιχαήλ, Ντελμίρο, Μαλεκκίδης, Α. Μιχαήλ, Γκλεόφιλο, Φέλεκ, Λούγκος