«Πολυβόλο» ο Πίττας, ασίστ για Ιωάννου και Έντουαρντς (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 13/11/2023 - 12:31

Έχει γίνει πρώτο θέμα στα σουηδικά ΜΜΕ. Και πώς να μην έχει γίνει, άλλωστε, αφού ήταν αυτός που μέσα σε 14 λεπτά, έκανε χατ τρικ κι έδωσε τη νίκη στην ΑΪΚ επί της Βάρναμο.

Ο Ιωάννης Πίττας έχει προσαρμοστεί στη νέα του ομάδα, με την οποία ήδη συμπλήρωσε 14 συμμετοχές σε όλες τις διοργανώσεις. Μέχρι στιγμής, έχει πετύχει 10 γκολ, κάτι που δείχνει και το πόσο επιδραστικός είναι στον τρόπο παιχνιδιού του συνόλου του Χένινγκ Μπεργκ.

Δείτε τα γκολ στο 0:08, το 0:38 και το 1:14.

Στην Ιταλία, ο Νικόλας Ιωάννου κατέγραψε την τρίτη του φετινή ασίστ με τη φανέλα της Κόμο. Για την ακρίβεια, μόλις στο 4ο λεπτό σέρβιρε στον Πάτρικ Κουτρόνε (ναι, τον πρώην παίκτη της Μίλαν), ο οποίος σκόραρε το μοναδικό τέρμα στο εκτός έδρας παιχνίδι κόντρα στην Άσκολι.

Δείτε την ασίστ στο 0:32.

Ασίστ κατέγραψε και ο Μάρκους Έντουαρντς, στο ντέρμπι της Σπόρτινγκ με τη Μπενφίκα στο «Ντα Λουζ», ενώ στην Αγγλία, ο Ρούελ Σωτηρίου σκόραρε στην ήττα της Λέιτον Όριεντ με 3-2 από την Κέιμπριτζ.

Πάμε να δούμε τι έκαναν οι Κύπριοι του εξωτερικού.

Aγγλία

Έκτορας Κυπριανού (Πίτερμπρο): Βασικός στην εντός έδρας νίκη με 5-0 επί της Κέιμπριτζ (19 συμμ./3 γκολ).

Ρούελ Σωτηρίου (Λέιτον Όριεντ): Πέτυχε το δεύτερο γκολ της ομάδας του στην εντός έδρας ήττα με 3-2 από την Όξφορντ Γιουνάιτεντ (20 συμμ./7 γκολ/1 ασίστ).

Νικ Τσαρούλλα (Κρόουλι Τάουν): Βασικός στην εντός έδρας νίκη με 3-1 επί της Άκρινγκτον. Αντικαταστάθηκε στις καθυστερήσεις (18 συμμ./4 γκολ/2 ασίστ).

Τζακ Ρόουλς (Κρόουλι Τάουν): Έμεινε εκτός αποστολής από το παιχνίδι κόντρα στην Άκρινγκτον (12 συμμ./2 γκολ/1 ασίστ).

Μίκι Δημητρίου (Κρου Αλεξάντρα): Βασικός στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Νοτς Κάουντι (21 συμμ./5 γκολ/4 ασίστ).

Ιταλία

Γρηγόρης Κάστανος (Σαλερνιτάνα): Έμεινε στον πάγκο στο εκτός έδρας 2-2 κόντρα στη Σασουόλο (12 συμμ).

Νικόλας Ιωάννου (Κόμο): Έβγαλε την ασίστ στο νικητήριο γκολ της ομάδας του, στην εκτός έδρας επικράτηση με 1-0 επί της Άσκολι (13 συμμ./3 γκολ/3 ασίστ).

Γερμανία

Αντόνιο Φώτη (Αννόβερο): Έμεινε στον πάγκο, στο εκτός έδρας 0-0 κόντρα στη Ζανκτ Πάουλι (6 συμμ./1 ασίστ).

Βέλγιο

Κώστας Λαΐφης (Σταντάρ Λιέγης): Βασικός ως αριστερός μπακ στην εκτός έδρας βαριά ήττα με 6-0 από την Αντβέρπ (4 συμμ).

Στέλιος Ανδρέου (Σαρλερουά): Κατέγραψε 90λεπτη συμμετοχή στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από τη Μέχελεν (14 συμμ./1 γκολ/1 ασίστ).

Πορτογαλία

Μάρκους Έντουαρντς (Σπόρτινγκ Λισαβόνας): Ο Αγγλοκύπριος εξτρέμ έβγαλε την ασίστ στο γκολ της ομάδας του, στην ήττα με 2-1 από τη Μπενφίκα στο ντέρμπι της Λισαβόνας (16 συμμ./3 γκολ/4 ασίστ).

Χρήστος Σιέλης (Βόλος ΝΠΣ): Ο Κύπριος αμυντικός ξεπέρασε τον τραυματισμό του στον ώμο και βρέθηκε στην αποστολή, στην εντός έδρας ήττα με 2-0 από τον Άρη Θεσσαλονίκης (5 συμμ./1 γκολ/1 ασίστ).

Κωνσταντίνος Καραγιάννης (Βόλος ΝΠΣ): Δεν ήταν στην αποστολή στο εντός έδρας ματς κόντρα στον Άρη (0 συμμ).

Ανδρέας Καρώ (ΟΦΗ): Συμπλήρωσε κάρτες κι έτσι έμεινε εκτός αποστολής από το εντός έδρας 1-1 κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα (10 συμμ).

Κώστας Πηλέας (Πανσερραϊκός): Βασικός στο εκτός έδρας 1-1 κόντρα στον Ατρόμητο. Αντικαταστάθηκε στο 80' (10 συμμ./2 γκολ/1 ασίστ).

Ιωάννης Κωστή (Ολυμπιακός Β'): Βασικός στο εντός έδρας 1-0 κόντρα στον Διαγόρα Ρόδου. Αντικαταστάθηκε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (7 συμμ./1 γκολ/2 ασίστ).

Παντελής Μιχαήλ (Ολυμπιακός Β'): Δεν ήταν στην αποστολή στο εντός έδρας ματς κόντρα στον Διαγόρα (0 συμμ).

Οδυσσέας Σπυρίδης (Ηρακλής): Πέρασε αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο και σκόραρε το μοναδικό γκολ της ομάδας του, στην εκτός έδρας ήττα με 3-1 από τη Νίκη Βόλου (2 συμμ./1 γκολ).

Ραφαήλ Πιττάτζιης (Παναχαϊκή): Δεν ήταν στην αποστολή στο εντός έδρας 1-1 κόντρα στον Ιωνικό (0 συμμ).

Δημήτρης Πρινιωτάκης (Γιούχτας): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από το Αιγάλεω (8 συμμ./2 clean sheets).

Σκωτία

Άλεξ Γκόγκιτς (Σεντ Μίρεν): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 4-0 από τη Νταντί (18 συμμ./1 γκολ/1 ασίστ).

Σουηδία

Ιωάννης Πίττας (ΑΪΚ): Έκανε χατ τρικ στη νίκη με 3-1 επί της Βάρναμο (14 συμμ./10 γκολ).

Σλοβακία

Στράχι Κέρκεζ (Τρέντσιν): Έμεινε στον πάγκο στο εντός έδρας 0-0 κόντρα στη Ζίλινα (3 συμμ).

Ιαπωνία

Πιέρος Σωτηρίου (Σανφρέτσε Χιροσίμα): Πέρασε αλλαγή στο 75' στο εκτός έδρας 0-0 κόντρα στη Σαπόρο (19 συμμ./4 γκολ).

ΗΠΑ

Μαρίνος Τζιωνής (Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι): Η επόμενη αγωνιστική υποχρέωση της Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι είναι στις 27 Νοεμβρίου, κόντρα στη Χιούστον Ντάιναμο για τα ημιτελικά της Ανατολικής Περιφέρειας του MLS (24 συμμ./1 γκολ/1 ασίστ).

Τζακ Παναγιώτου (Νιου Ίνγλαντ Ρεβολούσιον): Ο 19χρονος Αμερικανοκύπριος χαφ ολοκλήρωσε τη σεζόν καταγράφοντας 26 συμμετοχές, έχοντας 5 γκολ και 3 ασίστ.

Αυστραλία

Κρίστιαν Θεοχάρους (Σέντραλ Κόουστ Μάρινερς): Βασικός στην εντός έδρας ήττα με 2-1 από τη Μπρίσμπεϊν Ρόουρ. Αντικαταστάθηκε στο 59' (9 συμμ./1 γκολ/1 ασίστ).

*Πηγή φωτογραφίας: AIK (Official Facebook Page)