Ποιος την πιάνει αυτή την Ίντερ

Σάββατο, 23/12/2023 - 21:01

Μια Ίντερ να την πιεις στο ποτήρι! Η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι επικράτησε με 2-0 της Λέτσε και συνεχίζει στην κορυφή με 44 βαθμούς.

Την 4η σερί τους νίκη πήραν οι «νερατζούρι» που επανέφεραν τη διαφορά τους από τη 2η Γιουβέντους στους τέσσερις βαθμούς, ενώ ο Μπίσεκ πέτυχε το πρώτο του τέρμα με τη φανέλα της Ίντερ. Από την άλλη, η Λέτσε βρίσκεται στην 12η θέση με 20 βαθμούς, στο -7 από τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη.

Τον απόλυτο έλεγχο του ματς είχε η Ίντερ, φτιάχνοντας τη μία φάση μετά την άλλη, ψάχνοντας ένα γρήγορο γκολ. Ο Αρναούτοβιτς έχασε αρκετές ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ, αλλά τις σπατάλησε όλες και τελικά αυτός που βρήκε δίχτυα ήταν ο Μπίσεκ στο 43ο λεπτό, όταν πήδηξε ψηλότερα από όλους μετά από φάουλ του Τσαλχάνογλου

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτεροι στο δεύτερο ημίχρονο και είχαν ένα διάστημα δέκα λεπτών που πίεζαν ασφυκτικά την αντίπαλη εστία, ωστόσο είχαν πρόβλημα στο τελείωμα των φάσεων και δεν κατάφερναν να πετύχουν κάποιο τέρμα.

Στη συνέχεια, οι «νερατζούρι» πήραν μέτρα στο γήπεδο και άρχιζαν να γίνονται ξανά απειλητικοί, με τον Αρναούτοβιτς στο 78’ να σερβίρει με φοβερό τακουνάκι στον Μπαρέλα και ο Ιταλός να πλασάρει πολύ ωραία για το 2-0! Το έργο της Λέτσε έγινε ακόμη πιο δύσκολο όταν ο Μπάντα στο 84ο λεπτό να δέχεται την κόκκινη κάρτα και να αφήνει την ομάδα του με 10 παίκτες.

Και χάρη στον κίπερ της, η Λέτσε κράτησε το σκορ σε χαμηλά επίπεδα, με τους «νερατζούρι» να συνεχίζουν την πορεία πρωταθλητισμού τους

Από την άλλη, η Βερόνα πήρε μια νίκη-ανάσα και ξέφυγε από την επικίνδυνη ζώνη, επικρατώντας με 2-0 της Κάλιαρι.

Οι φιλοξενούμενοι έμειναν από νωρίς με 10 παίκτες, αφού ο Μακούμπου στο 52ο λεπτό αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ένα λεπτό αργότερα ο Ενγκόνζ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με τον Τζούριτς στο 90’ να γράφει το 2-0, σκορ το οποίο παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Ο Χατζηδιάκος έπαιξε βασικός για τους φιλοξενούμενους, αλλά η παρουσία του και η απόδοσή του δεν έφτανε για την ομάδα του ώστε να αποφύγει την ήττα!