Ποιο ντέρμπι… η Ίντερ καθάρισε την ανήμπορη Μίλαν

Κυριακή, 22/9/2019 - 09:45

Η Ιντερ ήταν κλάσεις πάνω από την Μίλαν, είχε τρία δοκάρια και με 0-2 άφησε πολύ εύκολα πίσω ένα derby το οποίο δεν υπήρξε ποτέ. Μόνοι πρώτοι με 4x4 οι Nerazzurri, αήττητος κόντρα στους Rossoneri ο Κόντε.

Derby μόνο θεωρητικά ήταν το ματς, το οποίο η Ιντερ το μετέτρεψε σε παράσταση για έναν ρόλο και παρότι χρειάστηκε το ξεκίνημα της επανάληψης για να ανοίξει το σκορ, σε κανένα σημείο δεν έχασε τον έλεγχο. Η Μίλαν παρουσιάστηκε πολύ κατώτερη των περιστάσεων, έδειξε μια σπίθα με την αλλαγή συστήματος από τον Τζαμπάολο στα μισά του πρώτου μέρους, όμως αφού δεν σκόραρε κόντρα στην ροή του αγώνα στο 40', απόλυτα φυσιολογικά έχασε από την ομάδα του Αντόνιο Κόντε, που για 10ο σερί αγώνα δεν έχασε από τον συγκεκριμένο αντίπαλο.

Από την αρχή φάνηκε ότι η Ιντερ μπήκε καλύτερα στο ματς και στο 11' είχε την πρώτη φάση όταν ο Ροδρίγες έκανε τραγική πάσα προς τα πίσω και χρειάστηκε ο Ντοναρούμα να κινηθεί γρήγορα και να σώσει τον Ελβετό και την Μίλαν. Το σκηνικό ήταν το ίδιο στη συνέχεια. Στο 18' ο Λουκάκου μόνος μέσα στην περιοχή πλάσαρε με το δεξί στο καθαρό τετ-α-τετ και νικήθηκε από τον Ντοναρούμα, ο οποίος έσωσε την Μίλαν και τρία λεπτά αργότερα, σε πλασέ του Λαουτάρο, ενώ στη στην εξέλιξη της φάσης σε κενό τέρμα ο Ντ' Αμπρόζιο έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Η εικόνα της ομάδας του, έκανε τον Τζαμπάολο να αλλάξει το αρχικό 4-3-1-2 σε 4-3-3 και πράγματα πήγαν λίγο καλύτερα για τους Rossoneri που σε έναν βαθμό ισορρόπησαν. Ο πρωταγωνιστής όμως δεν άλλαξε. Στο 35' το τρελό ανάποδο ψαλίδι του Ντ' Αμπρόζιο έβγαλε εντυπωσιακά με το ένα χέρι ο Ντοναρούμα και στο 40' οι τυπικά γηπεδούχοι είχαν την καλύτερη φάση τους με τον Σούσο, ο οποίος έκλεψε από τον Σένσι, διέσχισε όλο το γήπεδο και ενώ ο Λεάο ήταν μόνος, επέλεξε να τελειώσει μόνος του τη φάση και ο Ασαμόα του έβαλε μπλοκ σώζοντας την Ιντερ.

Με το καλημέρα στην επανάληψη άνοιξε το σκορ όταν σε φάουλ με πάσα ο Μπρόζοβιτς έκανε το σουτ, η μπάλα βρήκε στον Λεάο και ξεγέλασε τον Ντοναρούμα, ο οποίος δεν μπορούσε να κάνει κάτι για να αποτρέψει το 0-1 το οποίο μέτρησε ύστερα από χρήση VAR. Στο 61' ο keeper της Μίλαν έβγαλε με το ένα χέρι το αριστερό του Λαουτάρο αλλά σε ένα ματς που η Ιντερ ήταν απόλυτη κυρίαρχος, το 0-2 ήταν θέμα χρόνου και ήρθε στο 78' όταν μετά τη γλυκιά σέντρα με το αριστετό από τον Μπαρέλα ο Λουκάκου με κεφαλιά πέτυχε το τρίτο του γκολ στην Serie A.

Το φινάλε είχε ένα δοκάρι για κάθε ομάδα, με την ομάδα του Κόντε να έχει το τρίτο της στην κόντρα με το αριστερό σουτ του Καντρέβα και η Μίλαν με τον Τεό Ερνάντες που πλαγιοκόπησε και βρήκε την εξωτερική πλευρά.

Μίλαν (Μάρκο Τζαμπάολο): Ντοναρούμα, Κόντι, Μουσάκιο, Ρομανιόλι, Ροδρίγες (72' Τεό Ερνάντες), Μπίλια, Κεσί, Τσαλχάνογλου (64' Πακετά), Σούσο, Ραφαέλ Λεάο (83' Ρέμπιτς), Πιόντεκ.

Ιντερ (Αντόνιο Κόντε): Χαντάνοβιτς, Γοδίν, Ντε Βράι, Σκρίνιαρ, Ντ' Αμπρόζιο, Ασαμόα, Μπρόζοβιτς, Σένσι (72' Βεσίνο), Μπαρέλα (80' Καντρέβα), Λαουτάρο Μαρτίνες (76' Πολιτάνο), Λουκάκου.