Πλήρωσε τις χαμένες ευκαιρίες και άφησε βαθμούς στο «Αμμόχωστος» η ΑΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 19/12/2020 - 18:00

Στην ισοπαλία 1-1 με τη Νέα Σαλαμίνα στο «Αμμόχωστος» έμεινε η ΑΕΛ, σε αγώνα για την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta.

Η ομάδα της Λεμεσού είχε καλύτερη εικόνα στο παιχνίδι, παίζοντας μάλιστα για 60 λεπτά με παίκτη λιγότερο, ωστόσο πλήρωσε τις πολλές χαμένες ευκαιρίες. Το σκορ άνοιξε στο 22' με κοντινή προβολή του Αβραάμ, ενώ στο 30ο λεπτό έμεινε με δέκα μετά την αποβολή του Ράσο.

Μετά την ανάπαυλα έχασε αρκετές ευκαιρίες και αφού δεν κατάφερε να βρει δεύτερο γκολ, η Νέα Σαλαμίνα την «τιμώρησε» και έφερε το ματς στα ίσα με τον Βάγκνερ στο 77'. Από 'κει και πέρα ήταν δύσκολο να κάνει κάτι, παίζοντας με παίκτη λιγότερο και μένοντας από δυνάμεις και έτσι άφησε δύο βαθμούς, χάνοντας και την ευκαιρία να πιάσει ξανά κορυφή.

Μετά από αυτή την ισοπαλία οι «ερυθρόλευκοι» έμειναν στην 12η θέση με 12 βαθμούς, ενώ οι «λέοντες» έμειναν στην 2η θέση και στους 28 πόντους.

Την ερχόμενη (16η) αγωνιστική η Νέα Σαλαμίνα φιλοξενείται την Τρίτη (22/12, 18:00) από την Ένωση στο «Τάσος Μάρκου», ενώ η ΑΕΛ δεν θα αγωνιστεί καθώς αναβλήθηκε το παιχνίδι με τον ΑΠΟΕΛ, έτσι η επόμενη της υποχρέωση είναι τη Δευτέρα (28/12, 19:00) στον εξ αναβολής αγώνα με τον Ολυμπιακό.

Στο 14' η πρώτη ευκαιρία και από πλευράς Νέας Σαλαμίνας, με τον Πική να πιάνει ένα δυνατό σουτ μέσα στην περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Ριέρα και απομακρύνθηκε.

Εφτά λεπτά όμως η ΑΕΛ άνοιξε το σκορ, στην πρώτη της τελική. Ο Τόρες από δεξιά έκανε ωραία σέντρα στην περιοχή, ο Μπάμπιτς έπιασε την κεφαλιά με τον Κίσσα να κάνει την απόκρουση και από κοντά ο Αβραάμ έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

1

Στο 29ο λεπτό η ομάδα της Λεμεσού έμεινε με δέκα παίκτες. Ο Ράσο έκανε επικίνδυνο παίξιμο στον Πική, ο Θεουλή έδωσε φάουλ και μετά από χρήση του VAR αποβλήθηκε αμυντικός της ΑΕΛ.

Ο Ριέρα στο 38' δοκίμασε να απειλήσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ από καλή θέση, ωστόσο ο Κίσσας μάζεψε εύκολα.

Μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι και η ΑΕΛ πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ.

Στο 51' η πρώτη τελική του δευτέρου μέρους, ο Ριέρα έδωσε στην περιοχή για τον Τόρες, με τον Ανδρέου τελευταία στιγμή να πέφτει και να βάζει την κόντρα σώζοντας την ομάδα του.

Τέσσερα λεπτά μετά η ΑΕΛ απείλησε ξανά, με τον Μπάμπιτς από τα αριστερά να πιάνει ένα δυνατό σουτ και τον Κίσσα στην κλειστή του γωνία να διώχνει σε κόρνερ.

Στο 58ο λεπτό χάθηκε νέα ευκαιρία, με τον Τόρες να κλέβει και να δίνει στον Μπάμπιτς, ο οποίος πέρασε και τον Κίσσα και έκανε το πλασέ, ωστόσο πήγε αρκετά πλάγια και η μπάλα έφυγε έξω.

000

Τέσσερα λεπτά μετά η ΑΕΛ είχε διπλή φάση, με τον Τεϊσέιρα αρχικά να δοκιμάζει με τακουνάκι να απειλήσει και τον Κίσσα να αποκρούει και στην εξέλιξη της φάσης ο Τόρες μπήκε περιοχή και πλάσαρε με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω.

Στο 64' η πρώτη τελική της Νέας Σαλαμίνας στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Ντανίλο από πλάγια δεξιά να δοκιμάζει το σουτ και τη μπάλα να περνάει άουτ.

Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα, στο 73ο λεπτό και κόντρα στην ροή του αγώνα. Ο Κονφέ εκτέλεσε φάουλ από δεξιά και ο Βάγκνερ με καρφωτή κεφαλιά σκόραρε για το 1-1.

2

Στο 86' ο Αβραάμ δοκίμασε ένα συρτό σουτ έξω από την περιοχή, με τον Κίσσα να πέφτει και να μαζεύει.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Σιαθάς έκανε σκληρό φάουλ από πίσω και αντίκρισε κι αυτός την κόκκινη κάρτα.

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Δαμιανού): Κίσσας, Παύλου (70′ Σεργίου), Ανδρέου, Ντανίλο, Βινίσιους, Μπρένο, Χριστοφόρου, Κρεάν (60′ Τσίκο), Κονφέ, Πική (70′ Σιαθάς), Βάγκνερ.

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Τεϊσέιρα, Α.Αβραάμ, Ζντραφκόφσκι, Ριέρα (83′ Aντάμοβιτς), Τόρες (89′ Μάιντεβατς), Αντωνίου, Ράσο, Σάντος, Ντανίλο, Μπάμπιτς (69′ Μαέ).