«Πλήρωσε» την αστοχία του και γνώρισε νέα απώλεια βαθμών ο Απόλλωνας

Σάββατο, 22/10/2022 - 11:00

Ο Απόλλωνας δεν κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες, καθώς έμεινε ισόπαλος με 1-1 κόντρα στον Ολυμπιακό, για την όγδοη αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta και... πέταξε άλλους δύο βαθμούς.

Οι «κυανόλευκοι» αν και ήταν καλύτερο στο χορτάρι, τους έλειπε η ουσία και πρέπει να βρουν απάντηση στο πρόβλημα, πριν χάσουν και άλλο... έδαφος στην διεκδίκηση της κορυφής.

Στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα της Λεμεσού ήταν καταιγιστική και έχοντας την κατοχή «βοβμάρδιζε» ασταμάτητα την εστία του Ολυμπιακού, χωρίς όμως να μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Ο «Τακτακαλάς» ήταν ανήμπορος να αντιδράσει, όμως είχε σε πολύ καλή μέρα, τον Ζοέλ Μολ, ο οποίος κατέβασε... ρολά και δυσκόλεψε ακόμα παραπάνω το έργο των φιλοξενούμενων.

Στην ανάπαυλα, ο ρυθμός έπεσε και ο Απόλλωνας εμφανίστηκε, με νωθρότητα στον αγωνιστικό χώρο, εξαιτίας της κούρασης. Αλλά και πάλι δεν επέτρεψε στους «μαυροπράσινους» να τον απειλήσουν και είχε την κατοχή. Ο Νταβίντ Καταλά με τις αλλαγές που έκανε, έδωσε φρεσκάδα στην ομάδα του, που κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ, με τον Πίττα στο 82ο λεπτό.

Όμως εντέλει... πληγώθηκε, από έναν παλιό  γνώριμο, τον Ουίλντ Γκεριέ, ο οποίος έφερε στα ίσα τον αγώνα, από την άσπρη βούλα στο 93ο λεπτό και χάρισε έναν πολύτιμο βαθμό στους γηπεδούχους.

Οι «κυανόλευκοι» «πλήρωσαν» την αστοχία της, αφού στο πρώτο ημίχρονο κατέγραψαν 10 τελικές προσπάθειες, με 5 να είναι στο στόχο, δίχως όμως να μπορέσουν να ολοκληρώσουν την προσπάθεια τους.

Δεν είναι η πρώτη φορά, που αντιμετωπίζουν αυτό το πρόβλημα, καθώς υπήρχε και στην ήττα κόντρα στον Άρη, ενώ έχει εμφανιστεί ξανά και σε νίκες με χαμηλά σκορ, όπως αυτές κόντρα, σε Ένωση, Δόξα και Ανόρθωση, που έληξαν 1-0.

Η ομάδα της Λεμεσού πρέπει να κρατήσει, την πολύ καλή εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου και ταυτόχρονα να διορθώσει το πρόβλημα, για να εμφανιστεί έτοιμος στον κρίσιμο ευρωπαϊκό του αγώνα, της Πέμπτης (27/10, 22:00) κόντρα στη Ντνίπρο, αλλά και στο ντέρμπι της Κυριακής (30/10, 19:00), όπου φιλοξενεί τον ΑΠΟΕΛ στο Τσίρειο, με στόχο την επιστροφή του στις νίκες.