«Πισωγύρισμα» και δύο πολύτιμοι βαθμοί χαμένοι για τον ΑΠΟΕΛ

Κυριακή, 6/3/2022 - 10:00

Δύο πολύτιμους βαθμούς «άφησε» ο ΑΠΟΕΛ το απόγευμα του Σαββάτου (5/3) με τον Άρη στο ΓΣΠ, στην πρεμιέρα των play-off του πρωταθλήματος Cyta, κάνοντας μεγάλο «πισωγύρισμα» και χάνοντας σημαντικό έδαφος στη βαθμολογία.

Εκεί όπου έδειχνε ότι θα έπαιρνε τη νίκη, σε μια στιγμή αδράνειας ήρθε το γκολ της ισοφάρισης στο 87ο λεπτό και τότε δεν υπήρχε αρκετός χρόνος για να αντιδράσει, χάνοντας μοιραία την ευκαιρία για νέο τρίποντο, μαζί και τη 2η θέση.

Η ομάδα της Λευκωσίας φάνηκε να «πλήρωσε» το γεγονός ότι δεν «καθάρισε» το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο και ενώ είχε το προβάδισμα εντούτοις δεν μπόρεσε να πάρει το ζητούμενο, πέφτοντας πλέον στην 3η θέση και ενώ η διαφορά από την κορυφή μπορεί να αυξηθεί στους 9 βαθμούς, αν κερδίσει το δικό του ματς ο Απόλλωνας.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» πάντως έχουν πολλά παράπονα από τη διαιτησία του Λούκα Σωτηρίου και συγκεκριμένα για τη φάση του πέναλτι και την αγκωνιά του Στεπίνσκι στο πρόσωπο του Σόουζα, ισχυρίζοντας ότι θα έπρεπε να αντικρίσει την κόκκινη κάρτα ο επιθετικός της «ελαφράς ταξιαρχίας», ο οποίος στο τέλος με το γκολ του έκρινε την αναμέτρηση.

Όπως και να 'χει, το σύνολο του Σωφρόνη Αυγουστή καλείται να κοιτάξει τη συνέχεια, μιας και την ερχόμενη Τετάρτη (9/3, 19:00) υποδέχεται την Ανόρθωση στο ΓΣΠ, για τον πρώτο μεταξύ τους αγώνα στα προημιτελικά του κυπέλλου, ενώ την επόμενη Κυριακή (13/3, 19:00) φιλοξενείται από την ΑΕΚ στην «Αρένα», για την 2η αγωνιστική των play-off.