Πήρε τη νίκη με εντυπωσιακό Γουίλιαν Ζοσέ η Μπέτις

Κυριακή, 3/9/2023 - 09:56

Δυσκολεύτηκε, αλλά επέστρεψε στις νίκες με πρωταγωνιστή τον Γουίλιαν Ζοσέ η Μπέτις!

Η ομάδα της Ανδαλουσίας νίκησε με 1-0 την Ράγιο Βαγεκάνο στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» για την 4η αγωνιστική της La Liga, σε ένα παιχνίδι που η κάθε ομάδα είχε το δικό της καλό ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στους επτά βαθμούς και βρίσκονται 6η θέση, ενώ το σύνολο του Φρανσίσκο Ροντρίγκες παρέμεινε στους έξι βαθμούς και έπεσε στη 12η θέση.

Στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά, είχαν την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο στάθηκαν άτυχοι στις ευκαιρίες τους και δεν κατάφεραν ν' ανοίξουν το σκορ στο καλό τους διάστημα.

Στην επανάληψη η Μπέτις αντέδρασε και βελτίωσε αισθητά την απόδοσή της, ενώ ο Γουίλιαν Ζοσέ στο 53' έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ, φτάνοντας τα τρία γκολ στο πρωτάθλημα.

Μάλιστα, η ομάδα του Μάνουελ Πελεγκρίνι θα μπορούσε στο 77' να σφραγίζει τη νίκη με το δοκάρι του Μπόρχα Ιγκλέσιας, ο οποίος πέρασε αλλαγή και βοήθησε αρκετά. Στα τελευταία λεπτά η Ράγιο Βαγεκάνο προσπάθησε να βρει το γκολ της ισοφάρισης, όμως η Μπέτις δεν απειλήθηκε σοβαρά και το τελευταίο σφύριγμα της λήξης την βρήκε να πανηγυρίζει τη δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα για τη φετινή σεζόν.