Πήγε να... γκρεμοτσακιστεί μόνος του ο Απόλλωνας

Κυριακή, 7/2/2021 - 09:47

Τι κι αν έπαιζε... μονότερμα την Καρμιώτισσα για ένα ημίχρονο; Τι κι αν έχασε τεράστιες ευκαιρίες για να σκοράρει πρώτος; Ο Απόλλωνας εν τέλει κατάφερε στο τελευταίο δευτερόλεπτο κυριολεκτικά της αναμέτρησης να γλυτώσει την ήττα (1-1) από την Καρμιώτισσα για την 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta στο «Στέλιος Κυριακίδης».

Είναι γεγονός πως ο Απόλλωνας στα παιχνίδια του δείχνει μια έφεση στη δημιουργία φάσεων απέναντι από τις αντίπαλες άμυνες. Το... αιώνιο πρόβλημα που πάει να δημιουργηθεί για την ομάδα της Λεμεσού είναι η δυστοκία στο σκοράρισμα. Και να φανταστείς ακόμη, οι Ντιγκινί και Πίττας φιγουράρουν στις πρώτες θέσεις των σκόρερ του πρωταθλήματος.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Απόλλωνας ήταν κυριολεκτικά εξαιρετικός και του έλειψε μόνο το γκολ. Μεγαλύτερη στιγμή δε θα μπορούσε να είναι άλλη από το μακρινό σουτ του Πίττα το οποίο σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του τερματοφύλακα της Καρμιώτισσας.

Στο δεύτερο μέρος όμως επαληθεύτηκε ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου. Όταν κάνεις ευκαιρίες και δε σκοράρεις θα σε τιμωρήσει ο αντίπαλος. Έτσι και έγινε... Η Καρμιώτισσα στη δεύτερη αξιόλογη της ευκαιρία στο παιχνίδι κατάφερε να βρει δίκτυα με τον Ρομό στο 69ο λεπτό.

Κάπου εκεί ο Πετράκης έριξε στο παιχνίδι ότι επιθετικογενή ποδοσφαιριστή είχε στον πάγκο. Φόρτωσε την επίθεση και τα έπαιξε όλα για... όλα όπως αναμενόταν άλλωστε. Το γκολ δεν ερχόταν, η πίεση αυξανόταν και εκεί που όλα έδειχναν χαμένα, ήρθε στο 98ο λεπτό ο Νταμπό να γλιτώσει έστω το βαθμό της ισοπαλίας.

Μπορεί ο βαθμός να μην ικανοποιεί τον Απόλλωνα, όμως παρά τίποτα καλός είναι και ο βαθμός. Με αυτό το γκολ ουσιαστικά ο Απόλλωνας γλίτωσε έστω και προσωρινά την πρώτη θέση στο βαθμολογικό πίνακα. Φυσικά, τα πάντα είναι πλέον στο χέρι της ΑΕΛ η οποία αν κερδίσει την Πάφο θα ξεπεράσει τον συμπολίτη.